VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Mayıs 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Cannes Film Festivali''nin ödüllü 8 uyarlaması
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Cannes Film Festivali'nin ödüllü 8 uyarlaması

Altın Palmiye İngiliz yönetmen Ken Loach'ın Ben Daniel Blake isimli muhalif filminin oldu. Sizler için biz de Cannes Film Festivali'nin edebiyat uyarlamalarını derledik.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
Othello (1952)

William Shakespeare'in ünlü "Othello"sundan aynı isimle uyarlanan film, saf dürüstlüğün, yalan ve düzen dünyasına yenilişini, yazgıların birbirinden ayrılmasını trajik bir biçimde anlatır. Orson Welles'in yönetmenliğini üstendiği 1952 yapımı filmde Orson Welles, Micheal Mac Liammoir, Robert Coote başrolleri paylaşmıştı. Film aynı yıl, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'ne layık görüldü.
Fantastik Planet (1972)

Stefan Wul mahlasıyla yazan Fransız yazar Pierre Pairault’un "Fantastik Planet" bilimkurgu romanından aynı isimle uyarlanan film, küçük insancıklarla, dev yaratıklar arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Fransız animasyoncu René Laloux imzalı film, iki farklı tür arasındaki savaşı anlatmasının yanı sıra 1970'lerin politik iklimini de yansıtıyor. Film, 1973'de Cannes Film festivali Jüri Özel Ödülü'nü kazanmıştır.
Binbir Gece Masalları (1974)

Şehrazat’ın hayatta kalmak için Şah Şehriyar’a anlattığı binbir masallın yer aldığı "Binbir Gece Masalları" da sinemaya aktarılan eserlerden... İtalya - Fransa ortak yapımı film, 1974'te Cannes Juri Büyük Ödülü'nü aldı. Özgün adı "Il Fiore Delle Mille e Una Notte" olan ve ABD'de "Arabian Nights" adıyla gösterilen filmi İtalyan sinemasının usta yönetmenlerinden Pier Paolo Pasolini'nin yönetmişti. Filmin senaryosunu Pasolini, arkadaşı Dacia Maraini'yle birlikte kalame almıştı. Çekimleri İran, Nepal, Yemen, Etiopya, Hindistan ve Eritre gibi egzotik ülkelerde yapılan "Binbir Gece Masalları"nın tamamlanması iki yıldan fazla zaman almıştır. Cinsellik içeren sahneler olan filmin orijinali 155 dakika iken sansürlenmiş hali 130 dakikadır. İlk gösterimi 20 Mayıs 1974'te Cannes Film Festivali'nde yapılan film Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmiş ancak Jüri Özel Büyük Ödülü'nü kazanmıştı. Festivalde sansürsüz olan 155 dakikalık versiyonu gösterilmiştir.


Teneke Trampet (1979)

Nobel ödüllü Alman edebiyatçı Günter Grass'ın 1959 yılında yazdığı "Teneke Trampet" romanından Jean-Claude Carrière tarafından uyarlanan filmin yönetmeni Volker Schlöndorff'tür. Schlöndorff aynı zamanda filmin senaryosuna da katkıda bulunmuştur. "Teneke Trampet" büyüklerin yozlaşmış dünyasına katılmamak için büyümemekte direnen bir çocuğun öyküsünü anlatır.David Bennent, Mario Adorf, Angela Winkler ve Charles Aznavour'un oynadıkları "Teneke Trampet", aralarında En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü ve Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'nin de olduğu 13 ödül kazandı.

Carol (2015)

Patricia Highsmith'in "The Price of Salt" (1952) isimli kitabından Phyllis Nagy tarafından uyarlanan uyarlanan Carol (2015), 1952 New York'unda geçen film fotoğrafçılığa hevesli genç bir kadının yaşlı bir kadınla ilişkisini anlatıyor. Todd Haynes'in yönettiği filmde Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, ve Kyle Chandler gibi başrolleri paylaşıyor. 2015 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü için yarışan film, "Queer Palm" ve "En İyi Kadın Oyuncu "Ödülü"ne layık gördüldü.
Johnny Got His Gun (1971)

Amerikalı romancı ve senarist Dalton Trumbo'nun 1938 yılında kaleme aldığı "Johnny Got His Gun" romanı Joe Bonham isimli Amerikalı genç bir askerin yaşamı üzerinden savaşın yıkıcı ve yok ediciliğini tüm çıplaklığıyla anlatır. Dalton Trumbo'nun yazıp yönettiği filmde Timothy Bottoms, Kathy Fields, Marsha Hunt'un başrolleri paylaştığı film, 1971 yılında Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü kanzandı.
Pelle the Conqueror (1988)

Danimarkalı yazar Martin Andersen Nexø'nun aynı isimli kitabından uyarlanan eserde, günümüzde de tazeliğini koruyan acı bir konu işleniyor. İsveç'ten yola çıkan göçmen dolu tekne Danimarka'ya ulaşır. Göçmenlerin tek bir hedefi vardır: iş bulmak... Lasse Karlsson oğlu Pelle ile çıktığı bu zorlu yolculuktan sonra Sanimarka'da bir çiftlikte iş bulur. Ama iş bulmak kadar işçi olmanın zorluklarıyla da yüzleşeceklerdir. İşçi sınıfının sorunlarının tasvir edildiği "Pelle The Conqueror" Cannes Film Festivali'nde En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre Ödülü sahibi. (1988) Bille August'un yönettiği filmde başrolleri Pelle Hvenegaard, Max von Sydow ve Erik Paaske paylaşmıştı.
Birdy (1984)

William Warton'ın kaleme aldığı "Birdy", genç bir adamın kuşlara ve uçmak merakıyla gelişen espri, zekâ, gerilim, trajedi ve hasret dolu bir öykü anlatıyor. Alan Parker'ın yönettiği Matthew Modine ve Nicolas Cage'in başrollerinde oynadığı film, 1985'te Cannes'da Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. İki Vietnam gazisinin ilk gençlik yıllarında başlayan ve savaş yaralarını sarmalarını olanaklı kılan az bulunur dostluklarını anlattığı için de bütün dünyada takdirle karşılanan eserde biri ruhsal, diğeri fiziksel yaralar alarak Vietnam'ı terk eden iki genç insanın öyküsünü konu alıyor.

Paylaş