VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Çin usulü bir romantik komedi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çin usulü bir romantik komedi

Aşkın Çincesi modern dünyanın merkezi New York sokaklarından Şanghay ve Uzakdoğu’nun pırıltılı atmosferine; sonradan zengin olan görgüsüz zenginlerle, soylu bir geçmişe sahip ve kuşaklardır zengin olanlar arasındaki komik çatışmalara; genç, âşık, çekici ve çılgınca zengin olmanın sıradışı çelişkilerine içlerinden bir bakışı yansıtıyor.

Ahmet MemişoğluAsya’nın en büyük servetlerinden birinin vârisi olan Nicholas Young’ın, Singapur’da gerçekleşecek olan yılın düğününe Amerikan doğumlu Çinli kız arkadaşını davet etmesiyle başlıyor macera.
Rahcel Chu, erkek arkadaşı Nick’in Singapur davetini kabul ettiğinde, hayalinde mütevazı bir aile evi ve bir gün evlenebileceğini düşündüğü adamla adayı keşfetmek için yapacağı seyahatler canlanmıştı. Nick’in ailesinin saray gibi bir evde yaşadıkları, arabadan çok özel uçağa biniyor olmaları hiç aklına gelmemişti. Tabii Nick’in ailesinin bu kadar zengin olması onu şehrin en gözde bekârı yapıyor... Ancak Nick’in, ailesinin yanına Rahcel ile gitmesi Rahcel’in bekâr kızlar ve Nick’in ailesi tarafından hedef gösterilmesine neden olur. Ve asıl macera da işte bu noktada başlar! Rachel, Nick’in Singapur davetini kabul etmesiyle düşlerinde göremeyeceği görkemli bir dünyaya adımını atmış olur. Ancak tabii Singapur sosyete dergilerinin sayfalarından düşmeyen bir ailenin oğlu olan Nick ile evlenmek öyle sandığı kadar kolay da değildir.

Şehirde Nick ile evlilik hayali kuran pek çok kız vardır ve hepsi Nick’in Rachel ile evlenmemesi için acımasızca planlar yapar. Kadınlar arasındaki bütün bu çekişmeleri bir Amerikan komedi filmi tadında okura aktaran Kevin Kwan, Türkiye’deki okurun pek de yabancısı olmadığı gelin-kaynana çekişmesinin “Çincesini” de okura aktarıyor. Çünkü Rachel’ı hedef alan sadece şehirdeki bekâr kızlar değildir, onu asıl hedef alan Nick’in annesidir. Çünkü Young ailesi için Rachel, biricik oğulları Nick’e ve kendi soylu aile geçmişlerine uygun bir gelin adayı değildir. Rachel, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan sıradan, basit biridir ve dahası o Young’lar gibi köklü bir aileye de mensup değildir.

Durumdan memnun olmayan Nick’in ailesi elinden geleni ardına koymaz, kendilerine göre Rachel bir zengin avcısıdır ve aile bu kızdan bir an önce kurtulmaya çalışır. Hal böyle olunca Nick’in annesi, gelin adayının geçmişini araştırmak için dedektifler tutar. Sonuç gerçekten de şaşırtıcı olur; çünkü Rachel’ın geçmişi gizemlerle doludur. Ortaya çıkan gerçeklerle Rachel’ın dünyası alt üst olmuş, geçmişinde gizli kalmış gerçeklerle yüzleşmiştir. Bu süreç Rachel için tam anlamıyla aşkının test edildiği bir sürece dönüşür. Geçmişin ağır yükünün yanı sıra gelecekte böyle zengin bir ailenin gelini olmak Rachel’ı düşündürmeye başlar.

Yazarın romantik-komedi tadında kaleme aldığı bu aşk macerasını entrikalarla kurgulaması ise romanı daha akıcı kılmış. Yazar bütün bunların yanı sıra Asya kültürünü de satır aralarında okura aktarıyor. Asya’nın lezzetli yemekleri, mutlu aile ilişkileri, arkadaşlıkları, insanı bir arada tutan ve geçmişe bağlayan gelenekleri Asya’yı biraz olsun tanımamız için ufak ipuçları olarak okura veriliyor.

Fakat kitabı okurken gözden kaçırılmayacak önemli bir ayrıntı daha var. Amerikalılar tarafından her zaman ezilen ve hor görülen Çinlilerin, gücü ele geçirdiklerinde zenginlikleri ile Amerikalılara karşı nasıl kafa tuttuklarını görüyoruz.

Ötekileştirmenin çirkin yüzüne karşın ötekileşmemenin çözümü maddi güçlerde aranıyor. Örneğin, Amerika’daki en iyi otellerden birinde yer ayırtan Çinli ailenin, sırf Çinliler diye otellerinde kalmasını önlemeye çalışan otel müdürü, insanın sinirlerini bozuyor; ama aile bu “küstah” müdüre cevabı oteli satın alarak veriyor! İşte çelişki bu nok tada başlıyor ve tabii zengin Asyalılar'ın “çılgınlığı” da.

Aşkın Çincesi
Kevin Kwan
Çevirmen: Zehra Tapunç
Altın Kitaplar
25 TL

Paylaş