VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Diyarbakır Kitap Fuarı nasıl geçiyor?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Diyarbakır Kitap Fuarı nasıl geçiyor?

Geçen yıl 98 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı bu yıl 100 bini aşkın kitapseverin gezmesi bekleniyor.14 Mayıs’ta başlayıp yarın sona erecek olan Diyarbakır Kitap Fuarı, bu yıl kimi yayıncıya göre sönük kimine göreyse gayet iyiydi. Fuarın bu yıl nasıl geçtiğini yayıncılara sorduk...

Nihan BORA

Selma Sancı (Sel Yayınları)
Fuara başından beri katılıyoruz, çok canlı geçiyordu ama bu yıl sönük geçiyor, çok şaşırdık. İlk günler, biraz havanın etkisi diye düşündük. Ama hafta içi sıcak olmasına rağmen okurlarımız ulaşım konusunda zorluk çektiklerini söylüyor. Burası biraz şehrin dışında, sanırım bu çok etkiledi. Daha önce belli noktalardan otobüs kalkıyordu, bu yıl yapılmamış. Profil giderek düşmüş, öğrenciler geliyor ama alım güçleri yok. İnsanlar yeni kitap değil de bulamadıkları kitapları listeleriyle gelip alıyorlar. Bu bizi mutlu ediyor.

İlbay Kahraman (Ayrıntı Yayınları)
Bu yılki kuru kalabalık. Ağırlıklı olarak ilköğretim ve lise öğrencileri geliyor. Geçen seneye göre çok sönük geçiyor. İlk üç gün çok yağmur yağıyordu. Sonra hava düzeldi ama yine aynı… Bu sefer havanın güzelliğine mi bağlayacağız, halkın alım gücü mü düştü ama okuyan insanların da çok olduğunu biliyorum. İnsanlar geliyor, pazarlık ediyor ama almıyor. Geçen sene fuarda edebiyat satmıyordu ama bu sene edebiyat ve inceleme kitapları sattık. Özellikle Foucault, yeraltı edebiyatı ve Idea dizimiz satıyor.

Batu Bozkurt (Altın Kitaplar)
Yoğun ilgi var fuara. Bugün (cumartesi) daha hareketli. Buraya ulaşımda biraz sıkıntı var, yollar yapım aşamasındaymış galiba. Perşembe yoğundu, cuma sakindi. Bundan daha yoğun olduğu bir zaman olmadı. Biz memnunuz. En çok Canan Tan’ın Pirâye’sini sattık ve tabii Dan Brown’ın “Cehennem”ine ilgi çok büyük.

Sırma Köksal (Everest Yayınları)
Fuar çok hareketli, çok güzel, çok memnunuz. Hafta içi sönükmüş ama hafta sonu gayet kalabalık; torbalar dolu, satış var, mutluyuz.

Paylaş