VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Denizanalarının büyüsü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Denizanalarının büyüsü

Kendini en yakın arkadaşının ölümünün ardındaki sır perdesini çözmeye adamış bir kızın hikâyesini konu alan “Hayalet Kalp”, hayat, ölüm ve evren üzerine sorgulayıcı bir roman.
Amerikalı yazar Ali Benjamin, ABD’nin şu sıralar en çok konuşulan yazarlarından biri. Onun ‘çok konuşulan’ olmasının nedeni, 2015 National Book Award finalisti, E. B. White Readaloud ve Green Earth ödüllerinin sahibi ve New York Times’ta yılın çok satanlarından olan “Hayalet Kalp” isimli romanı. “Hayalet Kalp”, bir boğulma vakasının gizemini araştıran ve araştırmasının sonucunda denizanalarının gizemlerle dolu yaşamlarına dair bilgiler elde eden yedinci sınıf öğrencisi bir kızın hikâyesini konu alıyor. Denizanalarının tarihinin insanlık tarihinden çok daha öncesine hatta dinozorlardan, böceklerden, ağaçlardan, çiçeklerden, otlardan daha yaşlı olduğuna, yaklaşık altı yüz milyon yıldır varlıklarını sürdürmelerine, yüzlerce türe ayrılmalarına ve gizemi hâlâ sonlandırılamamış bir geçmişe sahip olduklarına tanık oluyoruz romanda. “Bir denizanasına yeterince bakarsanız, gözünüze atan bir kalp gibi görünür. Türü önemli değildir: İster yanıp sönen ışıklarıyla kan kırmızı Atolla olsun, ister fırfırlı çiçek şapkalısı, isterse de yarı saydam Ay denizanası Aurelia Aurita, fark etmez. İş nabız atışlarındadır, hızlıca kasıldıktan sonra gevşeyişlerindedir. Bir hayalet kalbi andırırlar. Bir tarafından bakınca öteki tarafını görür, o güne dek yitirdiğiniz ne varsa hepsini bağrında gizleyen bambaşka bir dünyaya bakarsınız. Oysa denizanalarının kalpleri yoktur; kalpleri, beyinleri, kemikleri, kanları yoktur ama bir süre izleyin, attıklarını görürsünüz,” cümleleriyle başlayan roman, romanın başkarakteri Suzy’nin kendi hayatını tasviriyle devam ediyor.

Aynı zamanda romanın anlatıcısı olan Suzy, annesi ile babası boşanmış, yedinci sınıf öğrencisi bir kızdır. Suzy’nin arasının bozuk olduğu yakın arkadaşı Franny’nin cansız bedeni deniz kenarında bulunur. Franny’nin boğularak öldüğü düşünülmektedir. Ancak Suzy, bu ölümün bir boğulma vakası olmadığına, işin içinde başka şeylerin olduğuna inanmaktadır. Bunun üzerine araştırmalar yapmaya başlayan Suzy, Franny’nin ölüm nedeninin, denizanası sokması olduğunu fark eder. Bunu her ne kadar çevresindekilere anlatmaya çalışsa da başarılı olamaz. Bunun üzerine Suzy, bir nevi inzivaya çekilerek teorisini kanıtlamak için araştırmalar yapmaya başlar.

O güne kadar hiç duymadığı bir meslekle bile tanışır: Denizanası Uzmanlığı. Denizanalarının yaşamlarına dair öğrendiği bilgiler, Suzy’nin matematik, kimya, biyoloji gibi alanları araştırmasını sağlar. Böylelikle Suzy bir ölümün arka planındaki nedeni çözmeye kapı aralamakla kalmaz, gelecekte neler yapabileceğini de anlamış olur. Bu araştırmalar Suzy’nin kendisini de keşfetmesini sağlayacaktır. Suzy, evrene dair bilmediği pek çok mucizeye tanıklık edecek, tüm korkularından sıyrılacak ve önüne çıkan tüm engellere karşı koymayı başaracaktır.

Makalesi reddedilmişti

Evli ve iki çocuk sahibi olan ABD’li yazar Ali Benjamin, New York’un dışında, köhne bir köyde büyümüş. Çocukluğunda en sevdiği oyunun böcekleri ve kurbağaları yakalamak olduğunu söyleyen yazar, “Hayalet Kalp” romanının bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğini, kitabın bir başarısızlıktan doğduğunu söylüyor ve ekliyor: “Birkaç yıl önce denizanalarının büyüsüne kapıldım; bizim hakkımızda ve gezegenimiz hakkında anlattıklarından etkilendim. Söz konusu hayvanlarla ilgili bildiğim her şeyi, kurgusal olmayan bir makale hâline getirdim ve büyük umutlarla parlak bir dergiye gönderdim. Editörler ilgilendiklerini söylediler ancak makalemi bir yıl beklettikten sonra reddettiler. Denizanalarının peşini bırakmaya hazır değildim. Denizanası uzmanlarını araştırıp notlar almaya başladım. Uğraşlarımın beni nereye götüreceğini bilmiyordum ama sonuçta ortaya bu öykü çıktı.”


Paylaş