VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2014 Pazar | Anasayfa > Haberler > Çocuklara editörlerden kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çocuklara editörlerden kitaplar

Çocuğumuza hangi kitabı alalım, ne okutalım, ne okutmayalım? Bu soru hemen her anne ve babanın sorunu. Biz de Türkiye'nin önde gelen çocuk yayınevlerine ve çocuk yayını editörlerine sorduk; ebeveynler kitap seçerken nelere dikkat etsinler, kitap okurken çocukların yanında durulsun mu ve başucu kitapları için neler önerirsiniz?


İPEK CEYLAN ÜNALANEbru Akkaş (Can Çocuk Yayınları Editörü)

"Kitapçıya götürün; kendi kitaplarını kendisi seçsin"


4-6 yaş dönemindeki çocuklar resimlere bakarken kendilerine okunan hikâyeyi takip edebilirler. Bu sebeple resimli kitapların tercih edilmesi, metni dinlemeleri kadar resmi de takip etmelerini sağlar. Metnin uzunluğu, ya da kısalığı çocuğun algı ve yaş durumuna uygun olarak seçilebilir. 6-8 yaş grubu ise okumayı yeni öğrenen, bu zevki yeni tadan çocuklardır. Bu nedenle okuma becerilerini geliştiren, bağımsız birer okur olmalarını sağlayan kitaplar tercih edilmeli. Bu dönemde de büyüklerin, okul öncesi dönemde olduğu gibi okuma zamanlarında çocukları yalnız bırakmaması önerilir. 9 yaş ve üstü çocukların soyut kavramlarla olan ilişkileri ve okuma becerileri ilerlediği için çocuğun kendi ilgi alanına göre okumalar yapması, kitapçıya gidip kendi kitaplarını seçmesi okuma hevesini artıracaktır. Bu dönemde, çocuğun bir birey olduğuna dikkat ederek onlara tavsiye niteliğinde önerilerde bulunulabilir. Ama nihai karar çocuğundur.


Okul Öncesi
* Vahşi Şeyler Ülkesi/ Maurice Sendak / Çevirmen: Celal Üster

"Vahşi Şeyler Ülkesinde", yayımlandığı 1963 yılından beri büyük ilgi görüyor. Modern klasiklerden sayılan kitap, yaramazlık yaptıktan sonra odasına gönderilen Max'ın hayal dünyasında gerçekleştirdiği yolculuğu anlatıyor. Hayal gücü, sınırlama, sorumluluk üzerine ustaca yazılmış bir metin ve okurların ilgi ve düş dünyasını harekete geçirecek görsellerden oluşan kitap, her yaştan okura hitap ediyor.

* Kuyruksuz/ Can Göknil
Yeni Zelanda'da yaşayan kivi kuşları dünyanın en çekingen kuşları. Bu utangaç kuşlar, sadece geceleri ortaya çıkar. Ama bizim kivi en çok kuyruksuzluğundan utanmaktadır. Derken bir gün karşısına bir solucan çıkar. Ve sonra… Sevilen yazar ve çizerimiz Can Göknil'in eşsiz desenleri, miniklere hem kitap okumanın hem de resim sanatını keşfetmenin keyfini yaşatıyor. Engelli olma ve kendini farklı hissetme naif bir dille anlatılıyor.

* Küçük Eşek ve Yak'ın Doğum Günü/ Annemarie van Haeringen, Rindert Kromhout/ Çevirmen: Gül Özlen

Küçük Eşek arkadaşı Yak'ın doğum günü için ona bir hediye almak ister. Anne Eşek'le birlikte gittikleri oyuncakçıda öyle çok oyuncak vardır ki, şaşırır! Yine de seçim yapması hiç zor olmaz. Görür görmez hediyesini seçmiştir: Kırmızı güzel bir "uçurtma!" Armağanı paketlendikten sonra eve dönen Küçük Eşek arkadaşı Yak için aldığı bu uçurtmayı aslında öyle çok sevmiştir ki Yak'a vereceği için üzülmeye başlar. Acaba ona hediye olarak bu uçurtma yerine başka bir şey mi verse?

