VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
19 Mart 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Celâl Şengör’den bilgiyle sohbete davet
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Celâl Şengör’den bilgiyle sohbete davet

Prof.Dr.Celal Şengör’ün yirmi yılı aşkın süreyle çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan yazıları ve farklı platformlarda yaptığı konuşmaları Bilgiyle Sohbet adlı kitapta toplandı.
Avrupa Bilimler Akademisi’nin ve Amerikan Bilimler Akademisi’nin ilk Türk üyesi, Rus Bilimler Akademisi’ne seçilen ikinci Türk, Türkiye Bilimler Akademisi’nin en genç kurucu üyesi, Tübitak Bilim Ödülü kazanan en genç bilim adamı… İki şeref doktorası, Paris’te Collège de France’da profesörlük, ulusal ve uluslararası otuz bir adet şeref payesi ve ödül... Tüm bu nitelikleri şahsında toplayan ve halen İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ile Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde görevini sürdüren Prof. Dr. A. M. Celâl Şengör’ün yeni kitabı "Bilgiyle Sohbet" Şengör’ün, hocası Ekrem Akurgal’a ithaf ettiği kitap başta bilim olmak üzere eğitim, tarih, arkeoloji, coğrafya, edebiyat, toplum ve kültür konularındaki yazılarla okuyuculara bilimi sevdirmeyi amaçlıyor.


Kitaptan:

Gerekli Olan Ömür Boyu Akılcı Eğitimdir
Her an küçüklü büyüklü bir devinim ve devrim içinde yaşayan bilim, eğitimin ve hele kitlesel eğitimin gerektirdiği paketlenmiş, hazır bilgi haplarının uzun süre geçerliliğini garanti imkânına sahip değildir. Bu durumda eğitim iki yoldan birinden gitmek durumundadır: Ya kolay yolu seçip bilimin gelişmesini yansıtmaktan aciz, ancak hazmı kolay paketler içerisinde bilgiyi fosilleştirerek öğrenciye sunacak ve öğrenciyi aldatacak veya zor yolu tercih ederek öğrenciye, doğrudan hazmı kolay hazır bilgi paketlerini değil, bilgiyi bizzat edinmenin, yani üretmenin yollarını öğretmeye teşebbüs edecektir. Kolay yol, hem öğretici hem de öğrenci için zahmetsiz olduğundan ve genelde hem eğitim sistemini hem bu sistem içinde eğitilenleri başarılı gösterdiğinden, tarih boyunca hemen her kültürde ezici bir çoğunluğun tercihi olmuştur.


Bilgiyle SohbetBilgiyle Sohbet

A. M. Celal Şengör

Detay için tıklayın

Paylaş