VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ocak 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Dünyayı ve kendini keşif serüveni
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dünyayı ve kendini keşif serüveni

Çocuk öyküleri yazarı Koray Avcı Çakman “Düşlerin Peşindeki Çocuk”la masalsı bir dünya yaratıyor. Düşlerinin peşinden koşan Ördekayak’la babaannesinin hikâyesini anlatan yazar, hem kendini hem de dünyayı keşfe çıkan bir çocuğun serüvenini anlatıyor.

MERVE AKINCI ALMAZ


2006 yılından bu yana yazdığı çocuk kitaplarıyla dikkat çeken Koray Avcı Çakman, “Düşlerin Peşindeki Çocuk” kitabıyla yeni bir serüvene çağırıyor okurlarını. Ördekayak’la çok sevdiği büyükannesinin yaşantısını anlatan yazar, masallarla örülü bir hikâyeye anlatıyor.

Bir ayağının paytak olması nedeniyle kendisine “Ördekayak” adını takan kahramanımız, babaannesi ve dilsiz köpeği Geveze ile mutlu bir hayat geçirir. Babaannesi ile birlikte tarlalarında mısır yetiştirir, geçim sıkıntısı çekseler de hayata umutla bakarlar. Babaannesinin doğayla ilişkisinden etkilenen Ördekayak da doğaya düşkündür. Onunla konuşurlar, gülerler, mutlu olurlar. Her gece yatmadan önce birbirlerine masal okurlar, düşleriyle rengarenk bir dünya kurarlar kendilerine.

Masalın izinde
Bir gün Ördekayak’ın masal okudukları kitaptaki bir sayfanın yırtık olmasını fark etmesiyle başlar düşlerin peşindeki serüven. Yırtık sayfayı babaannesinin sakladığı yerden bulan kahramanımız, kayıp sayfadaki masalda yer alan Altın Göl’den çok etkilenir. Altın Göl’e ulaşanın mutsuzluklarından, eksikliklerinden, hastalıklardan kurtulduğunu okuyan Ördekayak, Altın Göl’ün peşine düşer. Babaannesine haber vermeden, köpeği Geveze ile yola çıkar.
Bu yolculuk, Ördekayak’ın hem dünyayı hem de kendini keşfe çıkmasını sağlar. Altın Göl’e ulaşana kadar pek çok kişiyle tanışır, yeteneklerinin farkına varacağı işler yapar. Kendisini Altın Göl’e ulaştıracağına inandığı insanlara yardım edip farklı işler yapmayı öğrenir: Sepetçiyle sepet örmeyi, Çömlekel’le çanak çömlek yapmayı, ahşap ustasıyla ahşap oymayı, iplikçi kadınla iplik boyamayı… Eve geri döndüğünde kendilerini sıkıntılı bir yaşamdan kurtaracak sanatlar öğrendiğinin o an için farkında olmasa bile üstelik.
Altın Göl arayışına devam eden Ördekayak, bu yolculuk boyunca dünyayı keşfe çıkmıştır aslında. Yolculuk anında fark etmese bile daha sonra anlayacaktır hedefe ulaşmaktan çok düşlerin peşinde olmanın önemini. Özenle, dikkatle, sabırla, emek vererek yapılan işin başarılı olacağını, onu peşinde koştuğu düşlere ulaştıracağını öğrenir. Kendinin ve yeteneklerinin farkına varır.

Peki Ördekayak Altın Göl’e ulaşıp düşlerine kavuşuyor mu? Onu mutsuz eden kusurlarından kurtulup daha huzurlu, daha mutlu bir hayat yaşayacak mı? Babaannesiyle daha rahat bir hayat sürmeyi başardı mı? Tüm bu soruların cevabı elbette yer alıyor bu düşler serüveninde ancak Çakman’ın, okurlarına anlatmak istediği en önemli şey bu cümlede gizli: “Gün gelir yalnızca peşine düşülen düşler gerçekleşir.”


Paylaş