* Başka Bir Anne / Sebban Leyla Navaro
Bu kitapta, küçük bir kızın annesiyle ilgili duygu ve düşünceleri anlatılıyor. Farklı malzemelerin bir araya gelmesiyle zenginleşen resimler, çocukların görsel duyularını geliştirmesine yardımcı oluyor.

* Doğumgünü Hediyesi/ Behiç Ak
Sadece çizgilerle bir öyküyü anlatan güçlü eser, çocukların hayal gücüne sesleniyor. Olağanüstü çizgileriyle olduğu kadar çocuklar için yazdığı öyküleriyle de tanıdığınız Behiç Ak'ın eşsiz çizimleri çocuklarıyla öyküleri paylaşmak isteyen tüm anne-babalar için. İllüstrasyon dünyasının usta çizeri, bu kez miniklerin hayal gücüne sesleniyor; onların yaratıcılığının gelişimine renkli bir esin kaynağı oluyor.

6-8 yaş grubu

* İri Kıyım Timsah/ Roald Dahl/ Çevirmen: Celal Üster

"Kötü niyetle iyi murada erilmez" sözünün doğruluğunu kanıtlar nitelikte bu öykü sevgi ve dayanışmayı yüceltiyor.

* Akkuzu Karakuzu/ Stefano Bordiglioni/ Çevirmen: Tülin Sadıkoğlu

Farklı olanı anlamanın, kabul etmenin; dünyayı kendi normallerimizin dışına çıkarak görebilmenin önemini vurgulayan kitap, ayrımcılık ve ırkçılığın kötülüğünü naif bir dille anlatıyor. Metin-resim dengesi, yazı biçimi ve içeriği ile okumayı öğrenme sürecini kolaylaştırıyor.

* Toparlacık Nokta/ Süleyman Bulut
Bu kitap, okumayı yeni öğrenenlere noktalama işaretlerini eğlenceli bir kurguyla anlatıyor. Ferit Avcı'nın birbirinden güzel resimleriyle çocukların renkli dünyalarına ulaşıyor.

* Küçük Kara Balık/ Samed Behrengi / Çevirmen: Deniz Kara
Küçük kara bir balığın başına gelen bu masalsı serüvenler, küçük okurlara kendini tanıma ve kendine güven gibi öznel öğeleri aşılıyor. Bu kitap, bir yandan çocukları hayal güçlerini kullanmaya yönlendirirken, öte yandan sevdikleri uğruna mücadele etmenin değerini özellikle vurguluyor.

* Toto ve Şemsiyesi/ Sevim Ak
Kitabın kahramanının başından geçen serüvenler, çocukların hayal güçlerini ve merak duygularını geliştirici özellikler içeriyor.

8-10 yaş grubu

* İçimdeki Büyükanne/ Sevim Ak
2000 yılı Andersen Ödülü sahibi yazar, ailedeki farklı kuşaklar arasında bir bağ kurmanın altını çiziyor. Çocukları ve gençleri geleceğin korunması konusunda bilinçlendiriyor.

* Uçan Sınıf/ Erich Kastner / Çevirmen: Şebnem Sunar

Kurgusu ve diyaloglarıyla öğrencilerin dil zevkini zenginleştiren kitap, MEB'in tavsiye ettiği "100 Temel Eser" arasında yer alıyor. Çocukların ortak dünyalarını aktarmaktaki başarısıyla bir başyapıt...

* Charlie'nin Çikolata Fabrikası/ Roald Dahl / Çevirmen: Makbel Oytay

Çikolata fabrikasının eğlenceli dünyası, çocukları birbirinden renkli hayal kurmaya özendirirken, onların hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişimini destekliyor. Kitap, çocukların okuma hızının ve isteğinin artmasına yardımcı oluyor.

*Martıya Uçmayı Öğreten Kedi/ Luis Sepulveda / Çevirmen: Saadet Özen
Birbirinden çok farklı iki canlının bir arada yaşamasının, birbirini sevip saymasının öyküsünü benzersiz bir anlatımla aktaran yazar, aynı zamanda çevre bilincinin ve doğal yaşamın korunmasının önemini vurguluyor.

* Vanilya Kokulu Mektuplar/ Sevim Ak
Sevilen yazar, bu kitabında çocukların duygu ve düşünce dünyasını zenginleştirecek, hayal güçlerini geliştirecek zengin bir öykü ve kurguyla karşımıza çıkıyor.


Gençlik Kitapları

* Hayatı Sevmeye Devam Et/ Jaap Ter Haar/ Çevirmen: Saliha Nazlı Kaya

Sevgi, dayanışma, paylaşım mesajı veren, hayatın içinden, sıcak bir anlatım … Kitap yaşamın akşını değiştiren kazaları felaket olarak görmektense hayatı güzel ve anlamlı kılmanın mümkün olduğuna değiniyor.

* Kofi ve Bağışlama Sanatı / Oliver Bantle/ Oliver Bantle / Çevirmen: Saliha Nazlı Kaya

Kişinin öfkesinin, mutsuzluğunun, can sıkıntısının nedenlerini anlamaya başladığı bir yolculuk hikâyesi. Neredeyse her sayfası çocuk algısını zorlamayan felsefi metinlerden oluşan kitap, yalın bir dil ve anlatım özellikleri ile dikkat çekiyor.

Normal Nedir?/ Wolfgang Korn/ Wolfgang Korn / Çevirmen: Saliha Nazlı Kaya

Yazar "Öteki kim?" sorusunun yanıtını okurun merakını uyandıracak bir üslupla aktarıyor. İnsanlığın ortak konularının farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde algılanışları anlatılıyor.

*Polar Yeleğin Dünya Seyahati/ Wolfgang Korn/ Çevirmen: Saliha Nazlı Kaya

Kitapta , globalleşmenin ne olduğu, ne anlama geldiği, mekanizmanın nasıl işlediği öyküleme tekniği kullanılarak anlatılıyor. Yazar, insanların daha bilinçli ve daha az tüketerek bir şeyleri değiştirebileceği mesajını veriyor.

Ayşegül Kirpiksiz Yılmaz ( Doğan Egmont Pazarlama Direktörü )

"Kitabın yayınevine, yazara ve çevirmenine dikkat edin"


Kitabın hangi yaş çocuklara uygun olduğuna mutlaka dikkat etmeliyiz. Birçok kitabın kapağında bu bilgi yer alır. Kitabı almadan önce bir kaç paragraf okumakta da yarar var. Her ne kadar yaş kitlesi yazılsa da sizin çocuğunuz için uygun olup olmadığına emin olabilirsiniz böylece. Çocuk kitap okudukça karmaşık kurguları, cümleleri daha rahat anlamaya başlayacaktır. Çocuğunuzun okumaktan zevk aldığı kitapları takip ederek hangi türden hoşlandığını, seviyesini de anlayabilirsiniz. Genelde çocuklar sevdikleri kitapların benzeri kitapları okumak isterler. Arada farklı alanlardan da kitaplar okuyarak her türün ayrı bir tadı olduğunu görmeleri de önemli.

Kitap seçerken en önemli konulardan birisi de kitabın dili bence. Şunu demek istiyorum, gerek çeviri gerek Türkçe yazılmış kitaplarda kullanılan dilin özenli olması çok önemli. Özensiz bir çeviri, kuru bir dil, konu ne olursa olsun kimseyi yakalayamaz, çocuk da okuma serüveninin daha başlarındayken kitapla arasına bir mesafe koyar. Çocuğun severek okuduğu kitaplar yine bizlere yol gösterecektir. Birçok yayınevi bu konuda artık çok hassas. Ama tam tersi örnekler de mevcut. O nedenle kitap alırken yayınevine, yazara ve çevirmene dikkat etmek doğru kitap seçerken önemli diye düşünüyorum.

Okul öncesindeki çocuklar için kitap seçmek de çok özen istiyor. Yine yaş en kilit konu burada. Çocuk kitaptaki aktiviteleri yaparken çok zorlanıp kendini yetersiz hissetmemeli, tam tersi çok kolay bulup sıkılmamalı da. Sevilen çizgi karakterlerin kitapları da çocuğun kitapla ilişkisini güçlendiriyor. Televizyonda severek izlediği bir çizgi filmin kitabını da aynı zevk ve merakla karıştırıyor çocuk.

1 yaş

* Orman Hayvanları/ Fisher Price/ Boyama kitabı

4 yaş

* Mickey Mouse Club House- Mickey ile Matematik / Kolektif

8 yaş ve üstü

* Sakız Sardunya/ Elif Şafak
* Naz ve Köşkteki Vampir / Nazlı Eray

12 yaş

* Son Ada’nın Çocukları/ Zülfü Livaneli

İlknur Özdemir (Kırmızı Kedi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)

"Önce kitabı siz okuyun sonra çocuğunuza okutun"


Anne babalar çocuklarına iyi insan olmayı, iyi alışkanlıklar edindirmeyi, insan ve hayvan sevgisi aşılamayı, paylaşmayı ve dayanışmayı öğreten kitapları seçmeliler. Ama bütün bunları ders verircesine değil, belli etmeden yapan kitaplar benim favorim. Çocukların bazı şeyleri yanlış algılamasına izin vermemeli kitaplar. Yaratıcılığı teşvik etmeli, taklidi değil. Mücadeleyi teşvik etmeli, kavgayı değil. Ebeveynler mutlaka alacakları çocuk kitabını okumalılar, ondan sonra seçmeliler. Bir kitabı sırf resimlerine bakarak ve beğenerek almamalılar diye düşünüyorum. Tavsiye edebileceğim kitaplar ise şöyle;

Okul öncesi

* Zıp-Zıp Can Caniko ve Dev Kemikler / Judy Schachner/
* Dünyanın En Büyük Çiçeği / Jose Saramago/ Çevirmen: Emrah İnce


7- 9 yaş

* Babam ve Ben / Patrick Modiano/ Çevirmen: Sibel Çekmen

* Nar ve Elma Kurdu / Nazlı Deniz Güler

9 yaş üstü

* Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı / Andreas Steinhöfel/ Çevirmen: Ziba Akkerman


* Bebeğin Kalbi / Rafik Schami


Nevin Avan Özdemir (İş Bankası Kültür Yayınları Çocuk Kitapları Editörü)

"Çocuğunuza bir kitaba nasıl bakması gerektiğini öğretin"


Anne-babalar çocuğuna kitap alırken, öncelikle çocuğunun ilgi alanına ve yaşına uygun olmasına dikkat etmeli. Bir kitabın çocuğun ilgisini çekebilmesi içinse kitapla bağ kurabilmesi ve eğlenceli olması gerek. Bu arada küçük yaştaki çocuklara kitap aldığınızda onları kitapla yalnız bırakmayın, ona bir kitaba nasıl bakacağını öğretin ve defalarca o kitabı okuyun.

2-5 yaş

Müzikli kitaplar (Algı, koordinasyon) ve Hareketli Kitaplar /Rebecca Finn / Çevirmen: Nevin Avan Özdemir
Çocukların boyut algılarını, el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır.

4- 6 yaş:

Maskeli Fare/ Yazar: Julia Donaldson/ Çevirmen: Ali Berktay
Minik Balık/ Julia Donaldson/ Çevirmen: Ali Berktay
Süper Kurti/ Julia Donaldson/ Çevirmen: Ali Berktay
Değnek Adam Pırtık Tekir/ Julia DonaldsonAxel Scheffler
Kâğıt Bebekler/ Julia Donaldson/ Çevirmen: Sevgi Atlıhan


6- 7 yaş

* El Yazısı/ Kolektif
* Dünyayı Öğreniyorum/ Emma Godfrey

1- 3. sınıf:

* Yakından Bakın Bilim/ Minna Lacey/ Çevirmen: Sevgi Atlıhan


3-6 sınıf

* Kolay Bilim/ Jo Conner/ Çeviren: Sevgi Atlıhan

*Keşfedin Serisi/ Conrad Mason/ Çeviren: Sevgi Atlıhan

7 ve 8. sınıf

* Simyacı/ Paulo Coelho / Çevirmen: Özdemir İnce

* Hep Giderlerin Maskesi/ Elliot Skell / Çeviren: Gökçe Ateş Aytuğ
* Cıva/ Sam Osman

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları

Yayınevlerinin bu konuda yönlendirici yaş skalaları oluyor çoğunlukla. Kitaplar da resim yoğunluğu, yazı yoğunluğu, harflerin puntosu, sayfa sayısı gibi bazı temel özellikleriyle yardımcı oluyor zaten.

