VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Duvarlar arasında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Duvarlar arasında

Senden Sonra erkek egemen dünyanın baskıları ve zararlarından kaçarak kendini görünmeyen duvarlar arasına hapseden bir kadının tekrar hayata adım atma sancılarını anlatan bir roman.


Debbie, Alzheimer teşhisi konan annesi Beth'le birlikte New York'ta yaşayan otuz beşlerinde, içine kapanık, umut etmekten ve hayattan bir şeyler beklemekten korkan, kendi halinde yaşayan bir kadındır. Kalp krizi sonucu kaybettiği babasından kalan kitabevinde çalışmakta ve tüm hayatı bu kitabevi ve evi arasında geçmektedir. Hayatındaki insanlar da sınırlıdır: Kitabevinde kendisine yardım eden ve New York Sanat Akademisi'nde öğrenci olan Garcia, annesine bakan Nancy ve oğlu... Başka kimseyle görüşmemektedir.

Debbie'ninkendine ördüğü bu hapishanenin tuğlaları ise geçmişte, bir arkadaşının düğün gecesinde atılmıştır.

Debbie, o zamanlar bir üniversitede asistanlık yapan sosyal biridir. Ancak her şey arkadaşı Emma'nın düğünü için çocukluğunun geçtiği Georgia'ya gitmesiyle alt üst olur. Çünkü Debbie, düğün gecesiEmma'nın kardeşi Jasontarafından tecavüzeuğrar. Ve ne yazık ki, hakkını aramak, Jason'ın suçunu yüzüne vurmak ve bunun mücadelesini vermek yerine kimseye bir şey söylemeden apar topar New York'a tekrar geri döner. Bir süre bocalasa da ardından tekrar eski yaşamına geri döner. Daha doğrusu döndüğünü sanır. Çünkü hamiledir ve çocuğu aldırmaya karar verir ve bir Noel günü kürtaj olur. Yani tüm sorunlarını paspas altına süpürüp gerçeklerden kaçmayı seçer ve bir süre sonra da yaşadığı değişim gözle görülür hale gelir.

Mesela yaşamında sorumluluk namına ne varsa hepsini bırakır, kendisini içkiye verir. Neyse ki bir süre sonra karşısına üniversite kulübünde tanıştığı Brian çıkar. Briançok anlayışlı biridir ve Debbie'yebu süreçte toparlanması için yardım eder. Böylece Debbie, kendisine yeniden bir düzen kurmaya, sosyalleşme başlar. Fakat bir süre sonra Brian'ın daha önce fark etmediği bir özelliği ortaya çıkar ya da iyice belirginleşir. Debbie'yi ve hayatını ve çevresindeki her şeyi kontrol etmeye çalışan, sağa sola tehditler savuran, kıskanç biridirve Debbie'yi takıntı haline getirmiştir. Debbie'ninBrian'dan kurtulması hiç de kolay olmaz.

Hatta bu hastalıklı ilişki seneler sonra bile hayatını etkiler. Çünkü DebbieBrian'dan cinsel yolla geçen bir hastalık kapmıştır ve bu yüzden rahmini aldırmak zorunda kalır.

İşte onun kendine küçük bir dünya kurmasının ve bu dünyadan dışarı adım atmak istememesinin nedeni bunlardır. Ancak, hayatın herkes gibi Debbie'ye de sürprizleri vardır. Garcia'nın akademideki hocalarından Matt'le tanışmasıyla kendine ördüğü duvarların o kadar da kalın olmadığını fark eder. Ama hem bulaşıcı bir hastalıkla mücadele ettiği hem de rahmini aldırdığı için yeni bir ilişkiye adım atması hiç de kolay olmayacaktır.


Paylaş