VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Ekim 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Doğu Yücel''den salı günü için bir şarkı, bir kitap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Doğu Yücel'den salı günü için bir şarkı, bir kitap

Doğu Yücel salı günü için Boris Vian'dan Kızıl Otu ve Le Déserteurü seçti.

Doğu Yücel'in hem kitap hem de müzik için seçimi Boris Vian'dan... Boris Vian'ın sekizinci romanı "Kızıl Ot" ilk defa, Toutain adlı esrarengiz bir yayıncı tarafından yayımlanmış, Vian'ın ölümünden sonra imha edilmeye makhum edilse de yazarın dostlarının yardımıyla yok olmaktan kurtarılmıştır.

Kitaptan bir bölüm:

"Ilık ve uyuşuk bir rüzgar, bir kucak dolusu yaprağı pencereye doğru iteliyordu. Wolf, büyülenmiş gibi, dalın geri dönüşüyle düzenli olarak ortaya çıkan gün ışığı parçasını gözlüyordu. Nedensiz, aniden kımıldadı, ellerini çalışma masasının kenarına dayadı ve ayağa kalktı.

Geçerken gıcırdayan parke parçasını gıcırdattı ve sonra da çıkarttığı gürültüyü hafifletmek için kapıyı sessizce kapattı. Merdivenlerden indi, kendini dışarıda buldu ve ayakları, yörenin kızıl otları içinden Carré’ye çıkan ve kenarını ortadan bölünmüş ısırganların süslediği tuğla yola değdi.

Makine, yüz adım ileride gir çelik dokusuyla göğü doğuruyor, insanlık dışı üçgenleriyle kuşatıyordu. Motorun yanı başında tamirci ustası Saphir Lazuli’nin tulumu, kızıl kahverengi kocaman bir mayıs böceği gibi kıpırdayıp duruyordu. Saphir tulumun içindeydi. Wolf uzaktan ona seslendi ve mayıs böceği doğruldu ve hırladı."Kızıl Ot

Boris Vian

Detay için tıklayın


1954'te Cezayir Savaşı'nı ve bir barışseveri konu edinen "Le Déserteur" (Asker Kaçağı) adlı şarkısı büyük yankı uyandıran Boris Vian, binlerce satışa rağmen Fransız vatanseverlerinin öfkesi üzerine şarkı yasaklandı.
Şarkıyı dinlemek için tıklayınız…

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam