VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Canan Tan’dan şiire şiirce selam
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Canan Tan’dan şiire şiirce selam

Canan Tan, ilk şiir kitabı; “Şiirce” için; “Nasıl bir cesaret geldiyse üzerime, sonunda, yıllar boyu naçizane yazmış olduğum şiirlerimi yayınlamaya karar verdim” diyor.

YONCA BOZTUNALICanan Tan, ilk şiir kitabı; “Şiirce” ile okurlarını şiirleri ile buluşturuyor. Kitabın önsözünde; “Nasıl bir cesaret geldiyse üzerime, sonunda, yıllar boyu naçizane yazmış olduğum şiirlerimi sizlerle buluşturmaya karar verdim. Bana kalsa kağıtların, defterlerin arasında kalacaktı hepsi. Ama siz istediniz!” diyen Tan, çekinerek şiirlerini gün yüzüne çıkardığını da itiraf ediyor.


Şiiri; “Edebiyatın başına buyruk, asi çocuğu” olarak tanımlayan Canan Tan, mizah, çocuk kitapları, öyküler, romanlar derken okurlarından gelen istekler ve teşviklerle, roman ve öykülerinde yer verdiği şiirleri ve kitabın sonunda da; “Şiirce Mizah/ Haşlamalar - Taşmalar” bölümü ile mizahi üslubunu “şiirce” kitaplaştırmış. Şiirin hayatında çok büyük yeri olduğunu vurgulayan Tan, şiir konusunda büyük iddialarla yola çıkmadığının ısrarla altını çiziyor. Oysa lise yıllarında yazdığı ve ödül alan şiiri; “Maskeli Balo” için onun ileride adından sıkça söz ettireceğinin ipuçlarını veren ilk eser demek yanıltıcı olmaz.

Canan Tan’ın müdavim okurları, “Şiirce”deki şiirlerin bir kısmını kitaplarından hatırlayabilirler. Şiirlerinde aşktan, yalnızlıktan bahseden Tan’ın, çocuklarının sevgisi ve hasretiyle yazdığı mısralar da epey duygu yüklü. Son derece naif, sade bir dil kullanılan şiirlerde dolambaçlı ifadeler, yorucu benzetmeler yok. Tatlı, hüzünlü, sevecen ve aşk dolu rengarenk dizeler var. Öte yandan Tan’ın sakin sakin ilerleyerek kulağınızı okşayan şiiri, bir anda bir mısra ile yüreğinizin ucundan tutup içinizi titretebiliyor.

Kitabın son bölümünde yer alan: “Şiirce Mizah/ Haşlamalar - Taşmalar” başlığı altında ise; Tan’ın usta mizah kalemi devreye girmiş. İlk bölümdeki; duygulu, aşk, hasret ve yalnızlık kokan dizeler, burada yerini “haşlamalara- taşlamalara” bırakmış… Biraz isyan, biraz toplumsal haykırış ve günümüzün yükselen ve fakat kaybolan değerlerine göndermelerle dolu bir bölüm. Buradaki mesaj da, daha çok “kadın mizah yapamaz diyen dostlara” diyor Tan.
Canan Tan, daha cesurca şiirler yazdığında altını çizerek paylaşacağımız şiirlerinin geleceği kesin. Bu ilk kitap da şimdiden epey konuşulacağa benzer.


Paylaş