VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2017 Salı | Anasayfa > Haberler > Çocuklar yaşadı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çocuklar yaşadı

Tatil bitmeden çocuklar için rengarenk okuma önerileri hazırladık.Karamela tadında yaz
Müren Beykan - Günışığı Kitaplığı Yayın Yön.

Sevgi Saygı’nın dört kitaplık dizisi ilkokulun ilk sınıfları için ideal. “Yasemin ve Lavanta”, yılın en ilginç çalışmalarından biri. Genç illüstratör Merve Atılgan’ın desenleriyle capcanlı ve muzip kitaplar.
Yetişkinlere tiyatrolar, küçüklere romanlar ve öyküler yazan, her gün karikatür çizen bir sanatçı, Behiç Ak. Yine hepimizi küçüklerle birlikte eğlendirirken düşündüren, hayallere sürükleyen bir öyküsü var: “Gökdelene Giren Bulut”.

Genç illüstratör Gökçe İrten, sürprizi içinde saklı bir “sessiz kitap”la küçüklere merhaba diyor. “Kim Bu Gelen?” adlı resimli kitap, çocuklarla desenler “okuyarak” nitelikli vakit geçirmek isteyenler için.

8-12 yaşlarındaki çocuklar içinse keyifle okuyacakları, az desenli bir roman önerelim: Çocuk edebiyatımızın dikkati çeken yazarlarından Gökçe Ateş Aytuğ’un “Maya’nın Ağacı”nda dede, torun ve hatta kargalar bir fıstıkçamı uğruna işbirliği içindeler.

Ödüllü yazar Hacer Kılcıoğlu, yeni öykü kitabında hava koşullarıyla duygu durumlarını buluşturuyor. Sanatçı Huban Korman’ın desenlediği “Havaya Bak”, farklı yaşamlardan çocukların başından geçenleri öyküleştiriyor.

Bir öykü üstadı da çocuklara yeni öyküler yazdı: “Bir Hikâye Yaz İçinde İnsan Olsun”adlı kitabıyla Necati Güngör, insanlığın gölgelenen değerlerini; iyiliğin, dayanışmanın sağaltıcı gücünü hatırlatıyor.

Biraz Fantazya biraz Balkonya
Mehmet Erkurt Can Çocuk editörü

Karadankaçanlar/ Aslı Tohumcu
(Can Çocuk)

Karadankaçanlar kim mi? Öncelikle, bir geminin adı bu. Geminin sahibi de bir anne ve kız. İşin doğrusu, onlar da karadan kaçıyor. Çünkü karanın dayatıcı, bunaltıcı, hapsedici ve küçümseyici eril dünyasındansa denizlerin özgür rüzgârlarını ve sayısız tanışıklığa olanak sağlayan adalar arası yolculukları tercih ediyorlar. Yelken açtıkları coğrafyaları haritada bulmak, yaşadıkları maceralara gazetelerde rastlamak pek kolay değil. Tanışıyor, yardım ediyor, anılar biriktiriyor ve her daim gülecek bir şey buluyorlar!

Çöplük/Andy Mulligan (TUDEM Yay.)
Okurda en fazla tat bırakan maceralar, kuşkusuz okuru farklı hayatlarla ve bağlamlarla buluşturan, bu hayatları ve bağlamları gerçeklikleri içinde, çok yönlü bir biçimde ele alabilen romanlarda yaşanır. Andy Mulligan’ın hayatından kesitlerle kurguladığı romanı “Çöplük” tam da bunlardan biri. Sinemaya da uyarlanan roman Filipinler’de geçiyor. Manila’daki kent çöplüğünde yaşayan birkaç çocuğun dostluğuna, dayanışmasına şahit oluyor, “doğru olanı yapmak” konusundaki kararlılığın nelere kadir olduğuna şaşırıyoruz. Çöplükte yaşayan birkaç çocuk, bir ülkenin gidişatını etkileyebilir mi? Hobbit’i okuyanların buna cevap vermesi daha kolay.

Elayussa’dan Kaçış/ Nesibe Çakır(Can Çocuk)
Antik bir kentte yürürken gördüğümüz sütun parçalarının birleşip yükseldiğini, binaların ayaklandığını, çeşmelerden suların aktığını, dönemin insanlarının o mermer yollarda yürüdüğünü hayal etmek gibidir iyi kurgulanmış tarihsel romanlar okumak. Dönemin dokusuna, geleneklerine, giyimine, yiyeceklerine, mimarisine ve doğasına dokunmak gibi. Arkeolog, yazar Nesibe Çakır’ın romanında yolumuz Mersin’e, Antik Roma şehri Elaiussa Sebaste’ye uzanıyor. Sevdikleri hayvanları arenada av olmaktan kurtarmaya çalışan iki çocuk, kendilerini krala düzenlenen bir komplonun tam ortasında buluyorlar. İkna etmeleri gereken yetişkinler karşısında pes etmemeye kararlılar!

