VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Edebiyat görgüsü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Edebiyat görgüsü

MURATHAN Mungan Türk edebiyatının en üretken yazarlarından. Elbette roman, şiir ve öykü kitaplarının yeri başkadır ama ben denemelerini de severim. Sadece birer sayı ile adlandırdığı aforizma ve deneme arasında metinlerini de...

Bunlardan sonuncusu “189” adını taşıyor çünkü kitap 189 sayfadan oluşuyor. Mungan’ın bu türdeki önceki kitabının adı ise “227”ydi. İlk başta bu isimler garipsenebilir. Bu nedenle klasik müzik bestecilerinin bazı eserlerini numaralandırdığını hatırlatmak isterim.
Tweet ve deneme arasında bir yerde duran, ikisine de yar olmayan ama ikisinden kopmayan, hem geleneksel denemelerin terbiyesinden geçmiş hem de yeni üsluplarla uyumlu “189”un metinleri arasında beni en keyiflendirenler ise Mungan’ın edebiyatla ilgili yorumları oldu. Mesela “Ne zaman edebiyatçı olunur?” başlığını taşıyan şu bölüm gibi: “Bu sorunun yanıtını erken yaşlarda veremez insan; hatta bu soruyu sormayı bile akıl edemez. Belki de ancak bir yanıt bulduğunda sorulabilecek sorulardandır; ucu zamanla mühürlenmiş kapalı sorulardan. Kendi payıma bulduğum yanıt şudur: Edebiyat, hayattan daha hakiki bir şeymiş gibi geldiğinde insan edebiyatçı olur. Edebiyatın sorduğu sorulara, kurduğu, kurdurduğu hayallere hayat yetmediğinde.”

Bu benim için de geçerli. Git gide hayatın cümleleri, davranışları, tanımları bana yetmez oluyor. Bir ince ses titremesi, bir bakış, bir anlık duraklamada bir dünya kurulup bir dünya çökerken bana “neyin var” deseler anlatamam, sadece “hiç bir şey” diye geçiştiririm ama yazsam sayfalar akıp gider.

Bu duygu bir birikmişliğin ürünü. Kitaplarla, yazarlarla, onların dünyasıyla olan bir yaşanmışlığın. Yani yazarın bir başka metninde anlattığı gibi bir “Edebiyat Görgüsü”yle...
“Nedir edebiyat görgüsü?” derseniz, şöyle anlatıyor Mungan: “Görür görmez anlarsınız: Kimilerinin kalemi edebiyat görgüsünden geçmemiştir, çiğlikleri, hamlıkları, tenezzül katının alçak eşiğiyle daha ilk cümlelerinden kendilerini belli ederler. Yalnızca hayatta, insan ilişkilerinde değil sanatta da görgünün ne denli önemli bir kavram olduğunu unutuyoruz. Gün günden artıyor kaybedilen değerlerin, ilkelerin, ölçülerin, insanların sayısı. Birçok yerde, birçok konuda; şiirde, edebiyatta, tiyatroda, sinemada, eğitimde, akademik alanda... Ustasının nefesini dinleyen, yapıp ettikleriyle birbirine kaçmak çaktıranların çakmak taşları dağıldı. Başka bir çağın uzayında yeniden el yordamıyla arıyor insan. Aklı ve ruhu çürümeyenlerin yüreğinde değişmeyen, eskimeyen birkaç değer her zaman: görgü gibi, edebiyat görgüsü gibi. Yazı terbiyesi, emek ahlakı gibi. Sürdürelim bunu.”
Murathan Mungan’ın bu sözlerine katılmamak mümkün mü? Gerçi “Ben yaptım oldu” ya da “Ne var yeni bunu ben de yazarım” sözlerinin genel kabul gördüğü, bir gecede yıldız yazarların doğup bir gecede battığı günümüzde bu görgüyü kaç kişi önemser bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var, edebiyat, yazı terbiyesinden geçmeyen her yazarın başarısı tesadüftür ve devamı gelmez. Havai fişekler gibi birden patlar, herkes ona bakar, sonra da kaybolup gider.
Ama tüm bunlar olup biterken gökyüzünde daha mütevazi ışık saçan cisimler vardır. Havai fişekler patlayıp sönerken bile hep oradadırlar, işte onlar edebiyat görgüsünden geçmiş yıldızlardır.

