VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Ağustos 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Duyguların yazarı: Wolfgang Von Goethe
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Duyguların yazarı: Wolfgang Von Goethe

Zengin sanat anlayışı ile Alman edebiyatının önde gelen temsilcilerinden olan ve eserleri Avrupa’da büyük yankı uyandıran Goethe’nin bugün 269’uncu yaş günü.
“Eğer bir şey söyleme konusunda gerçekten kararlıysanız, kelimelerin peşinde koşmaya ne gerek var? İnsanlığa gösteriş yapmaya çalışan süslü konuşmalar, sonbaharda kuru yaprakları hışırdatan rüzgar gibi sevimsiz ve tatsızdır.” (Faust)

Johann Wolfgang Von Goethe 28 Ağustos 1749’da Frankfurt’ta doğdu. Edebiyat ve sanat alanında verdiği eserlerin yanı sıra çeşitli idari ve siyasi görevlerde de bulunarak politik alanda da adından söz ettirmiştir.

Şiir, drama, hikâye, otobiyografi, sanat ve edebiyat teorisi üzerine birçok eser kaleme alan Goethe, mektup-roman türünde yazdığı “Genç Werther’in Acıları” adlı eseriyle bütün Avrupa’da yankı uyandırmıştır. 1774 yılında yazılan eser, kısa sürede kitlelerce okunmuş ve bütün kıtayı etkisi altına almıştır.

“Yüreğimle ona bin kez ‘adieu’ dedim! O ise bana hiç bakmadı! Gözlerim yaşarmaya başladı. Arkalarından baktım ve Lotte’nin de başını pencereden çıkarıp arkaya dönüp baktığını gördüm! Bana mı bakıyordu? – Sevgili dostum! İşte böyle bir belirsizliğin içindeyim ve belki bana dönüp bakmış olması, biricik avuntum!”(Genç Werther’in Acıları)

Okurlar öyle etkilenmiştir ki, kitabın ana karakteri Werther gibi mavi ceket sarı pantolon giyinme akımı ortaya çıkmıştır. Kitaptaki sarsıcı ve melankolik ruh hâlinin gerçekliği ise intihar eğilimlerini artırmıştır.
"Bazen düşünüyorum, onu kalbime doğru bastırabilirsem bu korkunç boşluk ancak dolabilir.." (Genç Werther’in Acıları)

Fırtına ve Coşku döneminin aydınlarından olan Goethe, sanatta antik kültür anlayışı üzerine yoğunlaşarak Weimar Klasik akımının öncülerinden biri olmuştur.

"Bazen bir başkasını nasıl sevebileceğini hiç aklım almıyor. Başka birisini sevmeye nasıl cüret eder? Ben dünyada hiçbir şeyi onu sevdiğim kadar kesin ve bağlı bir şekilde sevmiyorum. Onu bildiğimden beri başka bir varlığım yok." (Genç Werther’in Acıları)

Toplumsal alanda ve edebiyattaki bakış açısı ile insana dokunabilen Goethe, insana ait duyguları ustalıklı bir dille anlatmış ve her duygunun doyasıya yaşanması gerektiğini savunmuştur. Ayrıntılı anlatım tekniği ile Goethe, Franz Kafka’nın tabiriyle “yaşama dair söylenebilecek her şeyi söyleyen bir yazar”dır.

22 Mart 1832 tarihinde ise, Waimar’da hayatını kaybeden Goethe’nin ölürken "Işık, daha çok ışık." dediği söylenir.

Paylaş