VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Eylül 2010 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > “Can” ailesine ortanca kardeş geldi!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Can” ailesine ortanca kardeş geldi!

Yayın hayatına başlayalı çok olmasa da yayınladığı kitaplar ve dinamik internet sitesiyle dikkat çeken Can Gençlik Yayınları""nı Genel Yayın Yönetmeni İshak Reyna anlattı.

Canan Hatiboğlu

Geçtiğimiz aylarda ilk kitabı “Savaş Çağı Umut Çağı” ile edebiyat dünyasına adım atan Can Gençlik Yayınları kendi kulvarında hızla büyümeye devam ediyor. Kendini Can Yayınları ve Can Çocuk Yayınları arasında bir “ortanca kardeş” olarak gördüklerini belirten yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni İshak Reyna, Can Gençlik Yayınları’nın kuruluşunu seneler öncesine dayandırıyor.
Can Yayınları kurulduktan sonra Klasik Dünya Edebiyatı, Türk Edebiyatı gibi dizilerin yanında Erdal Öz’ün ileri görüşlülükle çocuk ve gençlik dizisi de yayınlanmaya başladığını ifade eden Reyna, Can Gençlik Yayınları’nın kurulmasının sebebinin her şeyden önce ‘Can Yayınları’ndan ve Can Çocuk Yayınları’ndan gelen bir deneyim’ olduğunu söylüyor. Gençlerin, yetişkin oldukları zaman okuma alışkanlıklarının olmayışını çocukluk ve yetişkinlik arasında edebi ürün verilmemesine bağlayan İshak Reyna, sözlerine “Dolayısıyla artık gençlerin kendisi için olan bir yayınevi kurulması lazımdı” diyerek devam ediyor.
İshak Reyna, ilk kitap olarak seçtikleri Oya Baydar’ın “Savaş Çağı Umut Çağı” kitabını ise şöyle açıklıyor: “Oya Baydar, Can Yayınları’nın yazarı... Öncelikle ana yayınevine bir selam olsun istedik. İkincisi, bu roman Oya Hanım’ın henüz çok gençken yazdığı bir roman... Başlangıçta Oya Hanım tedirgindi, ama aradığımız şey mükemmellik değildi, içtenlikti ki bu kitapta fazlasıyla var. Aynı zamanda dönemine tanıklık eden bir tarafı var bu romanın. Bu romanın unutturulmaması gerektiğini düşündük.”
“Burası bir edebiyat yayınevi...Hep de öyle olacak.” diyen Reyna, yayınevinin dizilerini dört ana başlıkta topluyor: Edebiyat, Başvuru, Mizah ve Müzik. İlk dört kitabı edebiyat ve mizah dizisinden çıktığını ifade eden İshak Reyna, önümüzdeki günlerde müzik dizisinden de Sezen Aksu’nun şarkı koleksiyonunun ilk cildi “Şarkı Söylemek Lazım”ın çıkacağını ifade etti.
Bugünlerde Can Gençlik Yayınları’ndan çıkan kitaplarsa oldukça ilgi çekecek gibi görünüyor. Spastik engelli 26 yaşındaki Onur Eyüp Karadoğan’ın kendi hikâyesini anlattığı “Azim: Spastik Engelli Bir Gencin Mücadelesi” kitabı bunlardan biri... Diğeri ise henüz çıkmadan ikinci baskısını yapan Kaan Sezyum’un “Oh Yes” adlı kitabı...
İshak Reyna, tanıtımlarında da gençlere yönelik bir strateji izleyeceklerini belirtiyor. Bunların yanı sıra yayınevinin aktif ve sürekli yenilenen bir internet sitesi var. Can Gençlik Yayınları’nın ağzından yazılan bu blog/internet sitesinde yayınevinden son haberleri, çıkacak kitapların akıbetini takip etmek mümkün. www.cangenclikyayinlari.com adresinden ulaşılabilen sitede hemen her gün yeni bir haber bulabilirsiniz.
Önümüzdeki günlerde kitap fuarına katılmaya hazırlanan Can Gençlik Yayınları, öncesinde ekim ayı kitaplarını görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Aralarında özelikle Grup Yorum’un 25 yılının anlatıldığı bir kitap olan “Grup Yorum: 25 Yıl Hiç Durmadan” kitabı müzikseverlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Paylaş