VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Ocak 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > Derin Devlet"in derin cinayeti
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Derin Devlet""in derin cinayeti

Cem Ersever""in son 90 günü ve kayıp kitabı ""Şam""daki Kemancı""

Kerem Çalışkan

Araştırmacı gazeteci Tutkun Akbaş çok önemli bir iş yaptı. "Cem Ersever"in Son 90 Günü" adlı bir kitap yayınladı.

Cem Ersever, halen Ergenekon davasının kalın dosyalarında sürekli ismi geçen JiTEM"in kurucusu olarak biliniyor. Adı birçok karanlık olaya karışan ünlü Jandarma istihbarat teşkilatını kuran adam.

Tutkun Akbaş"ın kitabında ölümü hâlâ Türk devletinin en derin sırları arasında sayılan Ersever"e dair ayrıntılı bilgileri bulmak mümkün.
Cem Ersever askerdi, PKK ile savaşın önde gelen isimlerindendi.

Öcalan Şam"da bulunurken, ona yönelik bir suikast planının da içindeydi. Ama bu gerçekleşmedi. Ersever"in o dönem notlarını içeren ve Öcalan ile çevresini anlatan tamamlanmamış "şamdaki Kemancı" adlı bir kitap çalışması da olduğu biliniyor. Tutkun Akbaş, kitabın içinde ayrı bir bölüm olarak Ersever"in "şamdaki Kemancı"sının eldeki taslağını ve Ersever"in notlarını da yayınlıyor.
Jandarma binbaşı Cem Ersever, 17 Ocak 1993"te Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlisli"nin teknik suikast iddialarına yol açan şaibeli bir uçak kazası sonucu, görevinden istifa etti.
Daha sonra basın ve medyada çeşitli görüşler açıklamaya, röportajlar vermeye ve PKK ile savaşta yanlışlar yapıldığını öne sürmeye başladı. Aynı yıl nisanda Özal öldü. 4 Kasım"da 1993"te Cem Ersever Ankara Elmadağ"da elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı, kafasına iki kurşun sıkılmış bir şekilde ölü olarak bulundu.
Aynı gün Cem Ersever"in sevgilisi Neval Boz"un cesedi Kızılcahamam yakınlarında, PKK itirafçısı arkadaşı Mustafa Deniz"in cesedi de Polatlı yakınlarında bulundu.

Birileri üç cesedi Ankara"nın 3 giriş-çıkış noktasına bırakarak adeta birilerine mesaj vermeye çalışıyordu. ‹ddialara göre Ersever cinayeti, ünlü tetikçi "Yeşil"in işiydi.
Peki Yeşil kim adına çalışıyordu? Sonradan bu konularda soruşturmadaki en önemli ifadeleri veren Emniyet istihbarattan Hanefi Avcı bu süreç içinde neredeydi?

Kim kime hangi mesajı veriyorduş?

Bugüne kadar bunlar açığa çıkmadı.

KRiMiNAL BiR AKSiYON FiLMiTutkun Akbaş kitapta, Ersever"in Ankara"da son olarak evine gittiği Kemal Sadık Uzuner"in de tümüyle ortadan kaybolduğunu yazıyor. Uzuner"i ifade için gittiği Emniyet"ten JİTEM"cilerin aldığı da biliniyor.

Ersever"in elinde devlet sırlarını, ajanlar listesini içeren bazı belgeler de vardı.
Ersever, devlet adına Güneydoğu"da çok yanlış işler yapıldığını öne sürüyordu. Ersever"in kendisi de bu tür işlere karışmıştı. Daha sonra öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ile ilişki içinde olduğu da kaydediliyordu.
Bu kadar karışık ve karanlık cinayetin iç içe geçtiği bir öyküde olayı tam olarak aydınlatmak kuşkusuz kolay değil.

Tutkun Akbaş bütün bu zorluklara rağmen, o dönemden elde kalan belgelerle, Ersever olayına biraz olsun ışık tutmaya çalışıyor.

Akbaş"ın önemli bir iddiası var: Ersever"in o dönemde devlet kontrolündeki bazı güçler tarafından, devletin bilgisi dahilinde öldürüldüğünü öne sürüyor.

Onu öldüren güçlerin uzantılarının bugün Ergenekon davası kapsamında derin devletin komplocu güçleri arasında oldukları iddiasını da eklemeden geçmeyelim.

Kitapta Tutkun Akbaş gerçekten Ersever"in kriminal bir aksiyon filmine benzeyen son 90 gününü anlatıyor. Harbiye"deki gizli bir evde sevgilisi Neval Boz ile geçirdiği döneme ışık tutuyor.

TANIKLAR İLK KEZ KONUŞUYOR
Cem Ersever"in son 90 gününün tanıklarından eski 68"li ve solcu Cemal Alparslan Ertuğ da, Akbaş"ın kitabında ilk kez konuşuyor. Zor dönemde Ersever"e destek verdiği belirtilen Ertuğ, cinayet sonrası ortadan kaybolan Hanefi Avcı"ya hâlâ kızgın. "Birileri cinayet işlediyse, birileri de katillerin ortaya çıkarılmasını engelledi" diyor.

Kitap"ta "şam"daki Kemancı" bölümünden sonra PKK"nın bilinmeyen tarihi ve açığa çıkmamış cinayetleri gibi ilginç bölümler de var. Öcalan"ın eski eşi Kesire"ye ilişkin bilgiler de var.

Kitap"ta yeralan Talabani"nin Öcalan"a yazdığı mektup, bugün Türkiye"de yaşanan "Açılım" süreci ve siyasi pazarlıklara da ışık tutan önemli bir belge niteliğinde.

Ersever"in yazmayı düşündüğü ama bitiremediği ve Tutkun Akbaş"ın kitabına aldığı taslakların en trajik bölümü de PKK içindeki hüzünlü bir aşk hikâyesi.

Burada "İmanım" kod adlı PKK"lı Hayati Kaytan"ın, o zamanlar aşık olduğu "Zozan" kod adlı Asiye Üçler"e yazdığı günlüğü yer alıyor. Günlüğü eski bir PKK"lı Ersever"e veriyor.
Daha sonra asiye Üçler "ajan" olduğu iddiası ile PKK tarafından öldürülüyor.

Ersever"in öldü sandığı Hayati Kaytan ise hâlâ yaşıyor. 203"te yakalanıp Suriye tarafından Türkiye"ye iade edilen Hayati Kaytan halen ağır hasta ve Ankara Numune Hastanes"nin bodrum katında tedavi görüyor.

Tutkun Akbaş"ın kitabı, insanların kolayca ve acımasızca öldürüldüğü bir döneme ışık tutarak, Türkiye"nin demokrasi, şeffaflık ve barışa duyduğu özlemi güçlendiriyor.

Paylaş