VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Nisan 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Douglas Adams başladı Gareth Roberts bitirdi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Douglas Adams başladı Gareth Roberts bitirdi

Douglas Adams’ın yazdığı ancak BBC’de yayınlanamayan Doctor Who’nun Shada macerasını anlatan senaryoyu Gareth Roberts bir roman haline getirdi. Doctor Who bu macerada Romana ile birlikte tüm evreni ele geçirmeye çalışan Skagra’yı durdurmaya çalışıyor.

Özlem Akalan

Zaman Lordu, TARDIS, Dalekler, sonik tornavida, mavi polis kulübesi, uzun ve renkli atkı, rejenerasyon gibi kelimeler sizin için bir şey ifade ediyorsa bu yazıyı okumadan geçebilirsiniz. Çünkü “Doctor Who’ya Giriş - 101” tadında bir yazı bulacaksınız karşınızda. Doctor Who’yu genel hatlarıyla anlatmayı tercih ettim aksi takdirde bu ayki VatanKitap’ı sadece bu konuya ayırmak gerekecekti. İngiliz televizyonu BBC’de 1963 yılından bu yana yayınlanan bilim kurgu dizisi “Doctor Who”, televizyon tarihinin en uzun soluklu programı. 90’larda 10 yıl ara verilen dizi 2005 yılında yeniden yayınlanmaya başlayınca 21’inci yüzyılın gençlerini ve bilim kurgu meraklılarını bir kez daha ekran başına kilitledi.

Gallifrey Gezegeni’nden gelen insanımsı bir varlık olan Zaman Lordu Doctor Who, evrende zaman yolculuğu yaparak ve tarihin akışına müdahale ederek dünyanın başına gelecek felaketleri önlemeye çalışıyor. Ölmek üzere olduğunda yeni bir beden ve karaktere bürünen Doctor Who’nun 12 kez yeniden bedenlenme yani rejenerasyon izni var. Anlayacağınız, bugüne kadar 11 kez bedenlenen Doctor Who’nun sadece bir hakkı kaldı. Binlerce yıldır yaşayan ve zaman - mekan yolculukları yapan Doktor’un dünyaya ve insanlara karşı zaafı vardır. Daleklere karşı verilen Büyük Zaman Savaşı’ndan sonra TARDIS denilen uzay aracıyla kaçmayı başaran Doctor Who, ilk bölümlerde işbirliği yaptığı Zaman Lordlarının artık sonuncusudur. İlk tohumları 1970’lerde atılan bu kitapta ise ona Zaman Leydisi Romana ve emekliye ayrılıp hayatını Cambridge’de profesör olarak sürdüren yaşlı Zaman Lordu Chronotis eşlik ediyor. Doctor Who’nun “Shada” macerasındaki düşmanı ise “Gallifrey’in Muhterem ve Kadim Yasaları” kitabını ele geçirmeye ve anlamını çözmeye çalışan Skagra’dır. Skagra’nın Zaman Lordlarının düşmanlarını hapsettiği kayıp Shada gezegenini bulmaktır. Dünyaya pek de uymayan, disko topunu andıran parlak gri kıyafetler giyen Skagra zorlu ve kadim bir düşmandır aslında. Ancak en büyük hatası Doctor Who hakkındaki şu düşünceleridir: “Doktor, paytak paytak yürüyen koca bir aptaldı. On üzerinden ikilik bir gezegende, on üzerinden ikilik bir Zaman
Lordu’ydu işte.”



DÖRDÜNCÜ DOKTOR

Doctor Who’ya bu romanda Romana’nın eşlik etmesinden onun Dördüncü Doktor olduğunu anlıyoruz. (Yaklaşık 800 yaşında.) Dördüncü Doktor denince de elbette dikkatli takipçilerin aklına upuzun, rengarenk kaşkol geliyor. Zaten hayli acayip bir karakter olan Doktor, rüzgarda uçuşan bu kaşkolla tahmin edeceğiniz üzere fazlasıyla dikkat çekiyor. Bu maceradaki eşlikçilerden bahsederken, başının okşanmasını seven süper bilgisayar köpek K-9’u da unutmamak gerek.

Bu hikâyenin temelleri “Otostopçunun Galaksi Rehberi”nin yazarı Douglas Adams tarafından 70’lerin sonunda atılmış olsa da romanlaştırma işi, 2012 yılında Doctor Who senaristlerinden Gareth Roberts’a düşmüş. BBC için Doctor Who senaryoları kaleme alan ancak bu hikâyesi hiç yayınlanmayan Adams, yazdığı senaryolarda sık sık “Otostopçunun Galaksi Rehberi”ne de göndermeler yapmış.

Doctor Who takipçilerinin keyifle okuyacağı, diziyi izlerken kafalarını karıştıran bazı noktaları açıklığa kavuşturacakları bir roman “Shada”. Yeni başlayanlar için de iyi bir başlangıç kitabı.

Doctor Who’nun acayip araç gereçleri

Elbette Doctor Who zaman yolculuğu sırasında başta süper bilgisayar köpeği K9 olmak üzere pek çok işlevsel ve bir o kadar da acayip araç gereçten yararlanıyor. İşte onlardan bir kısmı.

* Anti-yağ
Çarkları ve dişlileri durdurmak için kullanılan kırmızı renkli bir sıvı. Onuncu Doktor, androidleri durdurmak için bir kırmızı şarap kadehi dolusu anti-yağ kullanır.
* Anti-plastik
Dokuzuncu Doktor’un kullandığı mavi renkli bir sıvı. Adından da anlaşılacağı üzere, başka materyallere zarar vermeden plastiği kimyasal olarak çözüyor.

* Bazoolium
Önceden hava tahmini yapan bir metal. Isındığında hava ısınacak, soğuduğunda ise hava soğuyacaktır.

* Kereviz
Beşinci Doktor yakasında bir kereviz sapı taşıyordu. Bazı gazlara alerjisi olan Doktor, bu gazlara maruz kaldığında kereviz sapı mor bir renk alıyor, Doktor kerevizi yiyince gazın ölümcül etkisinden kurtuluyordu.

* Hiç sönmeyen kibritler
İlk Doktor tarafından icat edildiği bilinen bu kibritler, kışın yüzlerce yıl, çok sıcak geçen yazınsa birkaç hafta sürdüğü Umbeka gezegenindeki Umbeka ağacından yapılmış.

* Halüsinojen ruj
Karşısındakine halüsinasyon gördüren bu ruj Doktor’un yol arkadaşı River Song tarafından kullanılmıştı. Ruj sayesinde Romalı askerler onu Cleopatra zannetmiş, o da hapsedildiği yerden kaçmıştı.

* Psişik kağıt
“Biraz psişik” olarak nitelendirilen bu boş, kağıt kartvizit büyüklüğünde olup Doktor ne isterse karşısındakinin onu görmesini sağlıyor. Kimlik kartı ya da elektronik kart olarak kullanılabilen bu kağıt aynı zamanda evrenden, başka gezegenlerden mesaj alınmasını da sağlıyor.

* Kaşkol
Dördüncü Doktor’un rengarenk çizgili, upuzun kaşkolu rivayete göre Madam Nostradamus tarafından örülmüş. Doctor Who ile özdeşleşen bu en ünlü aksesuar, desen ve uzunluğunda değişiklikler olmakla birlikte pek çok Doktor tarafından kullanıldı. Bazı doktorlarsa papyonu tercih etti.

* Sonik baston, kalem ve tornavida
Birbirine benzer işlevlere sahip bu üç alet arasında en sık kullanılanı ve elbette en ünlüsü tornavida. Tahta kilitler dışında tüm kilitler üzerinde maymuncuk gibi çalışan tornavida aynı zamanda tıbbi tarama yapabiliyor, uzaktan kumanda işlevi görüyor, bilgisayarlara girebiliyor, atom ve moleküllerin özellikleri üzerinde küçük çaplı etkiler yapabiliyor. Tüm Doktorların kullandığı sonik tornavidanın şekli değişse de işlevi aynı kalıyor.
BBC’nin Doctor Who sayfası dahil dünyanın dört bir yanında görüntü itibariyle Doktor’unkini andıran sonik tornavidalar satılıyor.

* TARDIS
1950’li yıllarda İngiltere sokaklarında yer alan mavi renkli, acil çağrılar için kullanılan polis kulübesi şeklinde tasarlanan TARDIS, zamanda yolculuk yapıp istenilen yerde cisimlenme özelliğine sahip bir uzay aracı. Elbette Hitler’in çalışma odasında ya da hiçliğin ortasında cisimlenince hayli şaşırtıcı olabiliyor! Dışarıdan bakınca bir kulübe kadar olan TARDIS’in içine girince koridorlar, odalar, kontrol panellerinden oluştuğu görülüyor. TARDIS adını İngilizce, Uzay ve Zamanda Göreceli Boyut’un (Time and Relative Dimension In Space) kısaltmasından alıyor.


Doctor Who - ShadaDoctor Who - Shada

Gareth Roberts

Detay için tıklayın






















Paylaş