VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Temmuz 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Deniz insanlarını anlatan usta öykücü: Zeyyat Selimoğlu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Deniz insanlarını anlatan usta öykücü: Zeyyat Selimoğlu

Denizcilerin yaşamlarını ve serüvenlerini yoğun gerçekçi bir anlatımla aktaran edebiyatımızın usta öykücüsü Zeyyat Selimoğlu’nun bugün 18’inci ölüm yıldönümü.Zeyyat Selimoğlu 31 Mart 1922’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk mezunu olan Selimoğlu, uzun süre armatörlük ve avukatlık yaptıktan sonra çevirmenlik yapmaya başladı.

Hikayelerini Yenilik, Varlık, Türk Dili, Çınaraltı, Tan, Gösteri ve Milliyet Sanat dergilerinde yayınlayan Selimoğlu, öykülerinde deniz insanlarına ve onların yaşamlarına bütünüyle yer verdi. Öykülerinin yanında radyo oyunları da yazan Selimoğlu’nun “Yola Çıkarken”, “Deniz Adamları” ve “Bölünmeler” gibi oyunları İstanbul radyosunda seslendirildi. Yazın hayatı boyunca tek bir roman kaleme alan Selimoğlu, “Tutkunun Köşeleri” adını verdiği romanında sınıf atlama ve zenginleşme idealini konu almıştır. Rize’nin Köylerinde başlıklı yazısıyla 1950 yılında Yunus Nadi Ödülü’nü alarak edebiyat dünyasında adını duyurmayı başardı. “Koca Denizde İki Nokta” eseriyle 1970 TRT Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü ile 1974 Türk Dil Kurumu Hikaye ödülünün de sahibi oldu. “Direğin Tepesinde Bir Adam” hikayesiyle 1970 Sait Faik Öykü ödülünü alan Selimoğlu, “Derin Dondurucu İçin Öykü” adlı kitabıyla 1994 Haldun Taner Öykü ödülünü layık görüldü. 1994 yılında Edebiyatçılar Derneği tarafından kendisine Onur Ödülü Altın Madalyası verildi. Selimoğlu, aynı zamanda PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği onur üyesiydi.


Türk edebiyatında deniz temasını işleyen ustaların arasında mutlaka sayılması gereken Zeyyat Selimoğlu bütün ayrıntılarıyla deniz insanlarını anlatır; geminin içindeki yaşamı, gemide çalışanlar arasındaki ilişkileri, sevgiliye ve aileye duyulan özlemi, ekmeğini denizden kazanmanın ne demek olduğunu, yaşanan zorlukları...

Kalbi her zaman edebiyattan yana olan Zeyyat Selimoğlu, 1 Temmuz 2000 tarihinde hayatına gözlerini yumdu. Ölümünün ardından 'birçok yazıya ve habere konu olan Selimoğlu’nun edebiyatımızdaki yerini Refik Durbaş şu sözlerle ifade etmiştir: “Yaşar Kemal Çukurova’nın rengidir. Kemal Tahir, bozkırın rengi idi, Bekir Yıldız Güneydoğu’nun… Önceki gün ‘zamansız’ bir mevsimde aramızdan ayrılan Zeyyat Selimoğlu ise Karadeniz’in, özellikle de ‘deniz’in rengi idi. ‘Deniz’i yazarken kahramanları ‘gemi’ adamlarıydı. Bu yüzden olsa gerek, edebiyatımızda da ‘direğin tepesinde bir adam’ kimliğiyle yaşadı.”


Paylaş