VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2018 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Dünyada neler oluyor?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dünyada neler oluyor?

Tüm dünyada satış listelerinin zirvelerine çıkan ve 30’u aşkın dile çevrilen “Sapiens”in yazarı Yuval Noah Harari bu kez “21.Yüzyıl için 21 Ders” ile içinde bulunduğumuz yüzyılın teknolojik, ekonomik ve siyasi kırılmalarını tartışmaya açıyor.Sanırım bir kitapta okumuştum:"İnsanlık tarihinin, dünya tarihindeki yerini görmek için bir mikroskoba ihtiyacınız vardır. Dünyanın var oluşuyla kıyaslayınca, insanlık tarihi epey kısadır." Dünya için küçük olabilir insanoğlu, yaşamı da evren saatine göre bir saniye kadar kısa gelebilir ama insanoğlu o bir saniye gibi görünen hayatına neler sığdırmaz ki? Aşklarını, sevinçlerini, acılarını, hayallerini, ümitlerini, kaderini, kaygılarını, düşlerini... Başarılarını, başaramadıklarını... İtiraf edemese de herkes, aslında herkesin sonsuzluğa/ sonsuz yaşama büyük bir özlemi ve arzusu vardır. Dünya sahnesinden silinmeyi istemez. O yüzdendir ki insanoğlunun ortaya çıkış meselesi her daim en merak edilen konuların başında gelir. Neyiz? Nereden geldik? Evet sorular böylesine kısa olabilir ancak yanıtları milyarlarca sayfalayı bulabilecek kadar uzar gider. Çünkü yanıtlar ne tamamıyla bulunmuş ne de açıklığa kavuşturulmuş değildir. Bundan 7 sene önce Oxford Üniversitesi'nde yüksek öğrenimini tamamlayan Yuval Noah Harari biri "Sapiens" isimli bir kitap yazdı. 30'dan fazla dile çevrilerek tüm dünyada yayımlanan kitap insanlığın serüvenini tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla değil, Harari 70 bin yıl önce gerçekleştiği öngörülen Bilişsel Devrim'den insanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdelemiş ve büyük ses getirmişti. Öyle ki bu onun, 21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden biri olarak anılmasını sağladı. Zira insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünün altını çizen bu kitap gerçekten önemsenecek bilgiler sunuyordu. Ardından ikinci kitabı "Homo Deus"ta yine çarpıcı öngörülerde bulunarak insanlığın ölümsüzlük, mutluluk peşindeki yolculuğunu ele aldı. Şimdi ise İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak Türkiye'de yayımlanan yeni kitabı "21. Yüzyıl İçin 21 Ders"te içinde bulunduğumuz yüzyılın teknolojik ve ekonomik kırılmalar ve değişimlerle başa çıkabilmek için zorlu soruları tartışmaya açıyor.

"Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?", "Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?", "Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?", "Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?", "İklim değişikliğinin açtığı dertlere ne deva olabilir?" sorularının yanıtlarını arayan Harari, 21 derste neleri ele aldığını şöyle açıklıyor: “Nu kitapta gündemim küresel. Dünya genelinde toplumları şekillendiren ve gezegenimizin tamamının geleceğini etkileme olasılığı taşıyan önemli etmenleri de ele alıyorum. Birtakım bölümler insanın bilgeliğini överken bir kısmı insanın aptallığının can alıcı rolünün altını çiziyor.”

Harari, küresel bir düzlemde sorular yöneltiyor kendine ve yanıtlar arıyor aramasına ama bu soruların ne kadar tarafsız yanıtlandığı tartışmaya elbette ki açık. aynı soruya çıkıyor: “Günümüzde dünyada neler oluyor ve olayların altında yatan anlam ne?” Evet tam da bu soru, her sorunun ardındaki gizi gözler önüne seriyor. Yanıtı mı? Cevabı size bu kitaptan çıkaracağınız 21 ders versin.

Paylaş