VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > Büyülü çember MANDALA
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Büyülü çember MANDALA

Sorumluluklar ve onca koşturmaca sebebiyle yorgun, stresli, umutsuz, neredeyse kaybolmuş hissederek yaşıyor, doğal olarak bir çıkış yolu arıyoruz. Bu yollardan biri de “mandala” çizmek. Mandala, duygularıdaha net fark etmeyi ve ifade etmeyi sağlamasının yanı sıra, fiziksel ve ruhsal sorunların üstesinden gelmeye de yarıyor.

AYLA AKBUARBedenimiz yorgunken, en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, dinlenmek ve derin bir uyku değil midir? Oysa, zihnimiz yorgunken çoğu zaman uyku yetmez. Çünkü, uykunun içindeyken bile konuşan zihnimizin sesi daha da yorgun uyanmamıza sebep olur genellikle. Çağdaş insan; gündelik yaşamın koşturması ve kaosu, trafik, gürültü, toplumsal olayların baskısı, gelecek kaygısı, doğanın dengesinin değişmesi ve hatta doğayla ilişiğinin kesilmesi yüzünden stres altında yaşıyor. Kendini, iç dünyasını görmeden, hissetmeden günler, aylar belki de yıllar geçirebiliyor. Hepimiz düşüncelerle yatıyor, düşüncelerle kalkıyoruz. Hayatın içindeki sorumluluklar ve onca koşturmaca sebebiyle yorgun, stresli, umutsuz, neredeyse kaybolmuş hissederek yaşıyoruz. Doğal olarak da çareler arıyoruz. Bu çarelerden biri de sanat. Son dönemlerde yetişkinlere yönelik boyama kitaplarının satışının ülkemizde yarım milyonu geçmesi, dünyada ise on milyonları bulması tesadüf değil. Rengarenk boya kalemleriyle siyah beyaz çizilmiş boşlukları doldurmak her gün binlerce uyarana maruz kalan kişiyi, kısa süreliğine de olsa durduruyor, sakinleştiriyor ve kendiyle başbaşa kalmasını sağlıyor.

Yüz binlerce satıyor
Boyama kitaplarından çok farklı ancak aynı amaca hizmet eden benzer bir etkinlik de mandala çizmek. Ülkemizde yeni tanınmaya başladıysa da dünyada hatırı sayılır bir uygulayıcısı var mandalanın. Boyama kitaplarından farkı hazıra konmuyor, kendi mandalanızı kendiniz yaratıyorsunuz. Amacınıza, ruh halinize, niyetinize ne tür bir karşılık gelecekse o yönde ve zihninizi serbest bırakarak çiziyorsunuz mandalayı. Bu anlamda sanat terapisi kapsamında değerlendiriliyor. Hazır şekilleri boyamak bir müzik eserini dinlemekse; mandalanızı çizip dilerseniz boyamak da müzik icra etmek oluyor.
“Dile Gelen Çizgiler”in yazarı Silvia Arsebük, mandala ile ilgili güzel bir kitaba imza atmış. Elbette ki diğer mandala boyama kitaplarından çok farklı bir içeriği var “Dile Gelen Çizgiler”in. Silvia Arsebük’ün kendi mandala serüveninin nasıl şekillendiğini anlatarak başlıyor kitap. Sonra adım adım, mandala çizmeyi öğretiyor. Kitapta mandalanın ilk iskeletinden itibaren, ilerlediği tüm aşamaları gösteren örnek çizimler de mevcut. Arsebük, bu konuda atölye çalışmaları yaparken mandala çizimi ve yazmayı birarada kullanıyor. Arsebük’ün mandala yolu, o her ne kadar “sabrı öğrenmekle başladı” diyorsa da bence önce “niyet” sonra “kendine güven”le başlamış. Yavaşlamış, içine dönmüş, mükemmeliyetçilikten uzaklaşıp olanı olduğu gibi kabul etme yolunda çok mesafe katetmiş.

Duygularını daha net fark etmeyi ve mandala yoluyla ifade etmeyi öğrenmiş. Sonra da bunları öğretmeye başlamış. Beynimizin yaratıcı ve sanatsal tarafı olan sağ lobunu kullanarak ruhsal iyileşmenin yanısıra, fiziksel hastalıkların şifalanmasıyla ilgili de hayli işlevsel olduğuna dair çok güzel bir örnek var kitapta. Bir nöroloğun sağ beynini kullanarak geçirdiği felcin etkilerini nasıl şifalandırdığını TED Talks’un http:/www.ted.com/talks/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight? language=tr linkinden izleyebilirsiniz.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam