VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Demir tahta kim oturacak?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Demir tahta kim oturacak?

“Demir Taht” bir ilk roman. Nesrin Baytok’un Antik Çağ Anadolu’sunda yüzlerce yıl hükümdarlık süren Hititler’i konu aldığı romanına, tarihi belge ve kil tabletler eşlik ediyor.Antik Çağ’da Anadolu’da kurulan Hititler’i, sadece tarih meraklılarının dışına çıkarak genel okurla tanıştıran Mahfi Eğilmez ve Ahmet Ümit olmuştu. Eğilmez’in “Hititler” kitabı araştırma kitabı olduğu için yine belli bir okurla sınırlı kalmış ancak Ahmet Ümit’in kaleme aldığı “Ninatta’nın Bileziği” Anadolu’nun bu eski medeniyetini geniş bir okurla buluşmuştu. Ümit, bu romanında günümüzden 3 bin 300 yıl önce gerçekleşen Kadeş Savaşı’nın kazananının uzun yıllar dünya tarihinde nasıl yanlış bilindiğinin izini sürmüştü.

Çünkü bu savaşı Hititler kazandığı halde, uzun yıllar Mısır’ın kazandığı sanıldı. Çünkü savaşın sonucunu Mısır “kazandık” diye taşa, Hititler ise tablete yazmıştı.

Nesrin Baytok’un kaleme aldığı “Demir Taht” işte bu kil tabletlerde yazılı bilgilerden hareketle bizlere Hitit tarihinde bir taht mücadelesi anlatıyor. Roman, Geç Tunç Çağı diye bilinen çağda, yani demirin bilindiği ama henüz tam kullanılmadığı, altından bile daha değerli olduğu bir dönemde, günümüzden yaklaşık 3 bin 300 yıl önce geçiyor. Roman “Demir Taht” adını ise ünlü Hitit hükümdarı Anitta’ya komşu krallardan gelen hediye gelen bir demir taht ve asadan alıyor. Bu hediyelerin hikayesi bugün “Anitta Yazıtı” adıyla bilinen kil tablette şöyle yazılıdır. Bu bölüm bizzat Büyük Hittik Kralı Anitta’nın ağzından aktarıldığı için de tarihi açıdan büyük önem taşır: “Puruşanda adamı benim yanıma hediyelerimi getirdi.

O bana demirden bir taht, demirden bir asa hediye olarak getirdi.” Roman adını bu hikayeden alıyor ama kahramanları bir başka dönemin hükümdarları: Hitit Büyük Kralı Üçüncü Hattuşili ve eşi Puduhepa. Büyük Kraliçe olarak da anılan Puduhepa, Hitit krallığını kocasıyla birlikte yönetmiş ve yetkilerini paylaşmıştır. Roman, için bu yüzden “Demir Taht” çin Kleopatra’dan yaklaşık 1200 yıl önce yaşamış bu kraliçenin eşiyle birlikte tahta çıkışını ve hükümdarlık serüvenini konu alıyor, diyebiliriz. “Demir Taht” Puduhepa ve eşi Üçüncü Hattuşili’nin iktidar mücadelesini konu aldığı gibi, aynı zamanda Hititler hakkında pek çok bilgi de aktarıyor. Örneğin Urhi-Teşup’un veliahtlığı sorgulanırken, bu hakkının dayanağı olan Telipinu Metni roman içerisinde özet olarak karakterlerin ağzından anlatılmış.

Demir TahtDemir Taht

Nesrin Baytok

Detay için tıklayın

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam