VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
31 Ağustos 2018 Cuma | Anasayfa > Haberler > Dünyayı değiştiren kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dünyayı değiştiren kitaplar

BBC yaptığı bir anket ile 35 ülkeden 108 kişiye, insanların düşüncelerini şekillendirdiğini düşündükleri kitapları sordu.Anket sonucunda 100 kitaplık bir liste yayınlandı.
BBC ‘nin yaptığı bir anket ile aralarında yazar, akademisyen, gazeteci, eleştirmen ve çevirmenin olduğu 35 ülkeden 108 isimle bir anket yapıldı ve insanların düşüncelerini şekillendirdiklerini düşündükleri kitaplar hakkında fikirleri soruldu.
100 kitaplık listede Homeros’un ‘Odysseia’ destanı ilk sırada yer aldı. En fazla ismi anılan yazarlar ise kişi başına üç hikâyeyle Shakespeare, Virginia Woolf ve Franz Kafka oldu.
ilk 100’e giren eserlerin 23’ü kadın yazarlara ait.

İşte listenin ilk 10’una giren kitaplar :

1. ‘Odysseia’ – Homeros (MÖ. 8’inci yüzyıl)

2. ‘Tom Amca’nın Kulübesi’ – Harriet Beecher Stowe (1852)

3. ‘Frankenstein’ – Mary Shelley (1818)

4. ‘1984’ – George Orwell (1949)

5. ‘Parçalanma’ – Chinua Achebe (1958)

6. ‘Binbir Gece Masalları’ – (8-18’inci yüzyıl)

7. ‘Don Kişot’ – Miguel de Cervantes (1605-1615)

8. ‘Hamlet’ – William Shakespeare (1603)

9. ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ – Gabriel García Márquez (1967)

10. ‘İlyada’ – Homeros (MÖ. 8’inci yüzyıl)

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam