VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mart 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Dağlar kızı Angie
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dağlar kızı Angie

Amerikalı yazar Linda Howard’ın “Zamansız Fırtına” isimli romanı Montana dağlarında açan bir aşkın, insana ve doğaya karşı verdiği mücadelenin hikayesi.


Sıra sıra uzanan dağların ve gökyüzüne uzanan ağaçların eyaleti Montana’da küçük bir kasaba. Herkesin herkesi tanıdığı, basit, sakin sürülen yaşamlar.

Tıpkı otuzlu yaşlarındaki Angie Powell gibi. Yitirdiği babasının evinde yaşayan Angie, avcılara rehberlik yaparak hayatını kazanmakta ve günleri akıp geçmektedir. Ancak orduda askerlik yapan Dare Callahan’ın kasabaya geri dönmesiyle düzeni de hayatı da alt üst olur. Çünkü Dare de avcı rehberliği yapmaya başlar. Üstelik pek çok avcı, kırklı yaşlardaki, iri yapılı, kaba bile sayılabilecek bu içe dönük adamın rehberliğini tercih etmeye başlar. Böylece Angie’nin işleri iyice bozulur. Hatta sonunda evini bile satılığa çıkarmak zorunda kalır ki, eve ilk talip olan da Dare’dir.
Tüm bunlar iki kahraman arasındaki hissedilen ama asla söze dökülmeyen gerilimi daha da artırır. Dare birkaç kez Angie’ye yemeğe çıkmayı teklif etse de hep reddedilir.
Derken Angie’nin eski bir müşterisi (Chad Krugman) ve iş arkadaşı (Davis Mitchell) bir haftalık av gezisi için kasabaya gelir. Ancak Chad’in planı sadece doğada avlanmak değildir çünkü Davis’ten gizli gizli para hortumlamaktadır.

İşte bu nedenle bu gezi pek çok tehlikeye açıktır. Angie’nin babasının bir arkadaşı bunu tahmin ettiği için de Dare’den yardım ister. Angie’yi ve geziye çıkardığı iki kişilik bu tehlikeli ekibi uzaktan izlemesini söyler.
Gezi başladıktan birkaç gün sonra da beklenen olur ve Chad Davis’i öldürür ve tam buna tanık olan Angie’yi de ortadan kaldıracakken kahramanımız kaçar. Ancak bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaktadır ve Angie ayağını burkmuştur.

Dare onu tam zamanında, hipotermiden ölmek üzereyken bulup kulübesine getirir. Burada hem hayata döner hem de Dare’in ona yakınlaşmasına izin verir. Ancak, Chad’in peşlerini bırakmaya hiç niyeti yoktur. Üstelik peşlerinde olan sadece o da değildir. burası Montana’nın her türlü tehlikeye açık bir dağıdır ve bir ayı da onların peşindedir. Böylece iki aşık hem Chad’e hem de doğaya karşı bir hayatta kalma savaşı vermeye başlarlar.


Paylaş