VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ocak 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Chomsky’nin gözünden Ortadoğu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Chomsky’nin gözünden Ortadoğu

Noam Chomsky’nin 1983 yılında yayımlanan, 1999’da güncellenen “Kader Üçgeni” kitabı, ABD-İsrail-Filistin üçgeninde Ortadoğu’yu mercek altına alıyor.

MİNE AKVERDİ DENKTAŞ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin geçen ay aldığı karar yıllardır süren İsrail-Filistin çatışmasında yepyeni bir sayfa açtı. Zira BM kararı, İsrail’in Batı Şeria’da kurduğu yerleşimlerin “yasa dışı” olduğunu söylüyor ve İsrail’in yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerinin derhâl ve tamamen durdurmasını talep ediyordu. ABD’nin de ilk kez veto etmemesi sonucunda alınan karar yıllardır süregelen ABD-İsrail iş birliğine de darbe vurdu. Kısacası yıllardır yıkıcı rüzgârların hiç dinmediği Ortadoğu’daki ABD-İsrail-Filistin üçgeninde taşlar bir kez daha yerinden oynuyor şimdilerde.

Günümüzün en önemli politik aktivist-entelektüellerinden biri olan, dilbilim üzerine yazdığı kitaplar ve Amerika’nın dış politikasına, özellikle de Ortadoğu siyasetine ilişkin görüşleri ile tanınan Noam Chomsky 1983 yılında yayınladığı “Kader Üçgeni” adlı kitabında ABD-İsrail-Filistin üçgeninde Ortadoğu’yu mercek altına alıyordu. İsrail’in Filistinlilere yönelik politikasına ve genel olarak Amerikan dış politikasına eleştirel bir bakış sunan kitap, Ortadoğu/Filistin sorununda ABD-İsrail iş birliğini, bu coğrafyada kurulan ilişkiler ve bunların Türkiye’nin de dâhil olduğu bütün bu coğrafyaya yansıyan sonuçlarını detaylarıyla masaya yatırıyordu. Chomsky, 1999 yılında üç yeni bölüm ekleyerek kitabını güncelledi. Ancak son gelişmelerin de ışığında dalgaların durulmadığı coğrafyada bu önemli kitap bugün de güncelliğini koruyor. Bulunduğumuz coğrafyayı daha iyi görebilmek ve anlayabilmek için kitap için bir önsöz kaleme alan Filistin asıllı entelektüel Edward Said’in sözlerine kulak verin: “‘Kader Üçgeni’, Siyonizm ile Filistinliler arasındaki anlaşmazlıkla ilgili olarak, merkezine Amerika Birleşik Devletleri’ni koyan en iddialı kitap denemesi olabilir. Bu kitap insan yozlaşmasının ve entelektüel sahtekârlığın yorulmak bilmez bir ifşasıdır. Ayrıca kamu işleriyle ilgilenen herkes tarafından okunması gereken harika ve önemli bir kitaptır.”

Paylaş