VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Eylül 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Devrim Erbil resimlerini anlama kılavuzu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Devrim Erbil resimlerini anlama kılavuzu

Türk resminin en saygın ressamlarından Profesör Devrim Erbil’in resimleri ve sanat anlayışını konu edinen ve Yalın Alpay tarafından kaleme alınan “ Devrim Erbil’de Öz’ün Ritmi: T/ÖZ “ yayımlandı.
“ Devrim Erbil’de Öz’ün Ritmi: T/ÖZ” adlı kitabın tanıtım etkinliği geçtiğimiz günlerde Destek Yayınları’nın Nişantaşı’ndaki ofisinde gerçekleştirildi.


Yalın Alpay’ın kaleme aldığı kitap, Devrim Erbil resimlerine sanatsal bir görme biçimiyle nasıl yaklaşılabileceğine kılavuzluk ediyor. Erbil’i temsil eden Olcay Art’ın kurucusu Ömer Olcay, Alpay’ın kitabını, “Devrim Erbil resmini şimdiye değin en iyi anlayan ve anlatan” yapıt olarak niteliyor.

Elli yılı aşkın Akademi hocalığıyla, İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğüyle, kazandığı pek çok ulusal ve uluslararası ödülle Türk resminin en üretken sanatçılarından Erbil’in müzelerde, yayınlarda, galerilerde, fuarlarda, müzayedelerde ve kamusal alanlarda karşılaştığımız resimleri, uzman olmayan gözleri dahi büyülerken, bilinçli bakışlar için çok daha fazlasını sunuyor.
Paylaş