VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Çehov’un gerçeği hayatın gerçeği
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çehov’un gerçeği hayatın gerçeği

Rus edebiyatının öncülerinden Anton Çehov’un kalame aldığı, Behçet Necatigil’in çevirisini yaptığı “Martı” oyunu, Yıldırım Fikret Urağ’ın rejisiyle 6 Ekim’den itibaren Ümraniye Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunlarından Anton Çehov’un “Martı”sı Ersın Sanver, Hakan Arlı ve Jülide Kural’ın başrolüyle yeniden seyirciyle buluşuyor. 19. yüzyıl Rus eleştirel-gerçekçi tiyatrosunun önde gelen temsilcisi olarak anılan Rus yazar Çehov’un “Martı” isimli eseri, göl kenarındaki çiftlikte bir araya gelen, tek ortak noktaları sanat olan dört kişinin sanat ve hayat üzerine sorgulamalarını konu almakla kalmıyor 19’uncu yüzyıl Rusya’sının toplumsal yapısına dair bir kesit sunma özelliği taşıyor. Moskova’dan uzak bir çiftlikte bir araya gelen aristokrat ailenin, çöküş içinde olan ve yeni değişimlere ayak uyduramayan bireylerinin taşrada geçen dramatik öyküsü.
Sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer ve Sırrı Topraktepe’nin, ışık ve video tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, kostüm tasarımını M. Nurullah Tuncer ve Yeşim Türkgeldi’nin, müziğini Selim Atakan’ın, koreografi’sini Yasemin Gezgin Yavuzcan’ın, dramaturjisini Dilek Tekintaş’ın yaptığı oyunda; Ersın Sanver, Hakan Arlı, Jülide Kural, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Mert Aykul, Mert Tanık, Nazif Uğur Tan, Pelin Abay, Rozet Hubeş, Yeşim Koçak ve Z. Bahar Çebirol alıyor.

Aşk ve tiyatro
Oyunun rejisini üstlenen Yıldırım Fikret Urağ, sahneye koyduğu “Martı” oyunu için, “Çehov’un gerçeği hayatın gerçeğine benziyor demek yerine, bizim Çehov oyunları karşısındaki halimiz, hayat karşısındaki (içindeki mi demeliydim acaba?) halimize benziyor demek daha mı doğrudur bilmem. Benim için kesin olan şu ki insan elinden çıkmış bir ‘gerçek’ değil gibidir Çehov’un gerçeği… Yazarın kalemi değilse, bir çomaksa bunları yazan; o çomağı tutan elin sahibi kimdir? Çehov’un dehası mı?
“Martı”yı sahnelemek üzerine burada kağıt üzerinde söz alacak olsam, o çomakla yazılmış bir iki sözcükten daha fazla ne var elimde bilmiyorum. Aşk ve tiyatro… Ha bir de karşı kıyıdan gelen bir müzik sesi ve gölü kokusunu buralara kadar taşıyan tatlı bir akşam esintisi… Hepsi budur belki, bilmiyorum! Bildiğim şey, gerçek orada; sahnededir… Ve olmaktadır!” diyor. Oyun, 6-7-8 ve 13-14-15 Ekim tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde seyredilebilir.

Paylaş