VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
27 Haziran 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Dan Brown''dan 300 bin euro bağış
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dan Brown'dan 300 bin euro bağış

Da Vinci Şifresi isimli romanıyla ünlenen, eserleri 40'ı aşkın dile çevrilen, çok satan listelerinin zirvelerinde yer alan ABD'li yazar Dan Brown, eserlerine kaynak olan kütüphaneye 300 bin euro bağışta bulundu.
"Da Vinci Şifresi" isimli kitabıyla adını duyuran ABD'li yazar Dan Brown, özellikle "Kayıp Sembol" ve "Cehennem" romanları için araştırma yaptığı Amsterdam'daki Ritman Kütüphanesi'ne 300 bin euro bağış yaptı. Bibliotheca Philosophica Hermetica olarak da anılan kütüphanenin arşivinde paha biçilemez antik metinler mevcut. Ancak simya ve mistisizm konularını da kapsayan, 1900 yılından önce yayımlanmış 4,600 eserin yer aldığı kütüphanedeki pek çok metin henüz dijital ortama aktarılmış değil. Dan Brown'un yaptığı bağış sayesinde kütüphanedeki pek çok metin dijital ortama aktarılarak dünyanın her yerinden ulaşılır olacak.

Dan Brown yaptığı bağışın ardından, kütüphanenin ve kütüphanede bulunan antik mistisizmin kendisini büyülediğini ifade ederek "Amsterdam'daki Ritman Kütüphanesi antik kitapların yer aldığı muhteşem kütüphanelerden biri... Bu kütüphane şimdi tüm bu eserleri dünyanın dört bir yanından insanlar ulaşabilsin diye dijital ortama aktarıyor. Ben de bu muhteşem işin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Bu metinlerin halka açık hale getirilmesi ve korunması girişiminde rol almak benim için büyük bir onur kaynağı" dedi.

*Dan Brown'un kütüphane ile ilgili görüşlerini aktardığı videoya linkten ulaşılabilir: https://youtu.be/LJjWhlhdNHE
Amsterdam Ritman Kütüphanesi
Dan Brown, Ritman Kütüphanesi'nde

Paylaş