VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Aralık 2009 Pazar | Anasayfa > Haberler > Dewey’le birlikte kütüphanemizin ziyaretçisi yüz binleri buldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dewey’le birlikte kütüphanemizin ziyaretçisi yüz binleri buldu

Dünya kütüphanede yaşayan bir kedinin hikayesini okuyor! Dewey""i sahibi ve yazarı Vicki Myron anlattı

Canan Hatiboğlu

Vicki Myron, bir kış gecesi yöneticisi olduğu kütüphaneye sığınan kediyi bulduğunda, o kedinin sadece onun değil kendisinin ve pek çok kişinin hayatının değişeceğini bilmiyordu. Çünkü Dewey adı verilen bu küçük kedi; alkolik kocasından ayrılmış, kanser hastası Myron’ın yanı sıra tüm kasabanın hayatına dokundu. Myron’un, Dewey’i romanlaştırmasıyla da tüm dünyanın... Yayımlandığı ülkelerde çok satan “Dewey”inin yazarı kedisini anlattı.


-Dewey’in (Dewey: Kütüphane sınıflama sistemini bulan kişi) tam adı Dewey Readmore Books. İsmin hikâyesi nedir?

Dewey bize ilk geldiğinde koyduğumuz bir isimdi. Daha resmi, kasaba halkının da katkıda bulunduğu bir isim koymak istedik ve genel katılımlı bir anket düzenledik. 400 kişi katıldı bu ankete. Bunlar arasında en fazla oyu yine Dewey aldı. Daha sonrasında ismin fazla kısa olduğunu düşündük. Kütüphanede çalışan arkadaşlardan biri “Readmore”(Daha çok oku) ismini önerdi. Daha sonrasında bir mesaj taşıması gerektiğine karar verdiğim için isminin sonuna da “Books”u (Kitaplar) da ekledim.

-Dewey’i diğer kedilerden ayıran neydi? Neden bu kadar çok sevildi?

Açıklamak zor... Dewey’in sadece bir kedi olduğuna inanmıyorum. Onun kedi bedeninde çok yaşlı bir ruh olduğuna inanıyorum. Çünkü onun özel yeteneklerini başka hiçbir kedide görmedim. Dewey’in bu kadar ünlü olmasının nedeni de bu. Daha önce pek çok kedi besledim ama Dewey çok farklıydı. Dewey’den sonra da artık kedi beslemek istemiyorum.

-Dewey’e neden evde değil de kütüphanede bakmayı tercih ettiniz? Neden kütüphanenin kedisi oldu?

Kütüphane Dewey’den önce çok cansız ve soğuk görünürdü. Kütüphanede siyah ve turuncu renkli mobilyalar dışında bir renk yoktu; cansızdı. Kütüphanenin daha canlı, sıcak bir yer haline gelmesini istiyordum. İnsanların evi gibi olabilecek, sevecen bir yer... Dewey’in bu şekilde yardımcı olabileceğini düşündüm. Haklı da çıktım.

KESİNLİKLE KEDİ KİTABI DEĞİL
-Okuyucular kitabın kapağına baktığında bir kedi kitabı olduğunu düşünebilirler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hayır, öyle düşünmüyorum. Ben bir kedi kitabı yazmadım. Bir kediyi anlatırken bütün bunların arka planında yer alan insanların hayatını ve Iowa eyaletinin yaşamını da anlattım.

-Romandaki hikâye, hayat hikâyenizle ne kadar paralel olarak ilerliyor?

Tamamen kendi hayatımı anlattım. Hayatımda yaşadığım büyük olaylarla paralellik gösteriyor. Büyük maceralar, kötü zamanlar, parasal ve diğer sorunlarım Dewey’le yaşadığım zamanlara denk geliyor. Bu yüzden kendi hayatımı da anlatıyorum.

-Dewey yeni zamanların Garfield’ı olur mu acaba?

Dewey, yaşadığı zamanlarda çok popülerdi, ama Garfield kadar ünlü olmadı. Fakat ileride Amerika’nın kedi sembollerinden biri olamayacağını kim bilebilir?

-Dewey’in hikâyesinin dünyadaki yankıları nasıl oldu?

Muhteşem! 38 ülkenden binlerce elektronik posta, çok sayıda ziyaretçi, mektuplar, telefonlar geldi. Daha önce kütüphaneye 25000 kişi gelmişken Dewey’den ve kitaptan sonra ziyaret sayımız yüz binleri buldu.

-Çocuk kitabı olarak basılması nasıl gündeme geldi?

Aslında yetişkin kitabından önce bir çocuk kitabı yazmak benim hayalimdi. Fakat bu hikâye daha ziyade yetişkinler içindi. Ayrıca ilk çıkan kitabımın çocuk kitabı olmasını istemedim. Yetişkin kitabını çıkardıktan sonra hayalime geri dönmek istedim. Bir çocuk kitabı serisi çıkarmayı planlıyorum.

MERYL STREEP OYNAYACAK
-Film projesi gündemde... Şu an hazırlıkları hangi aşamada?

Senaryo hâlâ yazılmaya devam ediyor. Yapımcıların yazılan senaryoyla ilgilenmesi oldukça uzun bir süreç... Senaryo yazılıp sonra benim ve yapım şirketinin onayından geçtikten sonra stüdyo aşamasına geçilecek. Karmaşık ve uzun bir işlem olduğu için hâlâ devam ediyor. Beni Meryl Streep oynayacak. Benim için çok büyük bir onur. Bunun dışında 2010 yılının Mart ve Eylül ayında yayınlanacak iki çocuk kitabım var. Önümüzdeki yıllarda bu sayının 7-8’e çıkarmayı planlıyoruz. Yetişkinler için hazırladığım yeni kitabım üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Dewey yaşamını yitirdikten sonra benim ve çevremdekilerin hayatında olup bitenlerin olduğu öykülerin olduğu bir kitap olacak. Diğer yandan da Dewey’in kitap dışında daha ticari ürünlerde olması için uğraşıyoruz.

Paylaş