VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Aralık 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Dünyaca ünlü masalcının ilk masalı ''Mum'' bulundu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dünyaca ünlü masalcının ilk masalı 'Mum' bulundu

Dünyanın en ünlü masal yazarlarından Andersen’in bundan 190 yıl önce yazdığı ilk masalı bulundu. Hobi olarak tarih araştırması yapmakta olan emekli bir kişi tarafından Odense’deki resmi devlet arşivlerinde bir sandıkta ortaya çıkan masal, Andersen tarafından 18 yaşında iken yazılmış.

Adı çocuk masallarıyla özdeşleşen ve “Sinderella”, “Çirkin Ördek Yavrusu” ve “Parmak Çocuk” gibi dünyaca ünlü masalların Danimarkalı yazarı Hans Christian Andersen'in bugüne kadar hiç ortaya çıkmamış el yazması bir masalının bulunması edebiyat dünyası tarafından coşkuyla karşılandı.
Masalda, elleri kirli insanlar tarafından dokunulan ve kapkara bir hale dönüşen, bu yüzden kimsenin dokunmak istemediği bir mumun hikayesi anlatılıyor.Ancak mum bir gün ateşle karşılaşıyor ve ateşle olan birliktelikle mum eridikçe dışına sıvanan kara lekeler mumun içindeki saflık ve temizlikle kaplanıyor.
Danimarka Kraliyet Kütüphenesi yetkililerinden Bruno Svindborg ve Güney Danimarka Üniversitesi profesörlerinden Johan de Mylius de bulunan eserin Andersen'e ait olduğunu doğruladı.
Söz konusu masalın Andersen tarafından gençlik yıllarında kaleme alındığını belirten uzmanlar, Andersen'in masal merakının yazarlık hayatının ilk yıllarında kaleme aldığı, "İki Barones, Doğaçlamacı" gibi roman çalışmalarından çok daha önce başladığını vurguluyor.

Masalını bir kadına ithaf etmiş
Yaklaşık 190 yıllık olduğu tahmin edilen "Mum" isimli masal, Danimarkalı bir papazın Madam Bunkeflod adındaki dul eşine ithaf edilmiş. İlk sayfasında "Hayranı H.C Andersen'den Madam Bunkeflod'a " diye kısa bir not bulunan masalın Andersen ile Bunkeflod arasında bir aşk ilişkisi olduğuna dair iddiaları güçlendirdiği belirtiliyor.

Paylaş