VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2015 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Çağlayanını arayan bir hayat
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çağlayanını arayan bir hayat

“Menderes Irmağı‘nın Gölgesinde” isimli romanında Üstün Dökmen her zamanki keyifli üslubuyla okuru kendi içinde bir yolculuğa çıkarıyor.

S.SERDAR GÜREL
Üstün Dökmen’i ilk önce televizyon aracılığıyla tanıdık. Pazar sabahları bizlere sıradan olaylardan hareketle sıradışı meseleleri anlatıyordu. Hepimizin anlayacağı bir dille, tane tane bir dille. Dökmen bizlere, büyük meselelerin ve mutlulukların özünde küçük detayların ve buluşmaların yattığını anlatıyordu. Yani sıradanmış gibi gördüğümüz şeylerin aslında hiç sıradan olmadığını...

Böylece bir anda keşfedilip sevildi. Öyle ki, sonunda bu televizyon programında dile getirdiklerini yine aynı isimle kitaplara dönüştürdü ve bu kitaplarda bizlere aile ilişkilerini, kadın erkek eşitliğini, eşitsizliğini, toplumsal rolleri, bağımlılıklarımızı, korkularımızı anlattı. Ve dedi ki; “Küçük şeyleri küçümsemeyin, fazla da önem vermeyin. Küçük şeylere hakkını verin. Küçük şeylere hakkını vermek, yaşama hakkını vermektir.”

Türkiye’nin eğitim sistemine daha doğrusu sistemsizliğine yönelik getirdiği yapıcı eleştirileri ve toplumun her kesimine yönelik eğitim seminerleri ile de tanınan Üstün Dökmen, bu yoğun programına rağmen yazarlığını hiç bırakmadı. Kendimizi ve toplumla ilişkimizi keşfetmemiz konusunda hep rehberlik yaptı. Son olarak da buna “Menderes Irmağın Gölgesinde” isimli romanını ekledi.


Roman, günümüzün önemli sorunlarından biri olan toplulukta suçlanmak, dışlanmak, canından bezdirilmek üzerine kurulu. Yani Avrupa ve ABD iş hayatında bir suç olarak algılanan “mobbing” gibi. Hepimizin korkulu rüyalarından olan yok sayılarak bezdirilmek yani mobbinge ne yazık ki, ne zaman, kimin tarafından uğrayacağımızı da bilmiyoruz, dahası bunu kestirmek çok da güç. Romanının kahramanı İbrahim oğlu İsmail de bu dertlerden muzdarip.
İsmail, nedenini tam olarak bilmeden Menderes ırmağını boydan boya yürümeye karar verir ve bu yolculuk sırasında bol bol düşünür. Tüm yaşadıkları ve insanlığın başından geçen benzer sorunlara ilişkin bir hesaplaşma girişimidir bu. Menderes ırmağıyla ve tarihteki bazı kişilerle kendisi arasında benzerlikler kurar ve sonuçta, ırmağın denize ulaştığı noktaya vardığında tüm yaşamını değiştirecek beklenmedik bir karar verir.

“Menderes Irmağın Gölgesinde” Üstün Dökmen’in sakin anlatımı ve hem günümüzden hem de tarihten örneklerle desteklenmiş keyifli bir iç yolculuk kitabı. Okurunu kahramanı İsmail ile birlikte Menderes Irmağı boyunca adım adım yürütürken kendi içinde bir iç yolculuğa çıkaran...

Paylaş