VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Kasım 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Çizgideki gladyatör: Metin Kurt
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çizgideki gladyatör: Metin Kurt

Metin Kurt’un hayatını ele alan bu kitapta yalnızca bir yaşam öyküsünü değil, Türkiye'nin tarihsel ve toplumsal bir kesitini de bulacaksınız.

Bu kitap, yakın zamanda kaybettiğimiz devrimci sporcu Metin Kurt'un, özellikle aktif futbol döneminin ardından yaşadığı deneyimleri aktarıyor. Kurt'un antrenörlük, sendikacılık, aktif siyaset ve hayatını kazanmak için girdiği diğer alanların tamamında yaşadığı önemli dönemeçler ayrıntıları ile ele alınıyor. Kurt’un kendi sözleriyle aktaralım: “Sportmence Onuncu Köyü Arıyor. Doğru söze kıymet verip savunanlar; bu yüzden dokuz köyden kovulanlar; yılmadan onuncu köyü arayanlar; Sportmence sizin sesiniz, sözünüzdür. Selam sizlere, selam dostlara… Spor kılıflı bu bataklığı biz yaratmadık, ama biz kurtaracağız. Sivrisineklerden bir gün mutlaka kurtulacağız... Yazanlar, çizenler, eli kalem tutanlar; düşüncesini midesinin sansüründen geçirmeyenler, yüreğinde iyilik, doğruluk, güzellik meşalesi sönmeyenler...
Bulamadıysak eğer sizleri, siz bulun bizleri... Yitirilecek zamanımız yoktur; gün naz değil, görev günüdür...
Sporda söylenmeyen ne varsa biz söyleyeceğiz. Caymayız, caydıramazlar. Sapmayız, saptıramazlar. Yürüyoruz doğru bildiğimiz yolda; alnımız açık, başımız yukarıda...”

Paylaş