VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Ağustos 2018 Cuma | Anasayfa > Haberler > Denizin romancısı: Joseph Conrad
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Denizin romancısı: Joseph Conrad

Gemilerde çalışırken yazarlığa başlayan denizin romancısı Polonya asıllı yazar Joseph Conrad’in bugün 94’üncü ölüm yıl dönümü.1857’de doğan Joseph Conrad devrimci bir şair olan Apollo N. Korzeniowski’nin oğluydu. Sürgün edilen ailesiyle birlikte Rusya’ya giden Joseph Conrad’in asıl adı Teodor Jozef Korzeniowski’dir. Joseph Conrad ismini ismini ise 1886’da İngiliz vatandaşı olduğunda aldı. 16’sında gemilerde çalışmaya başladı yazarlığa da bu dönemde başlayan Conrad, birçok eleştirmene göre modernizmin öncülerindendir. 1895’te gemileri tamamen bırakıp kendini edebiyata veren Conrad, ilk kitabı Almanyaer’in Salaklığı’nı anadiliyle yazmadığı halde ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyordu. Yapıtlarında çoğunlukla başından geçen olaylardan esinlenerek kaleme aldı. Flaubert ve Maupassant'ın nesnel tutumu ile Turgenyev, Stevenson ve Henry James'in psikolojik romanlarından etkilenen yazar, bazı eleştirmenlerce romantik olarak nitelendirilse de romantizmi belli bir alaycılıkla ve insanın kendi kendini aldatma gücüne dair sağlam bir farkındalıkla dengelenmiştir.
Yapıtlarında olaylar ve kişilerarası ilişkiler, cesaret-korkaklık, güven-ihanet gibi karşıtlıklar arasında gelişir, bu karşıtlıklar arasında kahramanlarının çoğunun sonu trajiktir, bu özelliklere verebilecek en iyi örnek yazarın en tanınmış romanı Lord Jim olabilir. Jim, sürekli kahramanlık düşleriyle yaşayan bir denizcidir. Ama fırtınaya yakalanan gemisindeki yolcuları bırakıp kaçar. Bu olayın utancından, ancak yıllar sonra bir başka olayda gözünü kırpmadan canını vererek kurtulur. Conrad'ın kendisi tarafından başyapıtı olarak değerlendirilen uzun öyküsü Karanlığın Yüreği de aynı bu özelliklere bağlı kalınarak işlenmiştir; görevli olduğu şirketin Belçika Kongosu'ndaki şubelerine yolculuk eden Marlow, karanlığın çöktüğü bu coğrafyada ummadığı dehşetlerle karşılaşır. Marlow, Kurtz'a doğru ilerlerken, medeniyete ve kendisine olan güveninin parçalandığını da fark eder.
Pek çok roman ve öykü yazmasına karşın bugün başyapıt olarak nitelendirilen eserleri Conrad’a maddi bir başarı sağlamamış, asıl şöhretini denizde geçen bir aşk hikayesini anlattığı romanı Talih ile yakalamıştır.
1923’te ziyaret ettiği Birleşik Devletler’de çoşkuyla karşınan Conrad, ertesi yıl kraliyet tarafında şövalyeliğe layık görülmüş ancak bu unvanı reddetmiştir. 3 Ağustos 1924’te geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Joseph Conrad’in ardından James Joyce, Graham Greene, Virginia Woolf, Ernest Hemingway ve George Orwell gibi yazarlar Conrad’a borçlu olduklarını sıkça dile getirmektedirler. Modernist akımının öncüleri arasında sayılan Conrad bugün İngiliz ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biridir.

Paylaş