VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Mart 2014 Pazar | Anasayfa > Haberler > Derinin altına tesir eden film Oscar''ı alacak mı?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Derinin altına tesir eden film Oscar'ı alacak mı?

1841 yılında, yaşadığı New York’tan kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 173 yıl sonra beyaz perde de hayat bulan gerçek hikayesi, Oscar’ın güçlü adaylarından.

Hakan Gürkan


“12 Yıllık Esaret”i bilinen köle filmlerinden farklı kılan bizzat bir “köle” tarafından 1853’te yazılmış olması. Bir de yönetmen Steve McQueen’in yorumu… Zira kitap, 1984’te “Solomon Northup’s Odyssey” adıyla da sinemaya uyarlanmıştı.

Solomon Northup’un kendisinin kaleme aldığı ve edebiyatın klasikleri arasında yer alan kitaptan sinemaya uyarlanan film, hayatını keman çalarak kazanan New York’lu özgür bir siyahinin 12 yıllık süren esaretini ve nihayetinde özgürlüğüne kavuşmasını konu alıyor. Karlı bir iş teklifi alan Solomon bir anda kendini özgürlükleri geliştirmek için adımlar atan bir ülkenin başkentinde, Washington’da kendini zincire vurulmuş olarak bulur. Sonrasında ise önce New Orleans’ta bir mezatta satılır, ardından da Lousiana’da bir köle olarak işe koşulur.

Köle olarak yaşadığı 12 yıl süresince eski özgür hayatından bile bahsetmesi bir yaşam riski olur. O da günlük tutar. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra günlüklerini okuduğunda, olup bitenle sanki dün gibiymiş gibi karşılaşır ve yaşadıklarını anlatmak zorunda hisseder kendini.

Filmin, en büyük gücü ise bu acımasız hikayeyi yorumsuz, sert ve şiirsel bir üslupla anlatması. Öyle ki, film için izleyicinin “derisinin altına tesir ediyor” diyebiliriz. Ancak, yönetmen tam da bu yüzden eleştirildi; kimileri filmin dilini çok sert ve hatta rahatsız edici buldu. Yönetmenin bu eleştirilere yanıtı ise günlüklerde anlatılan hikayenin çok daha sert olduğu, kimi zaman kitabın dilini yumuşatarak yani taviz vererek anlatmak zorunda kaldıkları yönünde oldu.

Altın Küre va Bafta’da en iyi film ödülünü kazanan Hollywood’un uzun yıllardır görmezden geldiği diğer köle temalı filmlerin aksine 50 milyon $ gişe yapan “12 Yıllık Esaret”in 260 milyon $’lık “Gravity” karşısındaki şansı bu gece ortaya çıkacak. Ancak film Oscar’ı alamasa bile eylülde Birleşik Devletler’deki okullarda gösterilecek olması başlı başına büyük bir başarı ve ödül olarak kabul ediliyor.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam