VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Ocak 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Dağlarca’ya adanmış cümleler
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dağlarca’ya adanmış cümleler

Haydar Ergülen, Fazıl Hüsnü Dağlarca için kaleme aldığı “Dağlarca İçin 94 Cümle”de ‘bazı şairler ölmez uzaydaki yerlerini alırlar, Dağlarca da onlardan biri’ diyor.


Türk Edebiyatı‘nın kilometre taşlarından biridir Fazıl Hüsnü Dağlarca. Dağlarca demek “Türkçenin Ses Bayrağı“ demektir. O, Türk Edebiyatı‘nın şiir bayrağının en tutkulu en heybetli taşıyıcısıdır.

“Neden herkes güzel olmaz
Yaşamak bu kadar güzelken?
İnsan, dallarla, budaklarla bir
Aynı maviliklerden geçmiştir.
İnsan nasıl ölebilir,
Yaşamak bu kadar güzelken?” der.

Yaşamı, yaşamayı, dünyayı, insanı sever Dağlarca. Yaşamın insanlara sunduğu herşeyin güzel olduğunu söyler. Yeri geldiğinde dünya üzerindeki eşitsizlikleri yerer. “Doğada ilk bölünmedir, ülkelere bölünmesi yeryüzünün”...
Haydar Ergülen “Dağlarca için 94 Cümle”de adından da anlaşılacağı üzere 94 başlık altında Dağlarca’yı ve Dağlarca’nın şiirlerini anlatıyor. Ergülen, şair arkadaşı Ömer Erdem’in Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın 100. yaşını 100 şairle kutlamak gibi bir hayalinin olduğunu, bu fikirden hareketle kendisinin de Dağlarca için 100 cümle yazma projesinin olduğunu ancak Dağlarca 100’e 6 kala yani 94 yaşında yaşamını yitirdiği için bu hayalini 94 cümle olarak değiştirdiğini söyleyerek başlıyor kitabına… Kimi zaman şiirlerini kaleme alış hikayelerini anlatıyor kimi zaman da Dağlarca’dan etkilenen şairlerden bahsediyor. Mesela Cemal Süreya’nın “Dağlarca etkisine giren herkes şiiri bırakmıştır” sözlerine yer vererek Dağlarca’nın benzersiz bir şair olduğunu dile getiriyor.
“Dağlarca’nın ölümünden sonra Türk şiirinde bir boşluk oluştu.

Tıpkı Turgut Uyar, Edip Cansever, Ece Ayhan ve Oktay Rıfat’ın ölümünden sobra da olduğu gibi… Elbette özel ve doldurulmaz bir boşluk bu. Yerinin doldurulması beklenmeyen ve beklenmeyecek… Hem hangi gezegen diğerinin yerini doldurabilir ya da bir yıldız? Tam olarak şairler ölür, şiirler sürer ya da şairler ölmez şiirlerinde yaşar dedikleri durum bu, ondan biraz daha farklı. Bazı şairler ölmez uzaydaki yerlerini alırlar, demeli” diyor Ergülen kitabında Dağlarca için, ve şöyle devam ediyor” Dağlarca’nın şiirinde ironi yoktur, evet ama o son şakasını da yapmaktan geri durmamıştır. Şairine, yazarına, okuruna okumazına “Ben gidiyorum tembeller, artık vaktiniz var, oturun beni rahat rahat okuyun!” diyerek bize zaman tanımıştır. Deneyeni, denemeyeni, gelenekçisi, postmoderni, toplumcusu bireycisi şairler için büyük bir mirastır, dev bir kütüphanedir, o bir kütüphaneye gitme zamanıdır, Dağlarca’nın sayfalarını çevirip okuma zamanıdır, bir süre şiir yazmaya ara verme zamanıdır. Büyüklenme değil, büyülenme zamanıdır”.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam