VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Mart 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Damalı bir direnişin öyküsü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Damalı bir direnişin öyküsü

Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın intihar etmeden önce yazdığı son kitap olan “Satranç” yeniden basıldı. İlk baskısı 250 adet yapılan roman ilerleyen yıllarda milyonlarca okura ulaştı. Birçok dile çevrilen bu kitap sadece Almanya’da bir milyon 200 bin adetten fazla satılmıştı.

S.SERDAR GÜREL / @S_Serdar_Gurel

New York’tan Buenos Aires’e giden vapurda yolculuk eden satranç şampiyonu Mirko Czentovic’in, Dr. B ile karşılaşmasıyla başlayan olaylar kafamızı geriye doğru çevirip bizleri nasyonel sosyalistlerin değişik işkence yöntemleriyle tanıştırıyor.
Büyük manastırlara ve imparatorluk ailesine hukuki yardımda bulunan ve aslında onların servetlerini yöneten bir avukatlık bürosunun başında olan Dr. B’nin hayatı Hitler’in Almanya’da iktidara gelmesiyle yön değiştirir.
Önemli bilgi ya da para sızdırmak maksadıyla Hitler’in Viyana’ya girmesinden bir gün önce SS’ler tarafından tutuklanan Dr. B, toplama kamplarına gönderilmek yerine bugünün “F Tipi Cezaevleri”nin atası sayılabilecek bir otel odasına tıkılır. Kapısı sorguya götürüldüğü anlar dışında daima kilitli olan bir odada, gazeteden, kitaptan, saatten, sigaradan, konuşmaktan, yazmaktan, dinlemekten yoksun bir esaret başlar Dr. B için. En az fiziksel işkence kadar aşağılık olan bu işkence tarzıyla mutlak bir hiçliğe gömülen kahramanımız yine bir sorguya götürüldüğü esnada bir kitapla karşılaşır. Ele geçirmesi kolay olmasa da o odadan çıktığında artık içinde ne yazdığını bilmediği bu kitap onundu.
Onu hayatta tutacak olan satırlarla ilk karşılaştığında hayal kırıklığına uğradığını anlamak hiç de güç değil. Öyle ya içinde bulunduğu yerde bir satranç kitabı pek de ihtiyacı olan şeylerden biri sayılmazdı. Yine de zihninin işkenceye tutulduğu dört ay boyunca onu ayakta tutacak olan bu kitap oldu. İlk önceleri ezberleyerek vakit geçirdiği oyunlar turunu tamamlayınca daha sonra kendi kendine satranç oynama aşamasına geçmişti. Bu pek de kolay olmayan işin kısa sürede iyiden iyiye şizofrenik bir hal alması kaçınılmazdı. Öyle de oldu.
Yine de Dr. B’nin hayatta kalması büyük ölçüde işlerin bu duruma gelmesindendi. Bugün olduğu gibi elbette o günlerde de onurlu doktorlar vardı. Tüm baskılara, tüm engellemelere rağmen Hipokrat’a selam sarkıtan güzel insanlar...
İşte tüm bu eziyetten ruhu zedelenmiş olsa da kurtulan Dr. B New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemide sosyal zekadan nasibini almamış olan bir satranç şampiyonuyla, Mirko Czentovic ile bir satranç maçına tutuşur... Kazananın kim olduğu elbette kitapta yazıyor ancak bu maçın kaybedeninin faşizm olduğu bir sır değil. İntiharından önce nasyonel sosyalizmle son satranç maçına çıkan Stefan Zweig 64 kare 16 taşın yardımıyla Nazi rejimiyle kalan son hesabının da görüyor... Kim bilir bu zamanlarda bu topraklarda yaşasaydı belki ekmek almak için evden çıkan ve evine bir daha hiç dönemeyen çocukların hikâyelerini de yazardı.

SatrançSatranç

Stefan Zweig

Detay için tıklayın

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam