VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2012 Pazar | Anasayfa > Haberler > Doğu Yücel'' in pazar seçimi...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Doğu Yücel' in pazar seçimi...

Pazar günü için Doğu Yücel Douglas Adams'tan Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Monty Python'dan Always Look on the Bright Side of Lifeı seçti.

BBC için radyo oyunu olarak yazılan "Otostopçunun Galaksi Rehberi" beş ciltten oluşuyor. Filme de uyarlanan kitap, Douglas Adams'ın önsözde belirttiği üzere "Otostopçunun Galaksi Rehberi" fikri çıktığı Avrupa yolculuğu sırasında Avusturya'da bir tarlada sarhoş olarak yatarken aklına gelmiş.

Kitaptan bir bölüm:

"Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni havlular konusunda söyleyecek bir çift sözü bulunmaktadır.

Bir havlu der, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir. Bir kere pratikte büyük değeri vardır – Jaglan Beta’nın soğuk aylarında yol alırken ısınmak için ona sarınabilirsiniz. Santraginus V’in ışıl ışıl mermer kumsallarında baş döndürücü deniz buharını içinize çekerken üzerine yatabilirsiniz; çöl dünyası Kakrafoon’un kıpkırmızı ışıldayan yıldızlarının altında onu üzerinize örtüp uyuyabilirsiniz; ağır ağır akan Moth ırmağı üzerinde seyrederken mini salınıza yelken yapabilirsiniz; yumruk yumruğa dövüşlerde kullanmak üzere ıslatabilirsiniz; zehirli gazlardan korunmak ya da Traal’ın kurt gibi acıkmış Cırtlak Canavarı’nın bakışlarından (aşırı aptal bir hayvandır, onu göremiyorsanız sizi göremediğini sanır ve sizi görmez-ot kadar aptal ama çok çok açtır) kaçmak için başınıza sarabilirsiniz; acil durumlarda havlunuzu imdat işareti olarak sallayabilirsiniz ve tabii ki, hala yeterince temiz görünüyorsa onu kullanabilirsiniz.

Daha da önemlisi, bir havlu büyük psikolojik değere sahiptir. Herhangi bir sebeple, şuursuz bir gezgin (şuursuz gezgin: otostopçu olmayan) bir otostopçunun yanında havlusunun olduğunu fark ederse, otomatik olarak diş fırçası, yüz koruyucu maske, sabun, bir kutu bisküvi, termos, pusula, harita, bir yumak ip, sivrisine ilacı, yağmurluk, uzay giysisi vs. vs. olduğunu da varsayacaktır. Üstelik bunun da ötesinde o şuursuz gezgin bunlardan herhangi birini veya otostopçunun kazara "kaybetmiş" olabileceği bir düzine başka eşyayı ona seve seve ödünç verecektir. Çünkü o şuursuz gezgin, otostopla galaksiyi kat eden, yalnızca temel ihtiyaçlarını gidererek zorlu şartlarda yaşayan, korkunç tehlikelerle savaşıp galip gelen ve hala havlusunun yerini bilen birinin hiç şüphesiz baş etmesi güç biri olduğunu düşünecektir.

Bu nedenle otostopçu argosuna geçmiş bir deyim vardır: "Hey düzayak Fort Prefect ile hiç tanfırdedin mi? O havlusunun nerede olduğunu bilen bir süpdüzayaktır." (Tanfırdemek: tanışmak, farkına varmak, sevişmek; düzayak: gerçekten düzgün bir herif; süpdüzayak: gerçekten de şaşırtıcı bir derecede düzgün herif.)"Douglas Adams aynı zamanda kısa bir süre İngiliz komedi grubu Monty Python''da yazdı. "Always Look on the Bright Side of Life" Monty Pyton filmlerinden "Life of Brian" filminin sonundaki parça...


Şarkıyı dinlemek için tıklayınız…

Paylaş