4 yaş üstü

* Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?/ Sara Şahinkanat / Resimleyen: Ayşe İnan Alican - Bildik bir masalı tersinden okuyarak, çağdaş bir yorumla ve mizahi bir dille anlatan bir kitap.


6 yaş üstü

* Aramızda Beyaz Bir Çizgi/ Çiğdem Kaplangı / Resimleyen: Seçil Çokan Çocukları birlikte yaşamak, ötekileştirmek, barış ve birlikte yaşamak üzerine düşündüren bir kitap.


8 yaş üstü

* Meraklı Karınca Cimcim’in Serüvenleri / Bilgin Adalı / Resimleyen: Ayşın Delibaş Eroğlu
Çocukları kültürel ve tarihi değerler konusunda meraklı olmaya teşvik eden bir kitap.


10 yaş üstü

* Kitap Kurtları dizisi/ Filiz Özdem / Resimleyen: Emine Bora
Bu bir dizi ve 6 kitaptan oluşuyor: Hayvanlar Âlemi - Doğadaki Dostlarımız / Kuşlar Bize Neler Söyler? / Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa / Pirenin Yorganı, Karıncanın Rüyası / Eşek Dersem Çık, Keçi Dersem Kaç / Kedinin Kanadı Olsa) Bu dizide tarih, doğa, sevgi, çevre bilinci, edebiyat, felsefe, mimariden folklore, rüyalardan masallara, arkeolojiden bilime ve atasözlerine kadar çocuklar için çok renkli, eğlenceli ve zengin bir kültür tarihi anlatılıyor.

* İztanbul/ Ayla Hacıoğulları
Sırlar, efsaneler, tarih... İstanbul üzerine merak uyandıcı bir roman serisi.


Keriman Güldiken (Mavibulut Yayıncılık editörü)

"Bırakın kitaplarını kendisi seçsin"


Anne babalar kitap seçerken çocuklarının ilgi alanlarını ve beğenilerini gözetmeliler. Onların kendi kitaplarını seçmelerine izin vermeliler. Sevmedikleri kitapları zorla okutmamalılar.

Okulöncesi

* Aç Tırtıl/ Eric Carle / Çevirmen: Fatih Erdoğan

Tüm çocukların okuması gereken dünyaca ünlü bir klasik olduğunu düşünüyorum.

7 yaş

*Kemancı Ayı Masalı/ Fatih Erdoğan
Çocukların dil gelişimine katkıda bulunacak bir üslubu var.

8 yaş

* Sihirli Kaykay/ Fatih Erdoğan
Okuma alışkanlığı kazanmanın ön koşulu olan "eğlenceli okuma" için ideal bir kitap.

9 yaş

*Böyle de Ödev mi Olur!/ Fatih Erdoğan
Çocuğa çocuğun dünyasından seslenen metin, yetişkin dünyasına da eleştirel yaklaşıyor.

10 yaş

*Sandalda Bir Çocuk ve Bir Ayı/ Dave Shelton / Çevirmen: Fatih Erdoğan
Edebiyatı bulmanın giderek zorlaştığı kitap dünyasında çocuk okura gerçek edebiyat zevkini tattıracak özel bir kitap.


Ilgın Sönmez Toydemir (Artemis Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)

"Beraber kitapçılarda dolaşın
, kitap seçiminde birlikte karar alın"

Çocuklarımız için kitap seçerken önceliğimiz, kitap okuma alışkanlığını geliştirecek, çocukların yaşam hikayeleri boyunca kitap ve edebiyat kültürünün müdavimi olmasını sağlayacak akıllı tercihler olmalı. Okumak bir yaşam biçim olarak kişiliğin oluşumunda ve hayatla çarpışırken çocuğun bir parçası haline gelmeli.Ancak her çocuk biricik ve benzersiz bir varlıktır. Hepsinin gelişimi, gelişim hızı, ilgi alanları, ihtiyaçları farklıdır. Kitap tercihlerimizi öncelikle ‘çocuğumuza göre’ yapmalıyız. İçeriğinin yaş grubuna uygunluğu hep hesap edilmeli. Kullanılan malzeme, boyutlar, renkler vs de önem taşıyor tabii ki. Çocuğumuzla temas kuran kitabı seçmeyi öğrenmeliyiz. Bu temasın içerik tasarımıyla bütünleşmiş olması ise vazgeçilemeyecek bir şart. Enerjisi, neşesi ve farkındalığı yüksek, pozitif içeriklere çocuklar bayılıyor zaten. Beraber kitapçıları dolaşmak, oralarda uzun uzun vakit geçirmek, çocuğun kitap seçimi karar sürecinde katılımcı olması, beraber karar verilmesi önemli.


6 - 8 yaş grubu

* Sevgili Battaniyem/ Amber Stewart / Çevirmen: Seçil Ersek
* Kaç Uyku Sonra/ Amber Stewart / Çevirmen: Seçil Ersek
Cesur Böğürtlen/Amber Stewart / Çevirmen: Seçil Ersek
Minik Hayalet İş Başında/ Elizabeth Baguley / Marion Lindsay
Küçük Ördeğin Büyük Dramı/ Amber Stewart / Çevirmen: Seçil Ersek


9 - 12 yaş grubu:

* Küçük Prens/ Antoine de Saint-Exupery / Çevirmen: Sumru Ağıryürüyen
* Saftirik Serisi/ Jeff Kinney / Çevirmen: Kenan Özgür
* Şeker Portakalı/ Jose Mauro De Vasconcelos / Çevirmen: Aydın Emeç

* Uzunçorap Pippi/ Kolektif
* Gizli Yediler Serisi/ Enid Blayton / Çevirmen: Görkem Köymen


12 - 15 yaş grubu

* Dedektif Kurukafa Serisi/ Derek Landy / Çevirmen: Can Besen
* Afacan Beşler Serisi/ Enid Blayton / Çevirmen: Bilge Turan

* Harry Potter Serisi/ Rowling/ Çeviri : Ülkü Tamer
* Percy Jackson Serisi/ Rick Riordan / Çevirmen: Belgin Selen Haktanır

15 yaş üstü

* Uğultulu Tepeler/ Emily Bronte / Çevirmen: Osman Çakmakçı


*Yüzüklerin Efendisi Serisi/ J.R.R. Tolkıen / Çevirmen: Çiğdem Erkal İpek

* Açlık Oyunları Serisi/ Suzanne Collins / Çevirmen: Sevinç Tezcan Yanar
* Ölümcül Oyuncaklar Serisi/ Cassandra Clare / Çevirmen: Uğur Mehter

Hülya Şat (Altın Kitaplar editörü)

"Görsel destekli kitaplar daha etkili"


Kitaplar mutlaka çocukların yaşlarına ve daha da önemlisi karakterlerine uygun seçilmeli. Eğitici kitap seçilirken bile çocuğun hoşça vakit geçirebileceği bir kitap olmasına da dikkat edilmeli. Sonuçta çocuklara kitap okumayı sevdirmek onların ruhuna hitap edecek ve hem öğretici olacak hem de eğitici olacak kitaplarla mümkün. Bir de kitap ister çeviri olsun ister yerli, anlatım dilinin zengin olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ve bu anlatımı çocuğun yaşına uygun bol görselle desteklemesi önemli. Çünkü görselle anlatılan metinler daha iyi akılda kalıyor ve çocuğun hafızasında yer ediyor.

* Ben Yalnız Ivan/ Katherine Applegate / Çevirmen: Petek Demir

* Gürültücüler/ Funda Özlem Şeran
* Mezarlıktaki Gölge/ Miyase Sertbarut

* Kadim Şehrin Şifreleri/ Almila Aydın


Canan Hatipoğlu (İthaki Yayınları)

"Hayal gücünü geliştirebilecek, ilgisini canlı tutabilecek kitaplar seçilebilir"

Ebeveynler çocuklarına kitap seçerken öncelikle yaş grubuna dikkat etmeli... Üç yaşındaki bir çocukla dokuz yaşındaki bir çocuğun algıları, dikkat süreleri, dil yetenekleri tamamen birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendi yaş grubuna yönelik kitapları tercih etmek önemlidir. Çocuğun hayal gücünü geliştirebilecek, ilgisini canlı tutabilecek kitapları seçmek, okuma zevkinin süreklilinin sürmesi ve çocukların yeni kitaplara yönelmesi için gerekli... Bunun yanı sıra editöryel olarak iyi çalışılmış kitapların tercih edilmesi gerekir, çünkü özellikle okul öncesi dönemde çocukların öğrenme kapasiteleri sonraki dönemlerden daha yüksektir ve hem dilbilgisi hem metnin niteliği açısından yanlış olanın öğretilmesi sakıncılıdır. Özellikle 12 yaş kitaplarının çok büyük çoğunluğunda resim oranının çok fazla olduğunu düşünürsek, iyi çalışılmış olması önemlidir. Hikayeyi tamamlayıcı ve hayal gücünü geliştirici özelliği olduğundan doğru kitapların seçilmesi önemlidir.


3-6 Yaş

*Kutup Ayısı Yoda/ Rury Lee/ Çevirmen: Saadet Tomak


6-9 Yaş

* Anneannem Bir Film Yıldızı/ Pınar Göçer


9-12 Yaş

*Alice Harikalar Diyarında/ Lewis Caroll/ Çevirmen: Kıymet Erzincan Kına


12 Yaş ve Üstü

* Koralin/ Neil Gaiman
*Ara Dünya/ Neil Gaiman - Michael Reaves / Çevirmen
Nurcan Başer


Zarife Biliz ( Büyülü Fener Yayınları Yayın Yönetmeni)

"Seçme hakkını çocuğunuza bırakın"


Çocuklara kitap seçmek derken, çocuklara dair her alanda geçerli olan, ancak çoğu zaman unuttuğumuz, çok ihmal ettiğimiz bir noktayı hatırlamakta fayda var, o da çocukların seçimlerine saygı göstermek... Çocuk insanın "henüz olmamış" hali değildir. Çocuk kendi içinde bütünlüğü olan, ayrı bir bireydir. Dolayısıyla okumak gibi tamamen zevke ve kişisel haza dayanan, ileride yaşamında yer tutacaksa da bu sebeple tutacak olan bir alanda, onun tercihlerine, zevklerine saygı göstermenin esas nokta olduğuna inanıyorum. En erken dönemden itibaren kitabı oyundan ayrı düşünmemek lazım. Oyun nasıl bir işlev görüyorsa kitap da aynı işlevi görecektir. Yoksa çocuk için anlam taşımaz. Bebeklik ya da ilk çocukluk döneminde belki daha ziyade anne baba kitabı alıp getirecektir eve. Orada da çocuğun algısına uygun olanı, onu cezbedenin ne olduğunu anlamak, seçenek sunduğunuzda çok zor olmaz.
Önemli olan burada pragmatik bir şekilde yetişkinlere özgü yarar ilkesini değil, çocuğun ilgisini canlı tutmayı, onu bir şekilde bu renkli, yazılı dünyayla tanıştırmayı hedeflemek. Yaş ilerledikçe işimiz kolaylaşır. Çocuğa seçme hakkı tanıdığınızda; okumayı bir zorunluluk değil, oyun gibi keyif alınması gereken bir şey olarak gördüğünüzde çocuk da kendi seçimlerini yapar, kendisine uygun olmayanı eler. Nasıl ki çocuğa ille şu oyunu oyna ya da az oynadın git biraz daha oyna demiyorsak, bunu onun özgül alanına bırakıp en fazla sürecine ortak olup keyfini ve ilgisini canlı tutmayı hedefleyebiliyorsak, durum burada da farklı değil. Kitaplar içinde yaşadığımız katı dünyadan başka bir evrenin varlığını hatırlattığı için vazgeçilmezdir, çocuklarımız o kapıdan bir kere baktılar mı bırakın kendi maceralarını yaşasınlar. Korkmamak lazım, kimse "kötü" bir kitap okudu diye kötü insan olmadı bu dünyada.

Paylaş