Balkonya’da Yaz Tatili/ Rusalka Reh (Final Kültür
Sanat)

Yaz tatili deyince akla, adı üstünde, tatilde bir yerlere gitmek gelir. Ama bu herkes için her yaz mümkün olmayabilir. Başkahramanlarımız Pontus ve Lenka da bu durumda. Bu yaz tatile gidemiyorlar. Ama kimse üzülmesin, çünkü çocuklar yaz için parlak bir plan yaptılar bile: Evlerinin balkonuna birkaç eşya, saksılarda biraz sebze, bir hamak ve karşınızda Balkonya! Eve ve ebeveynlere bir kapı yakınlıkta, ama evdeki huzursuzluğa diyarlarca uzaklıkta. Rusalka Reh bir tutam hayal gücünün, kardeşler arasındaki oyunbaz dayanışmayla birleştiğinde ne kadar sağaltıcı olabileceğini hatırlatıyor. Yalnızca çocuklar için mi? Çocukluğu unutmamış yetişkinler için de. Unutmayınca, yazlar da, hayat da çok daha yaşanılası.

Elimizden düşmeyenler
Şebnem Seçkiner Gazeteci-Blogger

Çocuk Edebiyatı Dizisi (Tefrika Yay.)
Harika bir dizi! “Küçük Turgut Uyar ve Saati”, “Küçük Sait Faik Abasıyanık ve Sinağrit Baba”, “Küçük Cemal Süreya ve Masal Kitabı”… 12 kitaplık dizi, önemli yazar ve şairlerin eserlerinden yola çıkılarak kurgulanmış. Amaç da zaten okumaya yeni başlayan çocukların bu önemli isimlerle tanışmaları. Çocuklar zevkle okuyor, biz aileler de onlar okudukça keyif alıyoruz. Hikayeler Semih Öztürk, Fatih Aktaş, Emre Gül ve Önder Yetişen’in imzasını taşıyor. Çizimler ise Akif Kaynar’a ait.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler /Elena Favilli(Hep Kitap)
Öncelikle şunu söyleyeyim, kitabı okuyan 7 yaş çocuğu adı yüzünden kendini daha büyük sanıyor, keyifleniyor. Amaçları büyümek ya! Pilotlar, doktorlar, casuslar, kraliçeler, astronotlar… Yüz kadın, yüzü de birbirinden cesur, yüzü de birbirinden başarılı. Hikâyelerin kısa olması okumaya yeni başlayan çocukları zorlamazken, aynı zamanda daha çok okuma isteği uyandırıyor.

Köpekler Bale Yapmaz / Anna Kemp (Pearson Yayınları)
Yıllardır okuyoruz, şimdi kendi okuyor ve iki haftada bir mutlaka elinde görüyorum. Kendini balerin zanneden köpeğin hikâyesi kız erkek tüm çocukların ilgisini çekiyor. Üç yaş ve üzeri için olan kitap, şu anda 7.5 yaşın da favorisi olduğuna göre varın siz düşünün nasıl ilgi çektiğini. Aynı serideki “Gergedanlar Krep Yemez” de favorilerimizden.

Dişi Düşen Ejderha / Sima Özkan Yıldırım (Beta Kids)
Kanatları gelişmediği için henüz uçamayan, ağzından sadece küçük alev topları fırlatan ejderhanın bir gün, tıpkı 7 yaşındaki arkadaşı Ateş gibi, dişi “düşerse” ne olur? Dişini cebini koyup önce annesine, öğretmenine hatta dişçiye gidip ejderhaların dişlerinin de tıpkı insanlar gibi çıkıp çıkmadığını araştırmaya başlar... Emel Tüfekçi Ata’nın nefis çizimleriyle renklenen Sima Özkan Yıldırım’ın hikâyesi eğitici olduğu kadar eğlenceli de.

Çok satanlar
Nalan Erduran - Tırtıl Kids Kitabevi Yöneticisi

Tavşan Uykusu / Julia Donaldson
(Beta Kids)

Julia Donaldson’ın küçükler için yazdığı kapakçıklı ve kalın karton sayfalı hikâye. Meşe Palamudu Ormanı’nda yaşayan tavşanın gözüne uyku girmiyor. Herkes o kadar gürültücü ki...

Renkli Dünyam / Marta Cabrol(Mikado Yayınları)
Giysiler, yiyecekler, aile ve duygu konulu yaklaşık 270 kelimelik renkli ve öğretici bir kitap. Bebeğin renkleri ve kelimeleri aynı anda öğrenebileceği, rengarenk bir kaynak.

Bebek Dokun Öğren (Pearson Yayınları)Bu seri, renkli resimleri ve farklı dokuları ile bebeklerin zihinsel gelişimini destekliyor.

Benden Bir Tane Daha Olsa / Peter H. Reynolds (Altın Kitaplar)
Asıl olan çok şey yapmak değil, yaptığın işi elinden gelen en iyi şekilde yapmaktır.

Meşe Palamudunun Sihri / Lola M. Schaefer (ABM Yayınevi)
Meşe palamudunun doğa için faydasını ve yaşam döngüsünü anlatan resimli kitap.

Yalnız Balina / Benji Davies (Redhouse Kidz Yayınları)
Sıradışı bir arkadaşlık hikâyesi.

Bitlerimi Geri Verin! / Pierre Elie Ferrier (Günışığı Kitaplığı)Çocuklar için her şeyin eğlenceli bir macera olabileceğini anlatan resimli ve sözcük oyunlarının olduğu bir kitap.

Arkadaşım Olmak İster misin? /Susie Morgenstern (Fom Kitap)
Ödüllü yaza Susie Morgenstern’den arkadaşlık üzerine naif ve eşsiz bir öykü.

Paylaş