Yeni bir fuarımız oldu
CNR Holding tarafından Basın Yayın Birliği katkılarıyla İstanbul’da yeni bir kitap fuarı daha düzenleniyor. CNR EXPO Yeşilköy’de 01-09 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuarın, ana teması ‘Sosyal Medya ve Çocuk. 150 yayınevinin katılacağı fuarda imza günleri dahil olmak üzere pek çok etkinlik düzenlenecek.
Peki neden yeni bir kitap fuarı? İstanbul'un zaten bir fuarı yok muydu? Bu soruyu Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün şu şekilde yanıtlıyor: "17 milyon nüfuslu İstanbul için bir kitap fuarı yeterli değil. Nihayet Basın Yayın Birliği’nin de çabalarıyla şehrin özlemi sona eriyor. İstanbul’un yeni kitap fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de, şehrin neredeyse kalbinde metro, metrobüs, tramvay, marmaray gibi tüm majör ulaşım araçlarına yakın bir lokasyonda düzenlenecek. Her görüşten yayıncının ve kitapseverin buluşacağı tam bir kitap karnavalı halinde geçecek olan CNR Kitap Fuarı'ndan kültür dünyamızın, yayıncıların, kitapseverlerin, İstanbul'un ve İstanbullular'ın memnun kalacağını umut ediyoruz."


Gölpınarlı okumaları
Edebiyat ve düşünce hayatımızın saygın isimlerinden biridir Abdülbâki Gölpınarlı. Halk ve Divan Edebiyatı, Tasavvuf Tarihi, Kültür ve Edebiyat Tarihi üzerine yazdığı, çevirdiği birçok önemli kitap önemli bir boşluğu gidermiştir. Onun özellikle Halk ve Divan edebiyatından yaptığı çok kıymetli çeviriler ise, başlı başına bir okuma listesi olarak düşünülmeli. İşte Kapı Yayınları, onun bu özel çevirilerini "Abdülbâki Gölpınarlı kitaplığı" adı altında özel ve özenli baskılarla bir araya getirdi. Küçük boy, şık ve sert kapak bu kitaplar, şairlerin hayatlarını edebiyat dünyaları ile anlatıyor.
"Hafız", "Şeyh Galip", "Kaygusuz Abdal", "Pir Sultan Abdal" ve "Nail-i Kadim"in kitaplarının yer aldığı dizinin devam edecek olması ise sevindirici. Çünkü okullarda müfredat kapsamında bu şairlerle tanışan öğrenciler için bu kitapların çok daha renkli ve zevkli okumalar sunacaktır.

Yeni yıla okuyarak girdik!
YAYFED'in 2014 yılı kitap okuma raporuna göre, 2013 yılına göre satılan bandrol sayısı yüzde 15 arttı. Yayımcılar Meslek Birlikleri Federasyonu Başkanı Bayram Murat, 2014'ün ocak ayında yayımlanan kitap sayısının 2013'ün ocak ayında yayımlanan kitap sayısına göre yüzde 15 artış göstererek 24 milyon 276 bin 56'ya ulaştığını açıkladı. Yayımcılar Meslek Birlikleri Federasyonu başkanı Bayram Murat yaptığı açıklamada, 48 sayfadan ince kitapların yer almadığı kitap yayım verileri 2013'teki yüzde 13'lük büyüme eğiliminin sürdüğünü açıkladı. Murat, bandrol sayılarındaki artışa da değinerek, 2013 yılına göre 2014'te yüzde 15 artık olduğunu belirtti ve şunları söyledi: "Türkiye'de artık gösteren bandrol satışları yayıncılık sektörünün büyüklüğünü göstermenin yanında kitaba verilen önemin arttığını da anlatıyor. Diğer yandan korsanla yapılan mücadelede de ilerleme kaydedildiğini ortaya koyuyor. 2014 başında tüm sektör için olumlu bir gösterge olan artık rakamlarının istikrarlı bir seyir ortaya koyduğunu memnuniyetle görüyoruz. 2011 yılının ocak ayında 19.346.402 olan bandrol satışı, 2012'nin aynı döneminde 23.435.121 olmuştu. 2013 Ocak ayında ise 21.387.430'a ulaşmıştı."

Trafikte kitap dinleyin!
Türkiye'nin ilk sesli kitap dükkanı olma özelliği taşıyan 'Seslenen Kitap’ isimli internet sitesi, edebiyat dünyasının popüler yazarlarının sevilen kitaplarını yazarların kendi sesinden ‘sesli kitap’ olarak satışa sunuyor. Ayşe Kulin, Hasan Ali Toptaş, Canan Tan, Murat Menteş, Can Dündar, Buket Uzuner, Cem Mumcu, Pucca, İclal Aydın, Berrak Yurdakul, Tuba Ünsal ve Fatmanur Erdoğan’ın kendi kitaplarını seslendirdiği uygulamaya www.seslenenkitap.com'dan ulaşabilir ve bu sayede özellikle trafikte geçen zamanınızı "okuyarak" değerlendirebilirsiniz.


189 Sayfa189 Sayfa

Murathan Mungan

Detay için tıklayın


Paylaş