VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Dünden bugüne bir hikaye
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dünden bugüne bir hikaye

Musahipzade Celal’in “İstanbul Efendisi” adlı eseri Engin Alkan’ın rejisiyle Şehir Tiyatroları tarafından sahneye taşınıyor. Oyun 17 Aralık’ta Kağıthane Sahnesi’nde.Musahipzade Celal’in yazdığı Engin Alkan’ın yönettiği “İstanbul Efendisi” oyunu Lale Devri sonrasında dönemin baş kadısı olan İstanbul Efendisi’nin konağında geçen olayları Osmanlı‘nın kültürel ve etnik çeşitliliğine vurgu yaparak modern bir anlatımla sunuyor. Oyunda, kızına uygun bir damat adayı bulmak için yıldız fallarına bel bağlayan İstanbul Kadısı Savleti Efendi’nin başına gelenler müzikal bir anlatımla sahneye taşınıyor.
Oyunda Tankut Yıldız, Zafer Kırşan, Volkan Ayhan, Hüseyin Tuncel, Emre Şen gibi isimler rol alıyor.

Oyunun yönetmeni Engin Alkan oyun için şunları söylüyor: “Modernleşme yolculuğumuzda, Türk Tiyatro hareketinin kimi reflekslerinin, cumhuriyetimizin aydınlanma sürecine yeterli katkıda bulunmasına engel oluşturduğu kanısındayım. Batı‘da ekonomik, sosyal ve düşünsel alanda yaşanan değişimler modern tiyatronun gelişimini hazırlamış, aydınlanma çağı düşüncesinin ve sanayileşmenin biçimlendirdiği gerçekçi akımlar Batı tiyatrosunda modernizmin temelini oluşturmuştur.

Yirminci yüzyıla varıncaya değin romantizmin ince duygularıyla örülü ideal insanı, ekonomik zorluklar içinde yaşamını insani değerlerle sürdürmeye çalışan sıradan insanlara dönüşmüştür. Yaşanan toplumsal deneyimler ve düşünsel içerikler modern Batı sanatının can suyu olmuştur, 1839’da okunan Gülhane Hat-tı Hümayûnu’ndan bu yana devam eden Türk modern tiyatro hareketi, modern Türk toplumunun inşa hareketinin içinde, toplumu eğitme, toplumun fikir yaşantısına yön verme, öncülük etme, modern aileyi tarifleme vb. görevlerle yükümlü kılınmıştır. Batı‘nın ve medeniyet’in Türk toplumuna adaptasyonu modern Türk tiyatrosunun en önemli varlık nedeni olmuştur.Elbette devrimin ve dönemin koşulları, ortaya konan emeği haklı kılmaktadır. Ancak Türk tiyatrosunun söz konusu eğilimleri zaman içinde, buharlaşmak zorunda olan misyonunun da etkisiyle, Batı‘yı takip etme değil onu taklit etme; analiz etme yerine de adapte etme biçiminde reflekslere dönüşmüştür. “İstanbul Efendisi” bu düşüncelerle sahne ışıklarına çıkarıldı. Taklidin çoğaldığı, kalp olanın sıvazlandığı, röprodüksiyonun aslıyla eşdeğer bulunduğu kafa karışıklığımıza, güle oynaya bir cevap niteliği taşısın istedik. Yolculuğumuzda bir elimizle geleceği tutarken, bir yandan kendimize bakmak istedik, geçmişimize, geleneğimize. Osmanlı‘dan da öteye gittik. Ateş ritüellerinin kırmızı yumurtalara dönüştüğü ortak yaşantılara... Bugün bir arada bulunamaz duran unsurların, cumbalar, kemerler, kubbeler altında -aynı göğün altında yekpare hayatlarına tanıklık ettik. Dünden bu günü kutsadık”.

Oyun 17-19 Aralık’ta Kağıthane Sadabad, 24 Aralık ve 2 Ocak’ta ise Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

Paylaş