VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri verildi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri verildi

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin geleneksel Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. Bu sene Hasan Cemal, Alfa Yayın Grubu ve Kırşehir Gül Kitabevi ödüle değer görüldü.


Gelenekselleşen Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri bu yıl, kitapları yasaklanan Hasan Cemal, Alfa Yayın Grubu ve yakılan Gül Kitabevi'ne verildi. Friedrich Ebert Stiftung Derneği desteğiyle 1 Haziran 2016'da CVK Park Bosphorus Hotel'de düzenlenen törenle ödüller sahiplerine takdim edildi.

Pek çok yayıncının ve kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı törende, Haziran 2015'ten günümüze kadar yayıncılara yönelik davalar, kitap yasakları, sansür gibi konulara dair verilerin derlendiği Yayınlama Özgürlüğü Raporu ele alındı. Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu yaptığı konuşmada, yayıncılığın yalnızca bir iş değil, etik bir değere de sahip olduğuna ve yayıncılık ve sansür konusundaki mücadelelerinin devam edeceğine dikkat çekti.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanuı Metin Celal de, kitabevlerinin yakılması, gazete ve dergilerin basılması, kayyum atanmalarını eleştirerek, "Artık merkezi değil, 1980 öncesindeki gibi her şehirde ayrı ayrı kitap yasaklama kararı çıkarmak yöntem oldu. Bunu ne yayıncı ne yazar bilebilir, ancak o şehrin kitapçısından duyduğunuzda, oraya gittiğinizde öğrenebiliyorsunuz," dedi. Celâl, sözlerini, "Karamsarız ancak mücadeleye devam edeceğiz," diyerek sonlandırdı.


Ödüle Gül Kitabevi'ne, Hasan Cemal'e ve Alfa Yayın Grubu değer görüldü

Kırşehir'in köklü yayınevlerinden Gül Kitabevi, Eylül 2015'te saldırıya uğramış, kitaplar yakılırken kitabevi sahibi de zarar görmüştü. Kitabevi sahipleri Eşref Odabaşo ve Sait Akıllı ödüllerini, düşünce suçundan ceza alanlara, Gezi'de yaşamını yitirenlere, tutuklu gazetecilere adadı.

Everest Yayınları'ndan "Delila-Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri" ve "Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri" kitapları yasaklanan, kendisi hakkında da terör soruşturması açılan Hasan Cemal, ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal'den aldı. Hasan Cemal de konuşmasında, hapse atılan ya da öldürülen gazetecilere dikkat çekerek, "Kitapların dağıtımının, basımının yasaklandığı bir ülkede ne ifade özgürlüğü olur ne demokrasi olur. Bunun kavgası devam eder," diye konuştu.

Yine Hasan Cemal'in "Delila-Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri" ile Müslüm Yücel'in "Abdullah Öcalan-Amara'dan İmralı'ya" adlı kitapları yayımlayan Alfa Yayın Grubu da ödüle layık görüldü. Ödül, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto tarafından Everest Genel Yayın Yönetmeni Cem İleri'ye takdim edildi. İleri, kitapların yasaklanıp yazarlarına terör soruşturması açıldığı dönemde de yayın grubunun açıklamasındaki gibi, "7 bin kitaptan oluşan külliyatımızın her bir parçasına tek tek sahip çıktığımızı belirtmek istiyoruz," diyerek yazarlarına destek verdi.
Paylaş