VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Mayıs 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Diyarbakır ve Kocaeli Kitap Fuarı sona erdi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Diyarbakır ve Kocaeli Kitap Fuarı sona erdi

Dün sona eren Diyarbakır ve Kocaeli Kitap Fuarları yoğun ilgi gördü.
Her sene rekor sayıda ziyaretçiye kapılarını açan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 460 bin ziyaretçiyi ağırlayarak yine rekor sayıda ziyaretçiye ulaştı.

KOCAELİ KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Geçtiğimiz yıl 355 bin kişiyi ağırlayan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 460 bin 220 ziyaretçi sayısı ile zirveye yerleşti. 500 etkinlik, 350 yayınevi ve 20 sahaf yer aldığı fuar, dün kapılarını ziyaretçilerine kapattı. Sivil toplum kuruluşunun da stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzaladı.

Fuara, Doğan Hızlan, Nevzat Yalçıntaş, Abdülaziz Bayındır, İbrahim Tenekeci, Tarık Tufan, Selahattin Yusuf, Can Dündar, Canan Tan, Banu Avar, Uğur Dündar, Ece Temelkuran, Kahraman Tazeoğlu, Senai Demirci, Engin Noyan, Hüseyin Gülerce, İsmet Özel, Yavuz Bahadıroğlu, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Mustafa Armağan, Murat Menteş, Ahmet Ümit gibi tanınmış çok sayıda yazar katıldı.

Yayınevlerinden alınan bilgilere göre, Mustafa Armağan-Satılık İmparatorluk, Canan Tan-Hasret, Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna, Ömer Sevinçgül-Sensiz ama Seninle, Yavuz Bahadıroğlu-Kayıtdışı Tarihimiz, Can Dündar-Birand, Jojo Moyes-Senden Önce Ben, George R. R. Martin-Kralların Çarpışması, Banu Avar-'Gün O Gündür' ve Mario Mazzanti-Şah Mat adlı kitaplar 5. Kocaeli Kitap Fuarı'nın bestselleri oldu.

Fuarda birbirinden önemli 3 sosyal sorumluluk projesi de yer aldı. Geçtiğimiz yıl 'Bi Bana Bi Van'a' projesiyle Türkiye'ye örnek olan kampanyanın benzeri bu yıl Vanlı işitme engelliler için düzenlendi. Kitap bağış kampanyası şeklinde organize edilen projenin amacı, engellilerle ilgili duyarlılık oluşturmak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde toplanan kitaplar Van/Merkez Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu'nda bağışlanacak.

DİYARBAKIR KİTAP FUARI'NA DA KATILIM ARTTI
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarına da katılım oldukça yogündu. Geçtiğimiz yıl 97 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl 103 bin ziyaretçiyi ağırlayarak ziyaretçi sayısını arttırdı.

http://vatankitap.gazetevatan.com/haber/diyarbakir_kitap_fuari_nasil_geciyor/1/20628

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam