VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Mart 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Dedektif Bell iş başında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dedektif Bell iş başında

Ünlü macera-aksiyon romanları yazarı Clive Cussler arayı fazla uzatmadan yeni bir romanla yine karşımızda. Cussler’ın karizmatik kahramanı dedektif Isaac Bell’in maceraları serisinin beşinci kitabı olan “Hırsız”, okuyucuyu 1900’lü yılların başında geçen bir kovalamacaya götürüyor.

Bugüne kadar 40’tan fazla kitaba imza atan Amerikalı macera-aksiyon romanları yazarı Clive Cussler daha geçen yaz kitapçı raflarında ön sıralardaydı. Zira bir nevi James Bond’un denizaltı şubesi olan ünlü kahramanı Dirk Pitt’in maceralarını konu alan dünyaca ünlü roman serisinin 21. kitabı “Hilal Şafağı” Türkiye’de Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştı. Ama görünen o ki, bu durum 83 yaşındaki seri üretim ustası Cussler’ın hızını hiç kesmemiş. Nitekim ünlü yazar şimdi de bir diğer ünlü kahramanı Isaac Bell’in en yeni macerasıyla karşımızda.

KÖTÜ ADAMLARA KARŞI SON TEKNOLOJİ
Roman yazmaya 35 yaşında başlayan Clive Cussler, 50 yıla merdiven dayayan yazarlık kariyerinde macera ve aksiyon meraklılarının hafızalarında yer etmiş ünlü kahramanları edebiyat dünyasına kazandırdı.
Öyle ki Cussler’ın kitapları 100’den fazla ülkede 40 dile çevrildi, 120 milyondan fazla sattı ve 17 kez New York Times çok satanlar listesine girmeyi başardı. Cussler’ın kahramanları arasında en tanınmış ve popüler olanı hiç şüphesiz 1970’lerin başında yarattığı kahramanı Dirk Pitt. Cussler‘ın bir nevi NASA’nın deniz versiyonu olarak kurguladığı devlet dairesi NUMA (Ulusal Sualtı ve Denizcilik Dairesi) için çalışan deniz mühendisi ve devlet ajanı olan çekici ve karizmatik kahraman Dirk Pitt, yakın dostu Al Giordino ile birlikte, dünyanın en egzotik yerlerinde, birbirinden ilginç kötü adamlara karşı, en son teknolojiyle bezeli silahlar, seksi kadınlar ve içkisinden otomobiline bütün o ince zevkler eşliğinde maceradan maceraya koşar.
Öte yandan “The Oregon Files” (Oregon Dosyaları) serisinde müthiş kamuflalı gemileri Oregon ile gizli görevlere yelken açan Juan Cabrillo ve ekibi, The NUMA Files (NUMA Dosyaları) serisinde Ulusal Sualtı ve Denizcilik Dairesi başkanı Kurt Austin ve özel görevler ekibi, “Fargo Adventure”s (Fargo Maceraları) serisinde de hazine avcısı karı-koca Sam ve Remi Fargo iş başındadır.
Cussler’ın ilk kez 2007’de “Kusursuz Plan” romanıyla okurlarına tanıştırdığı bir diğer ilgi çekici kahramanıysa 1900’lü yılların başında Amerika’da görev yapmakta olan dedektif Isaac Bell’dir.
İnce, uzun, sarışın ve dikkat çekici bir genç adam olan Isaac Bell, Bostonlu varlıklı bir bankerin oğludur. Zengin olmasına rağmen adaleti sağlama tutkusu yüzünden tam zamanlı bir işte çalışmaktadır; Van Dorn Dedektiflik Bürosu’nun baş dedektifidir. (Cussler, Van Dorn Dedektiflik Bürosu’nu 19. yüzyılda ABD’de özel polis teşkilatı gibi çalışan Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı’ndan ilham alarak kurgulamıştır.) Isaac Bell serisindeki maceralar okuyucuyu 20. yüzyılın ilk yıllarına götürür ve hikâyeyi fonda o dönemde yaşanmış tarihi olaylar eşliğinde anlatır. Cussler’ın farklı zamanlar ve farklı coğrafyalarda yaşanan olayları birbirine bağlama ustalığı sayesinde maceraların her defasında çok boyutlu ve çok daha renkli bir hale gelmesi de cabası.

Türkçesi Altın Kitaplar tarafından yayınlanan “Hırsız”, şu anda yedinci kitaba ulaşan Isaac Bell serisinin beşinci kitabı. Cussler’ın Justin Scott ile birlikte kaleme aldığı bu yeni macera 1910’larda geçiyor. Genç dedektifimiz Isaac Bell buharlı bir gemiyle İngiltere’den New York’a doğru yola çıkıyor. Ancak Bell bu uzun gemi yolculuğunda oyuncu olan nişanlısı Marion ile sürpriz bir evlilik planlarken hiç planda olmayan bir olayla karşı karşıya geliyor. Gemide yolculuk yapmakta olan ve çok önemli bir icata imza atmış iki bilim adamı kaçırılmak isteniyor. Bell bilim adamlarını kurtarmayı başarsa da iş burada bitmiyor. İkinci kaçırma girişiminde bilim adamlarından biri öldürülüyor.

CASUSLAR SESLİ FİLMİN PEŞİNDE
Olayın ciddiyeti iki bilim adamının icat ettiği makinenin ne olduğunu öğrenince ortaya çıkıyor: Ses ile görüntüyü birleştirmeyi başaran tarihin ilk sesli film çekme makinesi! Bu eşsiz teknolojinin peşindekilerse onu bir propaganda aracı olarak kullanmak isteyen Almanlar. “Hırsız”da, hem muciti hem de icadını korumak için kolları sıvayan Isaac Bell’in acımasız Alman casusuyla gemide başlayan tehlikeli mücadelesi hızlı lokomotif yolculuklarına ve film endüstrisinin kalbinin attığı California’ya kadar uzanıyor.
Elbette entrikalar, kaçıp kovalamacalar, ucuz kurtuluşlar, havalarda uçuşan yumruklar, bıçaklar, kurşunlar da bu heyecanlı macerada rolünü hakkıyla sergiliyor. Geri plandaysa Titanik’in yolculuğa çıkmaya hazırlandığı, Thomas Edison’un bir numaralı mucit olarak yıldızının hızla parladığı, ilk otomobillerin ve film projektörlerinin yeni yeni boy gösterdiği 1910’lu yıllara dair ilginç tarihi bilgiler ve detaylar romana ayrı bir tat ve derinlik katıyor. Cussler bir kez daha hem yazarlığını hem de araştırmacılığını konuşturuyor.
“Hırsız” Clive Cussler’in başyapıtı değil ancak bir solukta okunan lezzetli bir atıştırmalık olarak raflarda okurları bekliyor.

FırtınaFırtına

Clive Cussler

Detay için tıklayın

Paylaş