VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Kasım 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Buzdan Kılıçlar bileylendi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Buzdan Kılıçlar bileylendi

Erkeklerin egemen olduğu bir dünyada sözünü sakınmayan özgün kalemi ve sivri diliyle gerçekleri yüzünüze hiç çekinmeden vuracak kadar cesur bir kadın yazar. 1995’te kurduğu Gümüşlük Akademisi’nin İstanbul şubesini açan Latife Tekin’in “Buzdan Kılıçlar” adlı kitabı tekrar basıldı.

Edebiyat dünyasının bu orijinal kadını her şeye rağmen sessizliği seviyor.
Romanlarını da kendini susturmak, sakinleştirmek için yazıyor. Abartıyı, gösterişi, popüler olmayı sevmiyor. Şehir hayatından kaçıp Gümüşlük’e yerleşmesi bu yüzden hiç tesadüf değil. Hatta röportaj yapmak istediğimde, “Benim bu soruları cevaplamak için psikolojik olarak kendimi hazır hissetmem gerek ve şu an hazır değilim.” diyecek kadar hassas. Çünkü eğer istemeden ve hazır olmadan cevaplarsa samimi olmayacağını düşünüyor.
Onu kendi sözcükleri çok güzel özetliyor aslında: “Sözcüklerim sussun, yazdığım kitap sessizliğe katılsın isterim, iyi roman, iyi şiir, iyi resim insan kalabalığının elinden kurtarılmış, evrenin sonsuzluğuna eklenebilecek; dağların, kuşların, masum insanların dünyasına katılabilecek bir şeydir, öyle olmalıdır.”

YOKSULLARIN RUHU
Zira Latife Tekin, “Unutma Bahçesi” kitabında da bir doğaya sığınış öyküsü anlatır bize ve şöyle der: “Unutacağımız hiçbir şey kalmayana dek her şeyi unutabilirsek Tanrı’yla karşılaşacağız ama oraya kadar unutmayı beceremiyoruz bir türlü.” Şehir hayatından kaçıp doğayla iç içe bir yaşam kurmak için kendi cennetlerini kurmaya çalışan insanların öyküsünü anlattığı bu kitabında unutmanın, anılardan ve geçmişin yüklerinden kurtulmanın insana iyi gelebileceğini anlatmıştı. Tıpkı kendisinin Gümüşlük’e yerleşip kendine yeni bir bahçe yaratmaya çalışması gibi. İster cehennemden kaçmak için korunaklı bir bahçeye saklanma ihtiyacı, ister doğa tutkusu deyin, dünya meselelerini kendine dert eden ama bazen başa çıkmakta zorlanan bu güçlü kadının sessiz bir liman arayışı, sanırım birçok kişinin de ortak derdi günümüzde.
Latife Tekin “Buzdan Kılıçlar”da bir kentin gecekondu mahallesinde yaşayan Halilhan, Mesut ve Hazmi Sunteriler adlı üç kardeşin öyküsünü anlatıyor. Halilhan başta olmak üzere tüm kahramanların hayal güçleri çok zengin. Hayatla en sıkı bağları da bu aslında. Yazar, 1989 yılında henüz 27 yaşında yazdığı bu kitapla yoksulluğu edebiyatın bir anlamda gündemine soktu. Yoksulluğu politik bir mesele haline getirdi. “Hayalleri sayesinde yoksulluklarına katlanan” insanların kentin sınırları içine dahil olmak ve paraya kavuşmak için verdikleri mücadeleyi fantastik-gerçekçi dille anlattığı romanı zamanında büyük ses getirdi. “Yoksullar ülkesinin sınırlarını gösteren harita”nın sınırları günümüzde hem genişledi hem de gerçekler değişmedi. Yoksulların hayatla sınavı daha ağır şartlarda devam ediyor. Bu şüzden belki de şöyle diyor Tekin, “Yoksulların ruhları en iyi birbirleriyle tanışır ve anlaşır” veya “Yoksulluk ölüm kadar kesin ve keskin olan tek şeydir.” Çünkü o, yoksulluğu acınacak bir durum olarak görmüyor. “Pılık pırtık” dese de, onların ezilen, yardıma muhtaç insanlar olarak görülmesini de istemiyor. Mesela “Sözünü Sakınmadan” etkinliğinde bu amaçla söylediği şu cümleler çok anlamlı: “Yoksulları rahat bırakın. Kitaptan aldığımız, edebiyattan, okumaktan aldığımız bir lezzet var, onu yoksullarla paylaşalım mı? Evet. Ama onun adı kitap okutmak değil. ‘Onlar aşağıda, bilinçlendirelim, öğretelim’ demeyelim. Yoksulların da karışılmaması gereken bir dünyası var.”
SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş