VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Nisan 2011 Pazar | Anasayfa > Haberler > Devlet bu örgütü vatandaş gibi internetten öğrendi!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Devlet bu örgütü vatandaş gibi internetten öğrendi!

Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi gazeteci İsmail Saymaz’ın “Hanefi Yoldaş: Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir?” kitabı, Hanefi Avcı ve Devrimci Karargah Davası’nı anlatıyor. Gündemdeki olaylar hakkında kafa karışıklığını giderecek bir çalışma.

Burak Kara

İsmail Saymaz, yazdığı haberler nedeniyle açılan 8 davadan toplam 107 yıl hapsi istenen bir gazeteci. 2010 Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi. Radikal muhabiri. Saymaz’ın yeni kitabı “Hanefi Yoldaş: Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir?” Kalkedon Yayınları’ndan çıktı.
Gazetecilerin ardı ardına hapse atıldığı, kitapların yayımlanmadan yasaklandığı bir dönemde gazeteci İsmail Saymaz’ın kitabı, Devrimci Karargah Davası’nda akıl karışıklığını giderecek sadelikte bir kitap.
İsmail Saymaz’ın imzasını bir haberde görmek “dürüstlüğün temsili” olarak algılanır, mesleğin “kefil olunacak” temsilcilerinden biri olan Saymaz, yaklaşık 50 bin sayfayı bulan üç dava klasörünü, onlarca iddianameyi ve ek belgeyi incelemiş ve Türkiye’nin bu “en garip sol örgüt” davasını kitaplaştırmış.
Kitabın ilk bölümü “Çıkmaz sokakta bir hücre” ismini taşıyor. Devrimci Karargah militanı Orhan Yılmazkaya’nın Bostancı’da polis çatışmasıyla başlıyor. Saymaz kitabında Hanefi Avcı’yı ve Devrimci Karargah davasını anlatıyor.
davasını anlatıyor.
Üç bölümden oluşan kitapta
7 Ağustos 2008’de Selimiye Kışlası’na havan bombası atılmasıyla eylemlere başlayan ve kendi adını duyuran Devrimci Karargah adlı yasadışı örgütün kuruluş süreci anlatılıyor. Kitap, örgütü kendi temel metinlerinden kendilerini nereye koyduğu ve nasıl bir örgüt olduğunu anlatarak işe başlıyor.
Sonrasında Devrimci Karargah’ın kuruluşundan
çökertilişine kadar geçen 8 aylık süreçte yaptığı eylemler yer alıyor.
Örgüt çökertildikten sonra, 8 aylık bu dönemde temas ettikleri herkesin örgüte üye oldukları iddiasıyla yargılandıkları süreç de ayrıntılarıyla aktarılıyor.
“Sanal cephe” adı verilen ikinci bölümde ise örgütten para sızdırmaya çalışan bir kişinin etrafındaki herkesi, irtibata geçtiği kişileri mail yoluyla örgütün üyesi olarak gösterip örgüt liderine tanıtması ve bunun karakolda öğrenilmesiyle başlayan 2. dalga operasyonlar yer alıyor.
Kitaba adını veren son bölümde, 3. dalga operasyonlar başlıyor. İsmini yasadışı sol örgütlerle mücadelede duyurmuş ve adı “işkenceci”ye çıkmış polis şefi Hanefi Avcı’nın Devrimci Karargah’a yardım iddiasıyla tutuklanması süreci işleniyor. Saymaz, Hanefi Avcı’yı değişik düşüncedeki gazetecilerin kitaplarından okuyup kendi bilgileriyle derlemiş. Saymaz’ın çizdiği Hanefi Avcı portresi ise şöyle: “Dindar bir kişi. Çocuklarını cemaat okullarına gönderen, cemaate yakın polis memurlarını kollayan biri. Model polis şefi olarak görülüyor. ‘Çetelere bulaşmış olanlar Hanefi Avcı’yı karşısında bulacak’ denen bir polis. Sol görüşlere işkence yapan bir polis.”
Saymaz kitabında, Devrimci Karargah örgütünün profilinin de şöyle çıkartıyor. “Devrimci Karargah Türkiye’de tabanı olmayan bir örgüt. Esasında hücre görevi arzeden PKK’dan eğitim alan, 4-5 kişilik grubun kendi sosyal çevrelerindeki ilişkileriyle
varolmaya çalışan ve eylemler yapan bir örgüt. Fatih’te bir büroyu insan hakları merkezi olarak kiralıyorlar ve eylemlerini de burada planlıyor.
Bu büro Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne 250 metre uzaklıkta. 6 ay kalıp burada eylemlerini planlıyor, sonra parasızlıktan burayı terk etmek zorunda kalıyorlar. Para bitince sahte SKK müfettişliği yapıp örgüte 5 bin TL para topluyorlar, her yerde aranıyorlar ama izlerine ulaşılamıyor oysa emniyete 250 metre uzakta yaşıyorlar.
Hatta Fatih’te sahte kimlikle bir yer ararken gözaltına alınıp bırakılıyorlar. Saymaz kitapta şunu söylüyor: “Devlet, bu örgütü sıradan vatandaşlar gibi internetten öğrendi!”
ARANAN İLGİNÇ SORULAR

“Hanefi Yoldaş: Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir?” adlı kitabında Saymaz, “Bu kavganın özü neydi?”, “Hanefi Avcı, Devrimci Karargâh ile hangi iddialar çerçevesinde ilişkilendirildi?”, “Telefonları, IMEI numarasıyla ve bir başka isimle dinlendi mi?”, “O kasetler odasından mı çıkmıştı?”, “Önce salıverilmesi istenildiği halde neden 7 gün sonra cezaevine konuldu?”, “Emniyet, Avcı’nın da takibe alındığını savcılıktan sakladı mı?”, “Avcı’nın savcılığa teslim ettiği ‘cemaat belgesinin’ akıbeti ne oldu?”, “MİT’in ve Emniyetin ‘imamı’ kim?”, “Kitabı hakkında Ergenekon soruşturması başlatıldı mı?”, “Neden 100 yıla kadar hapis isteniyor?”, “Açılan 13 ayrı davanın ve 13 idari soruşturmanın gerekçesi ne?”, “Devrimci Karargâh, nasıl bir örgüt?”, “Devlet, bu örgütün varlığını, ilk saldırısı ile aynı gün mü öğrendi?”, “Her köşe başında arandığı günlerde örgüt emniyetin 250 metre yakınında mıydı?”, “Üyesi olduğu iddia edilen örgütün adını, gözaltına alındıklarında öğrenenler kimlerdi?”, “Evlerinden tek bir silah bile çıkmadığı halde uçak kaçırmakla, yatları ve otomobilleri yakmakla itham edilen gençlerin asıl ‘suçu’ neydi?”, “Amirallerine suikastle itham edilen 4 teğmenin bu örgütle bağı var mıydı?”, “Bir yasal parti ve iki yasal platform hangi ‘kanıtlarla’ çökertildi?”, “Devrimci Karargah’ı Ergenekon mu kurdu?” sorularının yanıtını arıyor

Paylaş