VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ekim 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Denizde yitip giden hayatların anısına
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Denizde yitip giden hayatların anısına

Uçurtma Avcısı romanıyla iki kez 'Penguin Orange Reader's Group Ödülü''nü alan Tacik asıllı yazar Khaled Hosseini'nin Eylül 2015’te ailesiyle birlikte Yunanistan'a ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de kaçak botun batması sonucu hayatını kaybeden Aylan’ın hikâyesinden esinlenerek yazdığı “Deniz Duası” Türkçede.

ECE EROL


Bazen bir hikâyeyi anlatmak için yüzlerce sayfa gerekmez. Khaled Hosseini’nin “Deniz Duası” işte bu kitaplardan. “Keşke Humus’u benim gibi hatırlayabilseydin… Önce gösteriler başladı. Sonra kuşatma. Gökler bomba kustu. Açlık, cenazeler… İşte bunlar bildiğin şeyler.” Yıllardır doğup büyüdükleri -belki de büyüyemedikleri- topraklardan ayrılmak zorunda bırakılan insanlar, çıktıkları yolculuklarda hayatlarını kaybediyor. Henüz 3 yaşındayken hayatını kaybeden Aylan Kurdi’de onlardan biri.
2015 yılının Eylül ayında babasıyla Avrupa’da güvenli bir kıyıya ulaşmayı umut ediyordu Aylan. Ama olmadı, Akdeniz Aylan’ı alıp götürdü.
Aylan’ın bu talihsiz hikâyesinden etkilenen Khaled Hosseini, aslında geçtiğimiz yıl Aylan’ın ölümünün ikinci yılı anısına “Deniz Duası” (Sea Prayer) adını verdiği kısa hikâyeyi kaleme almıştı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğİ(UNCHR)’nin desteğiyle 360 derecelik bir animasyona dönüştürülmüştü. Ancak hikâye bu sene kitap haline getirilerek okuyucuya sunuldu. İllüstrasyonlarını Dan Williams’ın yaptığı “Deniz Duası” sadece bir baba ve oğul hikâyesinin ötesinde bir insanlık dramını gözler önüne seriyor.
Suriye’nin kalbi olarak bilinen Humus’tan ayrılan bir baba ve oğlun çıktığı belirsiz yolcuğu anlatan Hosseini, bir babanın çocuğunu koruyamamasının verdiği çaresizliği şiirsel bir dille yazmış. “Sen bir babanın gözlerinin ışıl ışıl bir nurusun. Hırpalanmış kalbimin sultanısın. Bunu bilmesi için denize yakarıyorum.”
Okurken herkesin kendini o babanın yerine koyacağı bu hikâye hepimizin kalbine dokunacak nitelikte. Aylan öleli 3 yıl oldu. Ve Aylan’ın ölümünün ardından benzer yolculuklarda binlerce insan hayatını kaybetti, kaybetmeye de devam ediyor. Değişen tek şey ölüm sayıları.
Kitabını savaştan ve zulümden kaçarken denizde kaybolan binlerce mülteciye adayan Hosseini, “Deniz Duası”yla denizde yitip giden hayatlar karşısında hepimizi duyarlı olmaya çağırıyor.

Paylaş