VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Nisan 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Çin çocuk edebiyatından örnekler Türkiye’de!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çin çocuk edebiyatından örnekler Türkiye’de!

Doğan Egmont Çin edebiyatından önemli iki yazarın kitabını Türkçe olarak minik okurlarla buluşturuyor.

Bu yıl Londra Kitap Fuarı’nın konuk ülkesi olan Çin, edebiyat alanında sayısız örnek vermeye devam ediyor. Zengin bir tarihi olan Çin edebiyatı, başarılı yazarların kaleminden çıkan çocuk kitaplarıyla da kendisinden söz ettiriyor. Çocuk kitapları yayıncılığındaki başarısıyla dikkat çeken Doğan Egmont ise, bu alandaki önemli iki yazarın kitabını Türkçe olarak minik okurlarla buluşturuyor.

Ülkemizde hayvanların korunması ve yaşam haklarının savunulmasına dair yapılan çalışmalar oldukça gündemde. Gerek dernekler, gerekse ünlü simaların katıldığı kampanyalar sonucunda, bu gezegende sadece insanların değil; hem sokaklarda hem de vahşi doğada canlıların da yaşadığı bilinci giderek artıyor. Özellikle küçük çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması gerektiği bir çağda yaşarken, Çin edebiyatının ödüllü yazarlarından Shen Shixi’nin yazdığı “Çakal ile Kurt” adlı roman, küçük okurseverler için önemli bir örnek oluşturuyor.

On altı yaşındayken Çin’in güneybatısında yer alan tropik bir bölgede yaşamaya karar veren ve burada birbirinden farklı hayvan türlerini tanıma şansı yakalayan Shen Shixi, otuz yıldır hayvanlar hakkında roman yazıyor. Kazandığı ödüllerin sayısını kendisi de unutan yazar, “Çakal ile Kurt” adlı kitabında, vahşi doğada hayatları kesişen iki ezeli düşmanın, dostluğa dönüşen duygu yüklü hikayesini anlatıyor.

Bir mağarada yaşayan Alev isimli kızıl renkli çakalın yavrularıyla kurduğu huzurlu yuvası, günün birinde karnını doyurmak isteyen bir kurdun onları bulmasıyla altüst oluyor. Tüm yavruları öldürülen Alev, çok geçmeden azılı düşmanı kurdu, insanların kurmuş olduğu bir kapana kısılmış halde buluyor ve öcünü almak için harekete geçiyor. Kurdun çevresindeki yavrulara teker teker saldırıyor ve sıra son yavruya geldiğinde onu daha sonra yemek üzere
kendi mağarasına götürüyor. Fakat zamanla bu sevimli kurdu öldüremeyeceğini anlıyor ve ona Tatlış adını vererek, avlanmayı, doğadaki diğer yırtıcılara karşı savaşmayı öğretiyor. Bundan böyle aralarında parçalanamaz bir bağ kurulan Alev ile Tatlış, vahşi doğadaki yaşamlarına birlikte devam ediyorlar.

Bir kurt ile çakalın davranış biçimlerini ve duygularını tasvir etme konusunda son derece başarılı olan Shen Shixi, hayvanlar alemini gözlemlemesinin avantajını kullanmış. Akıcı bir dille yazdığı ve sahneleri resmeden görsellerin yer aldığı roman boyunca, yemyeşil bir doğanın kapısı okurlar için aralanıyor. Kendi dünyasından biraz uzaklaşmak ve yaban hayattaki atmosferi keşfetmek ama en önemlisi de hayvanlar arasında kurulan dostluğun ne denli saf olduğuna tanık olmak isteyenler için “Çakal ile Kurt” harika bir seçim.

Modern bir peri masalı olarak yazılan “Sıradışı Prenses”, hayalinde sürekli olarak Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i canlandıran ve ailesiyle çok mutlu bir yaşam sürerken, birdenbire hayatı değişen altı yaşındaki bir kızın öyküsünü dile getiriyor. Üç bölümden oluşan romanda olaylar, profesör babası Jiang tarafından bir prenses gibi yetiştirilen Sisi’nin anaokulundayken bir gün kötü bir haber almasıyla gelişiyor. Anne ve babasının trafik kazası geçirerek hayatlarını kaybettiğini öğrenen minik kızın yaşadıkları bir daha asla eskisi gibi olmuyor.

Babasının ilk eşi Bayan Tong’un ortaya çıkarak, bir hizmetçi gibi kullanmaya başladığı Sisi’nin en büyük dostu, babasının ölmeden önce kendisine hediye ettiği Yomi adlı bir oyuncak ayıcık oluyor. Tayvan’da icat edilen ve hem konuşup hem de hareket edebilen Yomi, Sisi’ye eşlik ederek, yaşadığı zorluklarda onu hiç yalnız bırakmıyor. Fakat bir gün Sisi, hayalinde canlandırdığı masallardaki gibi bir hayatın gerçekleşmesini sağlayacak bir kahramanla karşılaşıyor: Bahçıvan Yakışıklı. İşte o andan itibaren yüzleşeceği gerçekler ve yaşayacağı maceralar, akıcı olduğu kadar iyi yazılmış bir
kurguya sahip olan romanın dinamik yapısını oluşturuyor.

Çin edebiyatında başarılı çocuk yazarlarından olan ve yetmişin üzerinde kitap yazan Wu Meizhen tarafından kaleme alınan “Sıradışı Prenses”, saf ve iyi yetiştirilmiş bir kızın küçücük ama rengarenk dünyasına sizleri davet ediyor.

Paylaş