VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Haziran 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > David Mitchell da Future Library''de
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

David Mitchell da Future Library'de

İlk olarak geçen sene Margaret Atwood’un “Scribbler Moon” adlı eseriyle katkıda bulunduğu Future Library’ye bu sene “Cloud Atlas”ın yazarı David Mitchell destek verdi.


Katie Paterson’un iki yıl önce başlattığı Future Library projesi, geçen yıl Margaret Atwood’un yaptığı katkıdan sonra bu sene de David Mitchell’a destekçileri arasına kattı. David Mitchell, “From Me Flows What You Call” isimli son çalışmasını Future Library kapsamında Oslo’daki Nordmarka Ormanı’na gömdü.
Future Library, Katie Paterson’un geleceğe iz bırakmak adına başlattığı bir proje.

Yaklaşık iki sene önce, yüz sene içerisinde yayımlanacak bir antoloji için Oslo’daki Nordmanka Ormanı’na bin tane özel ağaç dikildi. Proje kapsamında, her sene bir yazar, daha önce yayımlanmamış ya da ortaya çıkmamış bir eserini, Nordmanka’ya gömecek. Eserler 2114 yılında okurların beğenisine sunulacak. Bu süre zarfında yazarların eserleriyle ilgili konuşmaları ya da herhangi bir açıklamada bulunmaları da yasak elbette.

Hem Katie Paterson’u hem de destek veren yazarları oldukça heyecanlandıran proje, geleceğe iz bırakmak adına başarılı bir çalışma.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam