VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Aralık 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Cemal Süreya ödülü Abuzer Gürpınar''ın oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Cemal Süreya ödülü Abuzer Gürpınar'ın oldu

İkinci Yeni'nin önemli şairlerinden Cemal Süreya'nın adına düzenlenen Cemal Süreya Şiir Yarışması'nın sonucu açıklandı. Cemal Süreya 2013 Şiir Ödülü, Başım Kiraz isimli yapıtıyla Abuzer Gürpınar'ın oldu.
Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği'nin tarafından Türk şiirinin unutulmaz ismi Cemal Süreya'nın anısını yaşatmak için 1991 yılından beri düzenlenen Cemal Süreya Şiir Yarışması'nın kazananları belli oldu. Mustafa Öneş, Leyla Şahin, Aba Müslim Çelik, Egemen Berköz ve Enver Ercan'dan oluşan seçici kurul, "Başım Kiraz" isimli yapıtıyla Abuzer Gürpınar'ı Şiir ödülüne layık gördü.
Dosya dalında Eşref Yener'in "Baykuşta Yangın Tekrarı" adlı yapıtı da Özendirme Ödülü'ne değer görüldü. Kitap dalında ise Emre Polat'ın "Vukuat Vardiyası" ile Süveyda Sezgin'in "Anahtar Yolu" yapıtlarına oy çokluğu ile özendirme ödülü verildi. Ödül töreni, Cemal Süreya'nın yirmi altıncı ölüm yıl dönümü de olan 9 Ocak'ta Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam