VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Ocak 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Dan Brown''un yeni kitabının şifreleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dan Brown'un yeni kitabının şifreleri

Dünyada 81 milyon satan Da Vinci Şifresinin yazarı Dan Brown'un yeni romanı “Cehennem”, 14 Mayıs'ta ABD ve Kanada’da 4 milyon kopya ile satışa çıkacak.
14 Mayıs, pek çok okur için önemli bir tarih; Dan Brown’un yeni romanı “Inferno”, ABD ve Kanada’da 4 milyon kopya ile satışa çıkıyor. Aynı anda Amazon’dan e-book olarak indirmek de mümkün olacak.

Dan Brown bu kez Dante’nin şifrelerini çözüyor
Dante’nin “İlahi Komedya”sının ilk bölümü olan “Inferno”dan (Cehennem) esinlenerek bu romanı yazan Brown; “‘Inferno’yu öğrencilik yıllarımda okumuştum ancak Dante'nin bu ölümsüz eserinin modern dünyayı ne kadar etkilediğini bir süre önce Floransa'da araştırma yaparken fark ettim. Yeni romanımla, okurları gizemli bir diyara doğru yolculuğa çıkaracağım için heyecanlıyım… Kodlar, semboller ve gizli tünellerden daha fazlası olacak” diyor.
Dan Brown, “Da Vinci Şifresi” (tüm dünyada 81 milyon sattı) , “Melekler ve Şeytanlar” ve “Kayıp Sembol”ün ardından Harvardlı sembol uzmanı Robert Langdon’a bu romanında dördüncü kez “rol” veriyor. Langdon, İtalya’da yeni bir bulmacanın parçalarını birleştirmeye çalışırken, 700 yıllık bir başyapıtın, Dante’nin “Cehennem”inin izini sürecek. Çağdaş okurun kodlarını çözmeyi başaran Brown, her taşın altında bir komplo teorisi arayan, gördüğüne bile inanmayan okurlarını bir kez daha mutlu ederken, muhtemeldir ki bilim adamlarını yine kızdıracak. Dante’nin karanlık cehennem atmosferini romanının merkezine yerleştiren Brown, klasik sanat, gizli geçitler ve futuristik bilimsel gelişmelerle de haşır neşir olacak.
Dan Brown, bu kitabının ismini açıklarken ilginç bir sosyal medya projesine de imza attı. Brown, Twitter ve Facebook gibi platformlarda okularından, fotoğraflarını dijital bir fotoğrafa yüklemelerini istedi. Fotoğraflar yüklendikçe, kitabın ismi de belirdi.
Peki, “Inferno”nun film hakları satıldı mı? Henüz proje aşamasında olan “Kayıp Sembol” sinemaya uyarlandığı ve iyi bir gişe elde ettiği takdirde, hiç kuşkusuz “Inferno” da film olacak. Ancak henüz filmin haklarını alan olmadığı biliniyor.

Paylaş