VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2018 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Çağdaş insanın dramı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çağdaş insanın dramı

İ.B.B. Şehir Tiyatroları, repertuvarına yeni bir oyun ekledi: “Nora Bir Bebek Evi”. Modernizmin tiyatrodaki kurucusu Henrik Ibsen’in yazdığı oyun, çağdaş insanın trajikomik dünyasını perdeye aktarıyor.Şöyle bir düşünün, modern çağ denilen bu içinden çıkılması güç girdap bizleri nelere mecbur ediyor? Kariyer için mi yoksa maddi güç için mi rekabete sürükleniyoruz? Değerlerimiz mi baskın geliyor ya da başka şeyler mi? Modernizmin tiyatrodaki kurucusu sayılan Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen, tüm bu soruları 1800’lü yıllarda öngörmüş ve “Nora- Bir Bebek Evi”nde vücut kazandırmış. İBB Şehir Tiyatroları, 2018 oyun repertuarına bu oyunu ekleyerek önemli bir işe imza attı.

Jale Karabekir ve Feride Eralp’in çevirisi ve ve Gretelin Öteki Hikâyesi”, “Oyunun Oyunu”, “Bir Zamanlar Gazinoda” oyunların da yönetmenliğini üstlenen Ali Gökmen Altuğ’un rejisiyle sahneye taşınan oyun, gerçek sevgi üzerine kurulmayan birlikteliğin ve birey olarak kadının var olamadığı bir yuvanın nereye savrulacağını gösteriyor. Yazılışının üzerinden yüz kırk yıl geçmesine rağmen, tartışılmaya ve güncelliğini korumaya devam eden oyunun en çarpıcı yanı ise yok olan değerler, insan onuru ve kişiliğine vurgu yapıyor olması.

Metne sadık kaldık
Ali Gökmen Altuğ, oyunu anlatıyor: “Henrik Ibsen’in 1879’da yazdığı ‘Nora - Bir Bebek Evi’, dünya tiyatrolarında defalarca oynanmıştır. Sahnelenme biçimlerinde yenilikçi, modern hatta ‘avangart’ olarak adlandırabileceğimiz birçok farklı biçimle seyirci karşısına çıkmıştır. Şehir Tiyatroları’nda 34 sene önce oynanan ‘Nora - Bir Bebek Evi’ni bugün sahnelerken, metnin klasik yapısına sadık kalarak sahnelemeyi seçtim. Klasik oyunların ‘modern’ yorumlarına hiç itirazım olmamakla beraber belki daha konservatif bir yerden baktığım için bu metinlerin özellikle ödenekli tiyatrolarda özgün haliyle seyirciyle buluşması gerektiğine inanıyorum. Sahneleme biçimim ve yorumum üstüne yolumu belirleyen temel etkenlerden biri bu yaklaşımım oldu.”

Müziğini Tolga Çebi’nin, dramaturgisini Gökhan Aktemur’un,sahne tasarımını Eylül Gürcan’ın, kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, görsel-ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın,efekt-ses tasarımını Hamza Değirmenci’nin yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda; Berna Adıgüzel, Canan Kübra Birinci, Cengiz Tangör, Hakan Arlı, Mert Tanık, Nurdan Gür, Yeşim Koçak rol alıyor.

Oyun, 21-24- 28 Şubat ve 3 Mart 2018 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Paylaş