VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Ekim 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Cumhurbaşkanlığı Ödülü''nün sahibi Selim İleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Cumhurbaşkanlığı Ödülü'nün sahibi Selim İleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin bu yılki sahipleri belli oldu.

Canan Hatiboğlu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin bu yılki sahipleri edebiyat alanındaki başarısı nedeniyle Selim İleri, Türk tarihini, evrensel bir boyuta taşıdığı için Profesör Doktor Şükrü Hanioğlu ve klasik Türk ve tasavvuf müziğine katkısı dolayısıyla da Ahmet Hatipoğlu ile arkeoloji alanında dünya mirasına katkısı için Zeugma antik kenti ve müzesi aldı.

Ödülle ilgi Vatan Kitap'a yaptığı açıklamada ödülün sürpriz olduğunu söyleyen Selim İleri "Bu yıl, yazarlığımın 45.yılı, çok mutlu oldum. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü çok saygın bir ödül, inşallah hak etmişimdir." dedi.

Ödüller her yıl kültür ve sanatın farklı dallarında Türk kültür ve sanat hayatına katkıda bulunan isimlere veriliyor.

Ödül töreni ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam