VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Şubat 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Çok satarların avcısı: MARTI YAYINEVİ
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çok satarların avcısı: MARTI YAYINEVİ

Gerilim-maceradan polisiyeye, fantastik edebiyattan kişisel gelişim, sağlık ve hobi türlerine kadar geniş bir yelpazesi olan Martı Yayınları, yıllardır koruduğu çizgisiyle sektöründe özel bir yere sahip.

M.CAN AŞLAK


Yurtdışında geniş kitlelere ulaşan kitapları Türkiye’deki okurlarla buluşturarak sektördeki önemli bir boşluğu dolduran yayınevinin dününü, bugününü ve geleceğe dair planlarını Martı Yayınları’nın sahibi Atıf Ermiş ile konuştuk.

Martı Yayınları nasıl kuruldu? Hikâyeniz nedir?
Yayınevimiz 1996 yılında Martı Kitabevi olarak kuruldu. İlk zamanlar perakende sektöründe faaliyet gösterdik. 2006 yılı itibariyle kısa ve orta vadeli planlarımızı yaparak aktif yayıncılık hayatına başladık.

Gerilim-maceradan polisiyeye, fantastik edebiyattan kişisel gelişim, sağlık ve hobi türlerine kadar geniş bir yayın yelpazeniz var. Hem bu kadar fazla türü barındırıp hem türün en iyilerini bulmayı nasıl başarıyorsunuz?
Yayın programımıza almayı düşündüğümüz kitapları uzun ve dikkatli araştırmalar yapıp, dünyada ilgi gören ve Türkiye’de konusu itibariyle ilgi göreceğini düşündüğümüz kitapları seçerken aynı zamanda yurtdışından bu kitaplar ile ilgili bilgi ve fikir alıyoruz.

Yayınlayacağınız kitapları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Belirlemiş olduğumuz yayın programına uygun, gerilim-macera, polisiye, romantik, dünya edebiyatı, kişisel gelişim ve fantastik edebiyat türünde dünyada söz sahibi olmuş yazarların kitaplarını seçemeye özen gösteriyoruz.

ŞİMDİLİK YERLİ YAYIN YAYIMLAMAYACAĞIZ
Neden Türk yazarınız yok? Bir Türk yazarı bünyesine almayı planlıyor mu Martı Yayınları?

Yayınevi kuruluşundan itibaren öncelikle yabancı yazarların kitaplarını yayınlamamızın sebebi, perakende sektöründen gelen tecrübemiz ile bu alanda bir boşluk olduğunu öngörmemiz. Bu doğrultuda belirli bir altyapı oluşturup çeviri kitapları yayınlamaya ağırlık verdik. Yayınlamış olduğumuz edebiyat türlerinde çok fazla yerli yazar olmayışı, olanların da belli yayınevleri ile çalışıyor olmalarından ötürü yakın zamanda yerli yazarların kitaplarını yayınlama gibi bir planımız yok. Fakat orta vadede altyapımızı hazırlayarak yayın programımıza uyacak yerli yazarların kitaplarını yayınlamaya başlayacağız.

KAPAK, KİTAPLA TANIŞTIĞINIZ İLK ANDIR
Kitap kapaklarınız oldukça dikkat çekici. Bir kitabın kapağı tasarlanırken nasıl bir süreçten geçiliyor?

Kapak, kitabın tamamlayıcı öğesi. Bir kitabın okuyucu ile ilk tanıştığı andır. Dolayısıyla kitap kapakları konusunda titiz bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız dikkat çekici bir kapak yaparken okuyucuyu da yanıltmamak. Yani kitabın içeriğine uygun, kitabın ruhunu en iyi yansıtan ve aynı zamanda da göze hoş gelen çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Bunun için de bize göre ana esas kapak çalışmasını yapan tasarımcının kitabı iyi anlamasıdır. Gerekli materyalleri hazırlayarak tasarıma başlanmadan önce tasarımcı arkadaşa gerekli brifleri sunuyoruz.

Kitabın kapağının ilgi çekici olması o kitabın satış oranına yansır mı sizce?
Ambalajı ilgi çekici ürünler her zaman kendi kategorisi içindeki diğer ürünlerden bir adım öndedir. Bu durum kitap sektöründe de aynı şekildedir. İyi bir kitabı içeriğine uygun ilgi çekici, aynı türdeki diğer kitaplar içinde kendini öne çıkaran bir kapakla okuyucunun beğenisine sunmanız o kitabın satış oranına olumlu anlamda katkı sağlamış olur.

E-KİTABIN YAYGINLAŞMASI 10 YILI BULUR
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kitap sektörü de bir değişim ve dönüşüm yaşamaya başladı. E-kitap uygulamasına şimdi de Sesli Kitaplar eklendi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz, kitap sektörü sizce hangi noktaya gidiyor?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tablet ve e-reader kaçınılmaz olarak Türkiye’de de geniş kitleler tarafından kullanılacaktır. Fakat bunun basıl kitaba olan etkisi, yurtdışında oluşan etkiye nazaran çok daha uzun vadede gerçekleşecektir. Türkiye’de e- kitabın yaygınlaşması en az on yılı bulur, ancak yine de yüzde 10 ile yüzde 20’yi geçmez diye tahmin ediyorum.

HEDEFİMİZ ÇOKSATARLARI YAYIMLAMAK
Dünya edebiyatının önde gelen ve en çok okunan yazarlarını bünyesine kazandırmak. Bu yazarların kitaplarını özenli çalışmalar sonucunda ülke okuyucusuyla buluşturan yayınevimiz gerilim-macera, polisiye, romantik ve fantastik romanlar ile kişisel gelişim, sağlık ve hobi türünde kitaplar yayımlamakta, zaman içerisinde bu yelpazeyi daha da genişletmeyi hedefliyoruz.


Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam