VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Mart 2011 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Dracula 100 Yıl Sonra Tabuttan Çıkıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dracula 100 Yıl Sonra Tabuttan Çıkıyor

J.M. Barrie’nin efsanevi kahramanı “Peter Pan” ve Mario Puzo’nun efsanevi mafya serisi “Baba”nın resmi devam kitaplarının yazılması için geçen yıllarda açılan yarışmalar da cabası. Zira bu yarışmalar sonucunda Geraldine McCaughrean’in yazdığı yeni Peter Pan hikayesi “Peter Pan in Scarlet” ve Mark Winegardner’ın Corleone ailesinin karanlık ve mafyatik maceralarına tekrar hayat verdiği iki yeni roman “Baba’nın Dönüşü” ve “Baba’nın İntikamı” da bu kervana katılan yeni eserler arasında.
Tüm vampirlerin atası ölümsüz kahraman Dracula da bu trendden payını alıyor. Dracula’nın yaratıcısı Bram Stoker’ın torunun torunu ve resmi mirasçısı olan Dacre Stoker ve Drakula tarihçisi Ian Holt’un birlikte kaleme aldıkları “Dracula: The Un-Dead” romanı da gerçek Dracula’yı yepyeni bir hikaye için neredeyse 100 yıl sonra ilk kez tabutundan çıkarıyor.

“DEFİNE ADASI”NA DÖNÜŞ
2012’de bu yeni trendin meyvesi olarak çocuk romanlarının unutulmaz klasiklerinden olan Robert Louis Stevenson’un “Define Adası” ve Sir Conan Doyle’ın yarattığı efsanevi dedektif Sherlock Holmes’un devam maceralarını okuma şansı yakalayacağımızı da ekleyelim. Usta İngiliz şair ve yazar Andrew Motion’un ilk kitabın yazılmasından 120 yıl sonra ünlü korsan hikayesinin resmi olarak onaylanmış devam hikayesini yazmaya giriştiği “Return to Treasure Island (Define Adasına Dönüş)” ilk romanın iki kahramanı küçük Jim Hawkins ile tahta bacaklı korsan Uzun John Silver’in çocuklarını buluşturuyor. Bu iki genç kahraman bu kez yeni bir definenin peşine birlikte düşüyor.
Geçen Ocak ayında Sherlock Holmes’in tüm yayın haklarını elinde bulunduran Sir Artur Conan Doyle’in mirasçıları ve Sherlok Holmes Society’nin ortak kararıyla resmi bir Sherlok Holmes romanı yazmak için seçilen, popüler çocuk romanları serisi “Alex Rider” ile tanınan ödüllü yazar Anthony Horowitz de şu sıralar ünlü dedektife yepyeni bir macera yazmak için iş başında. 16 yaşından beri Sherlok Holmes hayranı olan Horowitz, “Eski ve ünlü kahramanlara yeni hikayeler sunma çılgınlığı çoğu zaman çaresizçe çırpınışlara, tuhaf yeniliklere sahne oluyor. Ama çok başarılı devam çalışmaları da var” diyor ve ekliyor: “Ben Holmes’un yeni hikayesinin de çok başarılı olacağına inanıyorum. Zira yeni Sherlock Holmes’de, Sir Conan Doyle’in yazmayacağı bir şey yazmayacak, orijinal serinin ruhuna ve bu ikon olmuş kahramanın özüne sadık kalacağım.” Bu açıklamaların ardından Sherlock Holmes tutkunları da bu yeni macera için nefeslerini tutmuş 2012’yi bekliyor.

HERKES KAZANIYOR
Anlaşılan efsane kahramanlara yeni hikayeler yazma trendi önümüzdeki yıllara da damgasını vuracak ve birçok şaşırtıcı yeni meyve daha verecek. Ne de olsa, temelinde hayranlık ve sadakat olduğu sürece devam romanları herkese kazanç sağlıyor. Yayınevleri ve hak sahiplerinin cebini dolduruyor, yeni yazarlar tatmin ve prestij sağlıyor ve en önemlisi bu kahramanların ve hikayelerinin iflah olmaz tutkunlarına yepyeni maceralara yelken açmanın müthiş coşku ve heyecanını yaşatıyor. Daha ne olsun!

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam